Proszę o diagnozę

(Jestem bardzo początkujący)

Witam

Składam sobie taki mały układ - "mikrofon bezprzewodowy" albo "mikronadajnik FM" wg schematu:

formatting link
Przez chwilę działał i słyszałem się w radiu ale teraz nic. Zauważyłem, że napięcie baterii spadło do 11,5V (było ok 11,9V zanim uruchomiłem).

Nie wiem co się w takich przypadkach mierzy więc pomierzyłem rezystancje rezystorów i zmierzyłem rezystancję między zaciskami baterii (po usunięciu z nich baterii oczywiście). Wynosi ona 290 omów. I jest ona równa rezystancji między '+' a '_' mikrofonu. Wydaje mi sie to strasznie niska wartość, i podejrzewam że tędy uciekł prąd z baterii :) Czy słusznie? Czy to jest w takim razie wina wadliwego mikrofonu?

Niedługo chyba przekroczę limit postów :) więc spytam tu: jaką polecicie mi książkę, która mnie takich właśnie rzeczy nauczy (_podstaw_)?

Reply to
Hazel
Loading thread data ...

Hazel napisał(a):

0.4V to nic w porownaniu z zasilaniem. To nie jest tego wina.

Nie dziwota, bo reszta nie jest spolaryzowana i nie przewodzi.

12V/290 = 41mA, to minimalny prad, bo po wlaczeniu sie jeszcze aktywnej czesci rezystancja spada. No ale dalej jest to maly prad, wiec sie nie martw ;)

Nie uciekl. Jak by bateria miala 3V zamiast 12V to mozesz sobie tak myslec.

Jaki to mikrofon? Elektretowy / pojemnosciowy? Powinien miec kilka

-kilkanascie kOhmow, wiec to moze byc przyczyna. Podlacz inny mikrofon. Nie pomyl polaryzacji (obudowa -) i sprawdz. Druga sprawa to popatrz jak zlutowales calosc. Jesli niedbale/kiepsko to moze byc jakis zimny lut (cyna odkleila sie od sciezki/elementu) lub zwarcie.

No to spojrz na nastepny post!

BartMan

Reply to
BartMan

A jesteś pewien, że to miało pracować przy 9 - 12 V ? Podejrzanie dużo.

Czy wlutowałeś dokładnie ten typ mikrofonu, co na schemacie? Akurat ten tonsilowski powinien wytrzymać 12V, ale typowe (japońskie, chińskie) mikrofony elektretowe pracują przy 1.5V a z ok 5V zasila się je przez opornik 2.2kom. Aby sprawdzić, czy "padł" mikrofon czy generator, wylutuj mikrofon, zamiast niego daj potencjometr(1-10kom), z suwaka ten opornik na diodę pojemnościową. Spróbuj złapać "czystą" falę w radiu - potencjometr powinien przestrajać nadajnik. Mikrofon możesz sprawdzić oddzielnie na jakimś wzmacniaczu. Wmak

Reply to
Wmak

Jest to mikrofon elektretowy 3-końcówkowy. Nie jest to chyba Me061 z Tonsilu, ale myślę że zgodny? Niestety z zamówionych 3 sklep AVT przysłał mi tylko jeden a w moim mieście takiego nie ma. Więc dopiero po nowym roku wypróbuję z innym.

Dzięki za odpowiedź!

Reply to
Hazel

Tak jest w opisie i też zaznaczone na schemacie (link w pierwszym poście).

Me061 Tonsilu widziałem tylko na zdjęciu i wygląda faktycznie inaczej. Uznałem, że jeśli jest 3końcówkowy to będzie zgodny. Błędnie?

Spróbuję, dzięki.

Reply to
Hazel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.