Pomysł na CR2032

Potrzebne jest coś do testowania gniazda i układu zasilanego z baterii CR2032. Inaczej mówiąc coś, co można włożyć zamiast baterii do gniazdka, podłączyć do tego kabelki i sprawdzić np ile prądu toto bierze. Przy sprawdzeniu jednostkowym nie ma problemu, ale już przy trochę większej ilości robi się problem czasochłonności wtykania paska izolacyjnego pod baterię itd, poza tym są podstawki z zatrzaskami przy których nie da się izolacji włożyć. Pewnie że można dać punkty testowe, ale też nie o to chodzi, podstawki pod baterię potrafią dać zwarcie między stykami jak baterii nie ma, no i trzeba kabelki trzymać. Pierwsze co do głowy przychodzi to dwa kawałki laminatu, odpowiednio ucięte itd, ale może ktoś ma jakiś fajniejszy pomysł i zechce się nim podzielić? Bo jakoś ten mój pomysł wydaje się taki sobie.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz
Loading thread data ...

W dniu 2016-11-29 o 12:14, Dariusz Dorochowicz pisze:

ile to jest "większa ilość"?

a.

Reply to
Artur Miller

W dniu 2016-11-29 o 12:18, Artur Miller pisze:

Dość żeby się zacząć zastanawiać nad rozwiązaniem innym niż przekładka na baterii. Przy czym zwracam uwagę, że chodzi o jednostkowe (powiedzmy parę urządzeń równocześnie) rozwiązanie do testowania kilkudziesięciu urządzeń w jednej partii. Jakieś takie rzędy wielkości.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Pan Dariusz Dorochowicz napisał:

Nie wiem co by mogło znaczyć "testowanie gniazda", rozumiem tylko tyle, że najlepiej jakby oryginalna bateria cały czas siedziała na miejscu. Trudno sobie wtedy wyobrazić lepsze rozwiązanie od tej przekładki wsuanej między baterię a górną elektrodę (nie bójmy się tego słowa!) gniazda. Chyba widziałem gdzieś takie profesjonalne sondy, ale nie wiem co w nich może być lepszego od kawałka cienkiego dwustronnego laminatu z przylutowanym kabelkiem.

Płyty pecetowe mają goldpiny i zworkę. Układ elektryczny przewiduje podłączenie w miejsce zworki wtyczki do pomiaru napięcia i prądu baterii. Też tak można.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-11-29 o 12:56, Jarosław Sokołowski pisze:

Można z baterią, można bez. Z mojego punktu widzenia lepiej bez, bo wtedy łatwiej mi zmierzyć pobór prądu.

Po włożeniu ileś razy ten laminat może być już taki sobie. Oczywiście można potraktować to jako element wymienny. No i krawędź laminatu przy wkładaniu "baterii" może trochę uszkadzać styki. Nie wiem, może przeginam.

To tak, ale na płycie PC jest generalnie dużo miejsca, a ja tak nie za bardzo mam. Ale takie rozwiązanie też biorę pod uwagę.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Pan Dariusz Dorochowicz napisał:

Nie wiem dlaczego by miało być łatwiej. Proponowane rozwiązanie z "sondą laminatową" mierzy prąd in situ, z oryginalnej baterii. Ale można też zrobić fantom CR2032 zasilany z zewnętrznego źródła z pomiarem prądu.

Poniklować to na grubo, jeśli ma być heavy duty. Albo wręcz przylutować blaszkę. Jak toto nie będzie zbyt zadziorne, to przecież nie uszkodzi styków bardziej niż pastylka CR2032.

Lepiej nie przeginać. Bo potem może źle kontaktować.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-11-29 o 13:51, Jarosław Sokołowski pisze:

Bateria robi za zasilanie awaryjne, chodzi nie tylko o sprawdzenie ile prądu w danym momencie potrzeba, ale też parę testów przydałoby się wykonać. I chodzi o mały tester, który poda napięcie w jakimś momencie, potem na jakiś czas je zdejmie itd. Może to robić człowiek, ale chodzi o to, żeby nie musiał.

Przy wkładaniu baterii styki podstawki mają kontakt również z krawędzią baterii - w tym przypadku będzie to krawędź laminatu po frezowaniu. A z niklowaniem to też nie takie hop. No chyba żeby - nie wiem, nie robiłem. Pastylka ma jednak ładnie wyoblone krawędzie.

Ano właśnie :)

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Bo jest taki sobie. :) Zrób w baterii otwór po tej większej stronie, wyciągnij flaki, umyj i dolutuj dwa przewody od wewnątrz. Być może będzie warto zalać epoksydem.

c.

Reply to
circuitmaker

Pan Dariusz Dorochowicz napisał:

Jak się ma ową sondę włączoną w szerg, to można jej użyć tak do pomiaru prądu, jak i do kluczowania zasilania.

Chyba się nie rozumiemy. Ja miałem na myśli kawałek laminatu, który wsuwa się pod sprężystą blaszkę, która przytrzymuje bateryjkę od góry. Teraz dopiero uzmysłowiłem sobie, że widziałem dwa rodzaje gniazd. W jednym ta blaszka jest jednocześnie elektrodą, w drugim jest boczny styk (dodatni). Tylko ten pierwszy rodzaj jest kompatybilny z laminatem.

I można ją przerobić na fantom ogniwa. To jest ta druga strategia.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-11-29 o 12:14, Dariusz Dorochowicz pisze:

Wydrukuj sobie na drukarce 3D "bateryjkę" z miejscem na włożenie pasków blaszki stykowej na środku (-) i z boku (+) do których przylutujesz kabelki.

