Prąd magnesujący jakby to okresic

Panowie jakbyscie okreslili co tjest prąd magnesujacy bo jest to prad ktory nie wykonuje pracy ale jest na co zużywany ?

Reply to
news.tpi.pl
Loading thread data ...

Na wytworzenie pola magnetycznego ;))

Reply to
Jd.

Prąd się nie zużywa - wypływa i wraca ;)

Reply to
pisz_na.mirek

nie powiedzialbym, ze nie wykonuje pracy - procesy magnesowania sa jak najbardziej stratne - no chyba ze chodzi o czysta skladowa indukcyjna pradu.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Dnia 2005-01-10 16:10, Użytkownik news.tpi.pl napisał:

Prąd płynący przez indukcyjność główną czyli magnesującą. Prąd magnesujący jest jednym ze składników prądu jałowego transformatora.

Reply to
badworm

Dziekuje Panowie rozjasnilo mi sie deko dziekuje badwormowi

Użytkownik "Jd." snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:crua94$efq$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Reply to
news.tpi.pl

Użytkownik "news.tpi.pl" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cruvlo$3d1$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Cieszymy się ! Bo ja nie mam pojęcia skąd się bierze .Ale to dla mnie nieważne.:-) Wiesz oczywiście, że on jest ogromny (10...50 razy większy od znamionowego) i trwa krótką chwilę po włączeniu transformatora.

Reply to
SP9LWH

Dnia 2005-01-11 19:48, Użytkownik SP9LWH napisał:

Gdyby nie było tak późno to bym coś więcej napisał ale teraz już nie mam głowy. Zasadniczo chodzi o to, że strumień w rdzeniu nie może się zmieniać gwałtownie i aby temu zapobiec pojawia się składowa swobodna prądu, która jest odpowiedzialna za ten udar. Ale to w dużym uproszczeniu. Jak ktoś chce to może poczytać wykład:

formatting link
ale raczej za wiele z niego się nie dowie :-(

Reply to
badworm

nieważne.:-)

Ale Tobie chodzi o stan nieustalony po zalaczeniu trafa, to co innego niz prad magnesujacy, ktory plynie stale i jest dosc stabilny. A skad sie bierze ten stan nieustalony ? Z tego, ze w indukcyjnosci w stanie ustalonym napiecie wyprzedza prad o 90st, a w czasie wlaczania prad i napiecie sa w fazie. Uklad stara sie wymusic przesuniecie pradu juz w czasie pierwszej polfali, co konczy sie gwaltownym skokiem pradu (mozna to sobie zaobserwowac oscyloskopem albo nawet przesymulowac w SPICE dla indukcyjnosci idealnej - tez jest ten efekt !). Na dodatek ten skok jest niesymetryczny i pojawia sie skladowa stala zalezna od znaku napiecia w czasie zalaczenia. Efekt jest gwaltowniejszy przy niskiej rezystancji szeregowej cewki. To wyjasnia, dlaczego efekt wystepuje w toroidach. Maja one mniej zw/V a wiec niska rezystancje uzwojenia. Indukcja w rdzeniu jest duza, a rdzen ma wysoka zastepcza przenikalnosc wzgledna, a wiec jest bardzo podatny na nasycenie nawet przy niewielkiej skladowej stalej. I klopoty gotowe :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Użytkownik "entroper" snipped-for-privacy@CWD.spamerom.poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cs2seh$8a9$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

[...]> stalej. I klopoty gotowe :)

Mało widać wiem, ale dotychczas nigdy się nie otarłem o prąd magnesujący "ustalony". Za to z "nieustalonym" często, bo to problem powszechny:-)

Reply to
SP9LWH

a o pradzie jalowym slyszales ? ma on skladowa magnesujaca, jak najbardziej ustalona, w sensie ksztaltu, amplitudy i fazy. Probuje Ci tez uswiadomic, ze prad ten nie jest odpowiedzialny za wywalanie bezpiecznikow przez duze toroidy.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.