Programator do AVRów

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

Bardzo przydatna. Ale nie każdy procesor to obsługuje, te prostsze z reguły tego nie mają. Masz tam z resztą napisane, że to złącze PDI służy do programowania procków ATxmega. Czyli jak masz procek ATmega (bez x) to Ci się to nie przyda. Ogólnie najpopularniejszą metodą debugowania jest JTAG. Możesz nim debugować np. procesor ATmega32. Ja mam ZL16PRG i on działa z Visual Studio. Jest to bardzo fajna rzecz, ale znów, nie każdy procek obsługuje JTAGa.

Można w tym sensie, że sobie w programie dopiszesz funkcję wysyłającą coś po porcie szerogowym. Czyli takie bieda-debugowanie :) To tak, jakbyś pisał w C na PC i w interesujących miejscach programu umieścił printfy wyświetlające określone zmienne. W ogóle w najprostszym przypadku możesz migać LEDami. Po prostu jak nie ma możliwości debugowania normalnego, to program musi coś wyrzucać na zewnątrz, czy to ustawiając stany na pinach do których podłączysz LEDy albo woltomierz, albo wysyłając coś tymi pinami szeregowo. Ostatnio robię jeden projekt na ATmega8. Ten procek nie obsługuje ani PDI ani JTAG. W zwiazku z tym w różnych miejscach programu ma wstawione wysyłanie komunikatów na port szeregowy. Ten port jest połączony przez konwerter do komputera a na komputerze włączone jest PuTTY jako terminal. W ten sposób w komputerze widzę co się dzieje w procku. Nie pozwala to na podglądanie dowolnych zmiennych, rejestrów, modyfikację ich czy też krokowe uruchamianie kodu ale często wystarcza.

Tak, to jest właśnie taka.

Reply to
Grzegorz Niemirowski
Loading thread data ...

W dniu 2011-11-30 18:49, Paweł Pawłowicz pisze:

Ja odpowiem i Tobie i Autorowi wątku..

Ja swego czasu kupiłem sobie to:

formatting link
$ był znacznie tańszy, więc ogólnie wyszło taniej ;)).

Używałem na razie TYLKO jako ISP i spod Windowsa (nie było innej potrzeby) i działa fajnie :). Niestety, nie mam dostępu do żadnej płytki z XMEGA albo małym TINY, aby sprawdzić PDI albo TPI.... No ale zapewne działa ;)...

Reply to
Konop

W dniu 2011-12-01 00:02, Pawel pisze:

No programowanie ISP to chyba nie dodatek a podstawowa funkcjonalność programatora ISP. Debugowanie na razie sobie odpuść bo ugrzęźniesz w konfigurowaniu środowiska i się zniechęcisz. Na początku wystarczy ci namiastka debugowania w postaci kontrolnego wysyłania zawartości krytycznych zmiennych przez UART. Jak zaczniesz pisać coś bardziej złożonego to sam poczujesz, że potrzebujesz debugowania w układzie.

Nie wiem jak teraz ale integracja gcc z AVRStudio wydawała mi się zrobiona trochę na siłę. Wolałem pracować z WinAVR a do programowania używać zewnętrznego programu.

i AVRDUDE

Kupujesz produkt w cenie miedzy 50 a 100 zł a kombinujesz jakbyś garniturem komunijnym chciał opędzić także maturę, ślub i pogrzeb (własny). Lepiej zdecyduj się jakie środowisko będziesz używał i pod jakim systemem. W przeciwnym razie będziesz głównie zajmował się konfigurowaniem narzędzi zamiast je używać.

Reply to
Mario

W dniu 2011-12-01 01:12, Konop pisze:

Dzięki :-) Odpowiem Autorowi i samemu sobie:

formatting link
formatting link
Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Skoro to moze sluzyc jako zwykla przejsciowka, to chyba jakas wtyczke trzeba by dorobic? bo z tego co wyczytalem, to oni tylko daja kabel do podlaczenia sie do mikrokontrolera. Nie pamietam jak sie ta wtyczka nazywa. Nazywa sie to chyba złącze ISP (10-pinowe).

Reply to
Pawel

W dniu 2011-11-30 00:22, Grzegorz Niemirowski pisze:

A powiedz mi, czy np takie cos

formatting link
sie uzyc z tym multitoolem? Wydaje mi sie, ze tak, skoro na tym minimodule jest zlacze isp? Jesli nie, to powiedzcie czego mialbym szukac, zeby mozliwie bezproblemowo dalo sie tego uzywac.

Reply to
Pawel

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

Tak, standardowym złączem do programowania ISP jest to 10-pinowe. A do tego łącza szeregowego nie ma. Jakby to był normalny RS-232 to by było DB-9. A tak to może być bardzo różnie, dlatego nie dają jakiejś określonej wtyczki zwykle. Pewnie będą to po prostu trzy piny i sobie je połączysz jakimś kabelkiem. Jak już ktoś Ci tu napisał, nie wiem po co się przejmujesz takimi szczegółami :)

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

Dałoby. Kup w końcu ten programator, marnujesz czas na pisanie postów, zamiast programować i odkrywać świat mikrokontrolerów :)

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2011-12-01 22:53, Grzegorz Niemirowski pisze:

Juz sie zdecydowalem na programator (kupie tego multitoola), a teraz musze sie jeszcze podpytac o kilka nnych rzeczy, a zaczne od plytki stykowej, mam nadzieje, ze grupowicze beda tak samo pomocni jak przy obecnym watku.

Reply to
Pawel

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

A pytaj, kto pyta, nie błądzi. Choć nie mam pojęcia o co możesz pytać odnośnie takiej płytki, wszystkie są dobre i są mniej więcej takie same :)

formatting link
Chyba, że chodzi o płytę testową, taką jak np. ZL15AVR.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.