Procek z 4 UART

Loading thread data ...
[...]

Fajne. A jaki jest koszt tego rdzenia? Bo chyba za darmo nie rozdaja wszystkiego. Zeby sie szybko nie okazalo ze co prawda fpga jest tanie, ale calkowity koszt wychodzi wyzszy niz 20 prockow porownywalnej mocy wraz z peryferiami.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Zaraz, nie bardzo rozumiem - jakie dwie ? Dwa procki w jednym FPGA sie zmiescily, czy zaprojektowales przetwarzanie "hardwareowe" .. bo nawet w FPGA tych ukladow mnozacych jest ograniczona ilosc a w procku moze byc ich wiecej :-)

J.

Reply to
J.F.

Jak masz kupiony software to wszystko jest darmo. Kupno softu? Mnie nie kosztowalo NIC. Zreszta teraz to jesli bedziesz pracowac z Quartusem Web zamiast z Full (bo po co Ci full) to moze i mozna darmo wszystko sciagnac.

Ale soft do procka tez musisz kupic... chyba ze procki mozna robic na piratach, a Niosa nie mozna na piracie :P

Reply to
jerry1111

Ano dwie. Jedna czesc buforuje nam dane z SPI (bo do tego nie trzeba procka), a druga _rownolegle_ (znaczy dokladnie w tym samym czasie) liczy algorytm PID. Trzecia czesc? Powiedzmy do czegos FFT potrzeba :-) W procku Ci sie w koncu skonczy moc obliczeniowa i bedzie trza z czegos zrezygnowac. Tutaj? Dokladasz logike dopoki bramki sie nie skoncza. Skoncza sie bramki? To sciagasz nowego Quartusa, bo z reguly 10% mniejszy uklad powinien wyjsc :-)

Do w/w rzeczy procek nie jest potrzebny. W zasadzie to w dobrze zaprojektowanym ukladzie procesor powinien zajmowac sie tylko obslugiwaniem klawiatury, wyswietlacza i zapisu do EEPROMu podczas zaniku napiecia. Reszta rzeczy robiona w hardware

Reply to
jerry1111

Po co? Starczy se wlasne instrukcje podopisywac. Jak odkad zaczalem uzywac Niosa to nawet nie wiem jak asembler w nim wyglada (znaczy wiem... bootloader musialem napisac :P)

Reply to
jerry1111

Jasna sprawa, ale nie mylmy przetwarzania sprzetowego z komputerem. Praktyka pokazuje ze nawet dosc trywialny program komputerowy zastepuje bardzo duzy uklad elektroniczny.

Hm, imho zdecydowanie przesadzasz - bo bardzo czesto brakuje tych bramek nie 10% a 1000%.

Przeciez to wszystko jak najbardziej mozesz tez zrobic bez procesorka. Tylko potem ci powiedza "po co 2000 LE, lepiej maly atmelek" :-)

P.S. grzebalem kiedy w starym ploterze, zreszta czeskim .. sterowal czytnikiem tasiemki, silniki z enkoderami, rysowal odcinki i luki .. i to wszystko robily TTL, a dokladniej pol szafy, bo drugie pol to zasilacze :-) A potem jakis Roland robil to samo na jednej plytce - i to sie wtedy nazywalo "postep" - taniej, szybciej, lepiej :-)

J.

Reply to
J.F.

Zastepuje, jesli nie trzeba wysterowac 10 roznych urzadzen W TEJ SAMEJ chwili. Jesli trza w tej samej chwili, to najlepszy program nie pomoze. A mi w roznych spawarkach, zasilaczach itp czesto trza robic kilka rzeczy w tej samej chwili. Wiem - moge wrzucic paczke TTLi :-)

Nie potrzebujesz dodatkowych bramek :-)

Dokladnie - trza sie tylko dokladnie zastanowic czego sie chce

Reply to
jerry1111

Tu chodzilo o druga strone: zamiast malego programu trzeba duzy uklad.

A to "w tej samej chwili" to z jaka tolerancja ? 1 ns, 10ns,

10us ? :-) Poza tym 8 bitow portu mozna zmienic "w tej samej chwili"

J.

Reply to
J.F.

Co nazwiesz duzym programem i malym ukladem? :-) Pojecia wzgledne.

No wlasnie. Albo zmien nastepny bit tego portu _polowe_ albo jeden takt zegarowy pozniej.

Tak mozemy sie gadac jeszcze rok ;-) Jedyne lekarstwo: wez alterke i sie pobaw. Po tygodniu Ci sie tak spodoba, ze bedzie 'maly uklad' i niepotrzebny dlugi program. A co mi sie najbardziej podoba? Po zmianie wsadu w Alterce i podlaczeniu innych tranzystorow ze spawarki zrobilem sterownik silnika DC 3kW :-) Na tej samej plytce :-)

Reply to
jerry1111

Wzgledne, ale kazda istotna linia programu zamienia sie na blok przetwarzajacy - a glupi sumator to juz pare LE. I to rosnie liniowo - w komputerze przyrasta tylko pamiec programu.

