Problem z zegarem

A konkretniej scalonym generatorem kwarcowym (konkretnie - 60MHz firmy AEL) uzylem go do genracji sygnalu zegarowego w swojej przystawce oscyloskopowej do PC (kilka ukladow programowalnych altery seri MAX7000, SRAM itp.). Uklad dziala - niestety tylko kilka minut :( potem przestaje wyrabiac zapis do pamieci - czesc komorek zachowuje dane z poprzedniego przebigu - poza tym "drobnym" problemem wszystko dziala poprawnie. Schlodzenie sprezonym powietrzem generatora poprawia na krotki czas sytuacje (zimnych lutow raczej niema - po pierwszych eksprymentach ze schladzniem poprawilem luty) Niestety - ten generator nie jest jedynym podejrzanym - np. kiedy uklad jest zasilany przez zasilacz impulsowy zaklocenia praktycznie sie nie pojawiaja - o problemy najlatwiej kiedy zasilam go ze zwyklego liniwego zbudowanego na 7805 - dzien dziesiejszy spedzilem na zakladaniu pierscionkow ferrytowych na linie zasialajace, podgrzewniu zapalniczka radiatora no i na pryskniu zamrazaczem :( Nieco poniewczasie zajzalem do dokumentacji i zauwazylem ze max czasy zboczy w tych generatorach sa dosc duze - niestety pdf podaje tylko wartosci maksymalne - czy ktos moze wie jak jest w praktyce? (6ns zbocza w sygnale o okresie 16ns brzmi dosc przerazajaco) Czy jest mozliwe ze po nagrzaniu generatora zbocza odrobine "siadaja" i zapis do ramu - jako najbardziej krytyczny czasowo - wysiada? No i czy wogole mozna uzywac takiego generatorka do bezposredniego taktowania ukladow logiczny czy konieczny jest bufor? (co byscie zaproponowali? Szukam czegos w malej obudowie :)))

Pozdrawiam GRG

Reply to
Gregor
Loading thread data ...

Jak wygladaja przebiegi? Moze cos zle zrobione w Alterach i sekwencje sygnalow na wyjsciu sa troche inne niz potrzebujesz? Jaki czas dostepu sramu?

Reply to
jerry1111

Coz - rzeczywistych przebiegow nie znam - chwilowo nie mam dostepu do odpowiedniego oscyloskopu - symulator twierdzi ze jest ok. SRAMy sa 20ns - ale wg. dokumentacji cykl zapisu trwa 12ns wiec uzylem zegara 60MHz (16.6ns cykle) - i jak powiedzialem nawet to dzialalo - niestety po dodaniu wzmacniacza wejsciowego juz po 2-3 minutach pracy zaczely pojawiac sie bledy :( (bez wzmacnicza wejsciowego pracuje troche dluzej - akurat na tyle dlugo ze nie sprawial problemow kiedy testowalem czesc cyfrowa :() Wczoraj - z bolem serca ;) - wymienilem generator na 44.9MHz - w ciagu godziny ciaglej pracy nie wyszedl zaden blad. Szczerze mowiac spodziewalem sie czegos w tym rodzaju - nie mam doswiadczenia w budowie szybkich ukladow cyfrowych - ciekawi mnie po prostu jaki parametr zegara mogl sie pod wplywem wzrostu temperatury o 5-10C zmienic na tyle ze zapis do pamieci przestal dzialac a reszta ukladu taktowana tym samym zegaram dziala bez zarzutu. Pozdrawiam GRG

Reply to
grzegorz.domagata

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.