Program generujący tablicę BIN->7segment - wsad do E

Użytkownik "jedrek" <jedrek@jedrek> napisał w wiadomości news:56c76a14$0$22141$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com...

Zrób sobie przerwanie i w tym przerwaniu opanuj podstawy programowania. Warto !

Chcę tylko pokazać, że samo zadanie zamiany 16-bitowej liczby binarnej na bcd da się napisać tak, że nie powinieneś mieć problemów ze zrozumieniem. Przykładowy (na pewno nie optymalny) kod w C:

// zakładam, że zmienna adr zawiera adres do przetworzenia int d1,d2,d3,d4,d5; // deklaruję, że będę używał 5 zmiennych typu "liczba całkowita" d1=adr/10000; // na d1 mamy binarny kod pierwszej cyfry wyniku (bo dzielenie liczb całkowitych nic nie zaokrągla tylko obcina) adr=adr-d1*10000; // tyle jeszcze zostało do przeliczenia d2=adr/1000; // na d2 druga cyfra wyniku, itd. adr=adr-d2*1000; d3=adr/100; adr=adr-d3*100; d4=adr/10; d5=adr-d4*10;

Nie sprawdzałem, mam nadzieję, że się nie pomyliłem i mam nadzieję, że wyda Ci się to na tyle jasne że zachęci do programowania. Oczywiście aby coś faktycznie zadziałało, to trzeba jeszcze jakoś wczytać adr i jakoś wystawić na porty d1,...d5, ale że nigdy nie pisałem nic na mikrokontrolery to nie wiem jak to się robi. P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

użytkownik jedrek napisał:

Jak kontynuacja, może takie coś

formatting link
Najmniejszym kosztem i czasem:
formatting link
Zamienić w programie wartość mieloną z przetwornika AD na Port A i masz dekoder 8bit na 3 cyfry LED.

Reply to
vernon.l.pinkley

Mam klapki na oczach i myslę tylko o uC :-)

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2016-02-19 o 15:02, jedrek pisze:

Mimo że do mnie nie napisałeś to w ramach sportu robię Ci ten projekt, (cały czas mam nadzieję ze się odezwiesz) ale mam pytanie, jesteś w stanie zrobić z pdf-a płytkę ją wytrawić i polutować? będa ta 4 scalaki, 2 wyświetlacze potrójne, 6 tranzystorów i kupa oporników. Procka Ci zaprogramuję i wyslę pocztą, ale musisz się odezwać i dać namiary na siebie.

Reply to
janusz_k

"J.F."

Nie to, że nie chcę. Po prostu w ogóle do mnie to nie trafia stąd ściana. Jak czegoś nie rozumiem to omijam do czasu aż światło zobaczę w tunelu. A czytanie książki i potem przepisywanie tego co tam autor wskazał w przykładzie bez dogłębnego tego wyjaśnienia też jakoś niespecjalnie trafia do mnie. Czemu właśnie tak, a nie inaczej to zrealizował. Po prostu dla mnie jest to kosmos, bo nie widzę tego namacalnie co tam kontroler sobie z tym robi w środku. Żeby zobaczyć poszczególne bloki zrobione na piechotę w TTL jako przykład bardziej by to do mnie trafiło. Więc nadal jestem otwarty na wskazanie źródła takiej wiedzy tajemnej. Na elektrodzie jeden człowiek napisał, że programów nie umie pisać, ale jak mu ktoś już stworzy program i widzi kod źródłowy to na nim już coś podziała, coś tam umie pomodyfikować.

Reply to
jedrek

"RoMan Mandziejewicz"

Mój mózg bardziej przyswaja wynik w postaci dziesiętnej niż przeliczanie szesnastkowego w głowie :)

Reply to
jedrek

"Sebastian Biały" news:na7uv5$ed8$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl

Na czym ta choroba konkretnie polega?