Ale co za problem ? zapisujesz do portu nowa wartosc, gdzie polowa bitow jest taka jak stara. Ten DDRAM to na oko przyklad nie bardzo udany - na oko to to sie pieknie obsluzy malym procesorkiem. Multipleksowana magistrala adresow - swietnie, mniej pinow trzeba. A ze cykl dostepu wyjdzie 10us a nie 10ns .. Piotr bedzie narzekal, ale nie zawsze bedzie mial powody. Nie wiem tylko jaka tam jest minimalna czestotliwosc zegara - bo moze sie okazac za wolna :-)

Bo dyskusja dryfuje w zla strone. Jak trzeba szybkie przetwarzanie - to sie wstawia i nie pyta, bo nie ma innego wyjscia. Jak trzeba cos prostego, zegarek z budzikiem np - masz wybor: albo zrobisz to prosto i tanio w malenkim ASICu, albo zlozysz z TTL, albo uzyjesz FPGA, albo procesorka. Na FPGA wyjdzie najdrozej :-(

Alez mnie sie to podoba od samego poczatku, gdy Xilnix wypuscil pierwsze modele. Tylko zawsze bylo za drogie, trudno dostepne, i drogiego programu wymagalo [mialem dostep] :-( Lattice ISP, AMD troche to zmienily pare lat temu.

Mnie tylko zastanawia sens robienia procesora z FPGA. Ale powoli mnie przekonujecie - za 46 zl to faktycznie robi sie ciekawe. Tylko .. ile ten NIOS kosztuje ?

No ale przeciez jakby sercem byl procesor to by bylo tak samo. Ba - jakby to bylo w analogowce to tez mogloby wyjsc "przelutowalem

4 oporniki i wystarczylo".

A silnik DC .. fe, szczotki, jakbys tak przerobil spawarke na falownik

3 fazowy ... :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale zeby wykonac 20 dodawan w jednym cyklu (moze w kilku cyklach) to juz inaczej. Po prostu 90% moich sterownikow wymaga naprawde pracy w czasie rzeczywistym - poczekam mikrosekunde i tranzystory spalone :P

I o to wlasnie chodzi :-)

Najdrozej? Bierzesz gotowe moduly, gotowe plytki i zmieniasz wsad. Kilka godzin pracy. Z prockiem trza zaczynac od poczatku => dla mnie FPGA zapewnia tak duze oszczednosci czasu, ze to sie oplaca. Zwlaszcza od poczatku roku, jak stawka za r-h podskoczyla znacznie :-)

Tutaj mowisz o czyms malym.

Tu nie chodzi o procesor. Procesor to tylko 10% dodatku do reszty 'flakow' jakie mamy. Te flaki natomiast potrafia bardzo latwo zastapic drogi i trudny w efektywnym programowaniu DSP.

Raz sie pytales. Jak kupisz starter kita (jest w nim i plytka i soft i kabelki do programowania) to potem nic nie kosztuje. Legalnie mozesz Niosa wsadzic do 100 milionow swoich urzadzen. Jeszcze jedna zaleta -

- kompilatory sa gcc :-)

Nie. Bo trza by dorobic sterowanie do pelnego mostka. A tak wszystko (generator PWM, komparator, PID... wszystko oprocz driverow bramek) bylo w jednej kostce.

Raczej zrobilem nowa plytke :-)

Nie mialem tylu driverow do mosfetow na plytce :-( Bo w Alterce miejsce bylo, bylo...

Reply to
jerry1111

Moge tez zrobic z FPGA procesor :-)

Hm .. 3GHz .. w ktoryms z kodow RC, optymalizowanych pod procki, 32 bity naraz .. ja bym nie byl taki pewny :-)

RSA ? o ile pamietam bydle zlosliwie powolne :-)

A probowales spowolnic zegar ? Moze te 66MHz to lipa ?

Daj linka, przeczytam z ciekawosci.

Hm .. znajomi popelnili publikacje pod tytulem "sterownik kuchenki na FPGA". Ze sie tak wyraze .. na uczelni publikacja nie smiedzi :-) Oczywiscie na koncu zapisano ze teraz prosta droga do zamiany tego w asica, ktory bedzie tanszy, a ilosc produkowanych kuchenek uzasadnia inwestycje ..

Nawiasem mowiac - Altera byc moze nas pogodzi. Czy ja dobrze rozumiem ze seria Excalibur to jest FPGA+ARM na jednym kawalku krzemu ? Oby tylko wypuscili mniejsza i tansza wersje :-)

A co Ty wlasciwie robisz - jakies radio cyfrowe ?

Hm - w linku ktory podales to nie bardzo widze "download". A pamietam ze cos o cenie wspominano ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Może dlatego, że generalnie ALtera ma porypany system rejestracji(np. do Quartusa - licencja jest przypisana do numeru MAC karty sieciowej(a co jak jej ktoś nie ma?).

Reply to
badworm

"J.F." :

ja probowalem, chodzilo z 200KHz :) rzecz w tym, ze ponizej dolnej czestotliwosci pll lub dll w pamieci zaczyna sie 'rozjezdzac' i timing dqs/data [o tym zaraz nizej] nie trzyma sie specyfikacji; inna sprawa, ze przy naprawde malych czestotliwosciach to ma znikome znaczenie; w konsekwencji najgorzej wyglada sprawa w okolicach dolnej f;

tez nie mam linka, ale w skrocie: sam protokol polaczenia jest taki sam jak sdram roznica w stosunku do zwyklej pamieci dynamicznej jest taka, ze dane do/z pamieci przesylane sa na obu zboczach zegara dqs, a wlasciwie zegarow, na kazde 8 bitow danych przypada jeden sygnal dqs [bidir] - data strobe; slac dane to pamieci kontroler ma 'wycentrowac' dqs mniej wiecej w srodku danych - czyli przesunac dqs o 90 deg. w stosunku do danych, ale pamiec, gdy jest czytana, wysyla dane i dqs z zerowym przesunieciem i kontroler musi sobie sam przesunac [zeby zycie nie bylo nudne ...]

tak;

JA

Reply to
JA

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.