Problem z prostym (banalnym) schematem Wiatromierza na PC

Próbuję zbudować Wiatromierz na PC według schematu z EDW 07/2004 schemat można obejrzeć tutaj

formatting link
BYP41 i superjasną diodę LED, po podłączeniu do kompa dioda świeci lecz na zaciskach A i B niezależnie od tego czy fototranzystor jest oswietlony czy nie nie ma napięcia (sprawdzałem miernikiem). Co może być przyczyną?

PS. fototranzystor wlutowywałem na oba możliwe sposoby (tak nawypadek gdyby mi się nóżki pomyliły)

Reply to
..::[nIcRaM]::..
Loading thread data ...
Reply to
Marek Dzwonnik

Oj, im jasniej tym lepiej ..

J.

Reply to
J.F.

Marek Dzwonnik napisał(a):

tak dokładnie jest BPYP41, i ma dać tylko taki prąd (a raczej chyba napięcie) abym na punktach A i B miał stan wysoki

formatting link
PS. może coś pokręciłem ale z elektroniki jestem bardzo kiepski

Reply to
..::[nIcRaM]::..

Jak zrobisz lune to i owszem, ale zwykly led to kiepsko oswietla, choc czasem moze wystarczyc.

P.S. Rozwianie sprzed lat, z twardego dysku wielkosci pralki : zarowka halogenowa 50W .. i swiatlowodami rozprowadzone po paru miejscach. wiele lat pozniej usilowalem wykorzystac czujniki - LED okazywaly sie za slabe. Zaroweczki dzialaly ..

J.

Reply to
J.F.

Zacznijmy od tego ze na nodze 4 jest sygnal DTR, ktory komputer moze ustawic na -12V, albo +12V - i pod to napiecie uklad jest projektowany. Skoro bys chcial zeby napiecie na 9 spadlo w okolice zera - to przez R1 musi plynac jakies 0.5mA. I ten prad poplynie przez fotoelement. Czyli to nie moze byc BPYP41, ale wlasnie fototranzystor ma byc.

Jak bardzo sie upierasz, to mozesz sprobowac wywalic R1, podlaczyc ze trzy fotodiody szeregowo - moze wydajnosci pradowej starczy na wymuszenie stanu wysokiego.

No chyba ze problemem jest brak fototranzystora - mozesz uzyc fotodiody i wzmacniacz na jednym tranzystorze ...

J.

Reply to
J.F.

chodzi o to że jestem zielony z elektroniki i poprostu chciałem sobie zrobić wiatromierz którego budowa wydała mi się banalna, poszedłem na giedę elektroniczną podszedłem do jednego ze stoisk z różnymi elementami i powiedziałem "poproszę jakiś fototranzystor" gość się spytał jaki a ja powiedziałem dowolny i w ten sposób stałem się posiadaczem BPYP41. No i nie wiem co teraz pewnie kupię kolejny "fototranzystor" tylko może ktoś z was może podać mi symbol jakiegoś konkretnego fototranzystora, który mogłbym zastosować do schematu którego link jest powyżej...

czy może to być naprzykład BPW17?

Reply to
..::[nIcRaM]::..

Muzeum otwierasz?

Zamiast grzebać w złomie, idź do elektronicznego i kup coś "z półki". Na start przynajmniej wykluczysz uwalony element. Majątku nie kosztuje, ze

2zł...
Reply to
Marek Lewandowski

to było nowe (jest), kupiłem to na giełdzie elektronicznej w łodzi. Nadal nie wiem jaki najlepiej fototranzystor kupić, może ktoś jednak poda mi jakiś konkretny symbol?

Reply to
..::[nIcRaM]::..

A skąd mamy wiedzieć, co masz akurat dostępnego w najbliższym elektroniku? Katalog wszystkiego to niezła cegła.

Reply to
Marek Lewandowski

Ale chyba są takie które dostępne są w praktycznie każdym sklepie elektronicznym

Reply to
..::[nIcRaM]::..

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.