Reply to
jedrek

"AlexY" news:na8ae2$87v$ snipped-for-privacy@dont-email.me

Czyli rozwiązanie w stylu: "pojechać na wycieczkę autem z pusty zbiornikiem paliwa"

Reply to
jedrek

"janusz_k" news:naagu4$qea$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org

Proca zaprogramować to i ja umiem wodzu :) To, że programów nie umiem pisać, nie oznacza, że się nie dorobiłem programatora. Więc wysyłki proców nie są konieczne. W rezultacie twój układ staje się bardziej skomplikowany niż moje dwa EPROMY z ręcznie wklepaną zawartością komórek :)

Reply to
jedrek

"janusz_k" news:na9cc4$s9j$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org

Nie stwierdziłem takowej info Widzę tylko twoje news:n8jami$445$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org gdzie zaproszenia nie było. Więc na krzywy ryj się nie ładuje na priv :)

Reply to
jedrek

Ale w tej dziedzinie myśli się szesnastkowo. I do tego są gotowe wyświetlacze i to nawet z zatrzaskiem i dekoderem włącznie. Nap TIL311:

formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 22.02.2016 o 23:46, jedrek pisze:

Napisałem Koledze rozwiązanie na piriv wraz z gotowym arkuszem kalkulacyjnym przeliczającym BIN->DEC. Nie wiem czy dotarł bo nie dostałem żadnej odpowiedzi. Problem, który ma Kolega do "rozwiązania" (rozpracowanie zawartości układu GAL 20V8) nie jest wart większego układu niż osiem LED-ów i jedenaście przełączników. Od czasu pierwszego posta z 19.02 zdążyłby Kolega dziesięć razy ręcznie "przeklikać" wszystkie kombinacje. Chyba, że ten 16-bitowy monitor dziesiętny ma służyć jeszcze do czegoś innego niż ten GAL.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.usun.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:56cc0820$0$655$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Nie musi być takie proste, jak stan wewnętrznych rejestrów nie jest wyprowadzony na zewnątrz, a tylko pozapętlany. Pierwsze klucze zabezpieczenia oprogramowania robiliśmy na GAL16V8 (okolice

1990). P.G.
Reply to
Piotr Gałka

W dniu 23.02.2016 o 09:52, Piotr Gałka pisze:

Wiem, ale w projekcie jaki przekazał mi wątkotwórca raczej nie podejrzewam wyrafinowanej kryptologii. Choć jej oczywiście nie wykluczam. GAL robi za "yntelygentny" zatrzask młodszego bajtu magistrali adresowej uC 8051, coby się nie dało brutalnie skopiować zawartości zewnętrznego EPROM-a.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "jedrek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56cb8d4f$0$13034$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com... "RoMan Mandziejewicz"

Ale zdajesz sobie sprawe, ze to czesto nie ma sensu ?

Jesli tych 16 bitow to naprawde jest liczba (dziesietna), np jakis odczyt z czujnika, to owszem, w przeciwnym przypadku czesto uzyteczne beda poszczegolne bity.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-02-22 o 23:46, jedrek pisze:

No sorry wodzu pomagać i jeszcze się prosić? jak za skomplikowany to sobie dłubaj sam.

Reply to
janusz_k

Przykłady nie służą do bezmyślnego przepisywanie. Są, jak sama nazwa wskazuje, przykładami. I naturalne jest ich modyfikowanie, przerabianie, dostosowywanie itp. zabawy. Czyli dostajesz program Hello World, a robisz z niego Witaj Jędrek po to aby kiedyś użyć podobnych konstrukcji w programie Zapraszamy Klientów. (Wyobraź sobie że ten Hello Word uruchamiasz na MCU z dużym ekranem LED).

Aby nauczyć się programować trzeba to po prostu robić.

Reply to
slawek

"janusz_k"

Obrażasz się jak małe dziecko. To tylko dyskusja, a ty od razu nos na kwintę, bo się odlano na twój układ :) Zaproponowałem swoje rozwiązanie, a skoro propozycja jest jeszcze bardziej skomplikowana co do ilości elementów to póki co zostałem przy swoim. Nie ma o co się bulwersować.

Reply to
jedrek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.