Reply to
Irokez

W dniu 29.11.2016 o 14:21, circuitmaker pisze:

Albo załatw "obudowę" baterii - w programie telewizyjnym "Sonda 2" było coś na temat nowego rodzaju elektrolitów do baterii i zaciskali taką bateryjkę na ręcznej prasie.

Reply to
Mirek

ale to by musiał mieć jakąś kosmiczną drukarkę, bo jak to zrobi na normalnej, z jakiegoś PET czy innego ABS to rozleci się toto za 2-gim włożeniem :)

Bateria jest jednak solidna, metalowa, tam sporo siły trzeba użyć, coby ją wyjąć zwłaszcza. Używam u siebie takich typowych gniazd na CR2032, bo właśnie mam w seryjnym urządzeniu te baterie do RTC. I nie sądzę, żeby druk 3D się tu nadał...

Reply to
sundayman

W dniu 2016-11-29 o 19:53, sundayman pisze:

Jeżeli chce to używać produkcyjnie, co wynika w sumie z treści (testy partii kilkudziesięciu sztuk) to niech zamówi wydruki z proszkowej.

A tak fakt z cienkim jest problem na zwykłej drukarce. ale z ciekawości jak znajdę chwilę druknę z Z-Ultrat i Z-PETG do testu.

Reply to
Irokez

sundayman pisze:

Drukarki 3D, kosmiczne technologie, rocket science... Wziłąem w rękę jakąś płytę od peceta, obejrzałem gdziazdo, bateryjkę. Toż to można zrobić po staropolsku. Iść do gie-esu, wyszukać podkładkę stalową w ocynku fi 20 milimetrów, dokleić ode spodu kawałek laminatu imitujący ujemną elektrodę, dolutować druciki -- i już fantom bateryjki CR2032 gotowy. Nie ma prawa nie działać.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-11-29 o 15:06, Jarosław Sokołowski pisze:

OK, tylko tak: laminat ma 1.55mm grubości, bateria 3.2. Dołożenie laminatu do baterii zmienia zasadniczo grubość całości i raczej trudno takie coś brać pod uwagę. Mogę sobie wyobrazić użycie w tym celu np dwustronnej taśmy FPC, chociaż nie jestem pewien konsekwencji. Z jednej strony jakieś złącze do tego na płytce potrzebne, z drugiej mało elastyczne to jednak. No nie wiem.

Oczywiście że rozumiem o co chodzi. Tylko w czasie wsuwania pod tę blaszkę ma ona kontakt z krawędzią płytki, która to krawędź taka fajna nie jest i może porysować tę blaszkę. Zamiast wsuwać jeden kawałek laminatu i zmieniać zasadniczo grubość widzę tu raczej dwa kawałki, co razem da 3.1mm grubości - zasadniczo tyle ile trzeba zamiast baterii, na dodatek łatwiej wtedy zmieścić kabelki, ale właśnie chodzi mi o tę nieszczęsną krawędź płytki naciskającą z dość dużą siłą na blaszki w czasie wsuwania do podstawki. To mnie męczy.

Tak, ale może jest jakiś gotowiec albo przynajmniej coś rozsądniejszego? Jakoś nie wydaje mi się, żeby nie było i tylko nie mogę z jakiegoś powodu na to trafić.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Też to biorę pod uwagę, chociaż podobna mi się tak średnio. To co siedzi w środku takiej baterii nie jest raczej zbyt przyjazne, a i samo podejście z kablami średnio może wyjść. Ale dzięki.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2016-11-30 o 08:35, Dariusz Dorochowicz pisze:

Przecież wiadomo, wg jakiego klucza są oznaczenia baterii. Zamiast CR2032 można wziąć choćby CR2025 lub jeszcze cieńszą.

Reply to
Adam

W dniu 2016-11-30 o 08:39, Dariusz Dorochowicz pisze:

Idziesz do ślusarza prosisz o wytoczenie walca 20mm średnicy o grubości 3,2mm z dziurą 3mm średnicy z mosiądzu oraz podtoczeniem w środku 16mm średnicy głębokości 1,7mm. Do tego toczysz z laminatu 1,5mm kółko średnicy 15,9mm z wybraniem miedzi dookoła na milimetr, który wklejasz w mosiądz po dolutowaniu kabelków. Roboty dla ślusarza na pół godziny. Za 50zł mogę wykonać i wysłać pod wskazany adres gotowca.

Reply to
jacek

W dniu wtorek, 29 listopada 2016 12:14:27 UTC+1 użytkownik Dariusz Dorochowicz napisał:

Dwustronny laminat, wycinasz kółko o wymiarach jak bateria. Do jednej strony lutujesz jeden przewód(+) do drugiej strony drugi(-) i masz atrapę baterii z kablami

Reply to
Kris

W dniu środa, 30 listopada 2016 08:35:24 UTC+1 użytkownik Dariusz Dorochowicz napisał:

Weź taka bateryjke w rękę. Wpisz w google tokarz i nazwa Twojej miejscowośći. wybierz sobie takiego który ci sie podoba i zanieś mu te pastylke.

Poproś aby wytoczył ci takie krążki o różnych średnicach które potem skleisz plecami.

Zamkniesz sie w kwocie 50pln lub nawet mniej za 10 sztuk.

Jak sie uprzesz i masz jakaś piłę i szlifierke to zrobisz takie coś sam w 2-3h.

Reply to
sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.