Pomiar sily - rozwazania teoretyczne.

Witam Musze mierzyc sile ciagu modelarskiego zestawu napedowego do samolotow. Do tego celu moge zbudowac odpowiedni uklad mechaniczny podciagajacy z elektronicznej wagi jakis ciezar, a roznica wskazan to bylby ciag smigla. Problem w tym, ze wagi takiej nie mam, za to w szufladzie mam wyswietlacz LCD, PCF8591 oraz AT89C2051.

Tak sie zastanawialem i doszedlem do takiego pomyslu: Zmontowac uklad z potencjometrem suwakowym i jakas sprezyna powrotna. Mierzac spadek napiecia na resystorze mozna ustalic polozenie suwaka. Sprezynka powrotna rownowazyla by ciag smigla. Na podstawie wczesniej wyznaczonej charakterystyki sprezynki i potencjometru mozna ustalic funkcje na podstawie ktorej mozna przeskalowac napiecie odczytywane z potencjometru na sile wyrazona w gramach. Zakladam, ze ciag nie przekroczy 1kg, czyli przy przetworniku 8 bitowym da to rozdielczosc pomiaru ~4 g. Sadzicie, ze to bedzie dzialac ? Jaki moze byc blad pomiaru wiekszy od 10 g ? Dzieki Pozdrawiam TomaszB

Reply to
TomaszB
Loading thread data ...

Zajrzyj na Allegro - wag ci tam dostatek, od 200g do 200 kg. Elektroniczne, mechaniczne.

Kiepsko.

J.

Reply to
J.F.

Dzialac bedzie prawie na pewno, ALE. Zeby cokolwiek odczytac z potencjometru, przesuniecie bedzie musialo byc rzedu centymetrow (powiedzmy jeden - dwa). To komplikuje konstrukcje mechaniczna, musialbys zbudowac dosyc solidna prowadnice, na ktorej zamontujesz caly silnik. Dwie szprychy rowerowe nie wystarcza :-)

Polecam zajrzec tutaj:

formatting link
inna branza, ale po drobnych modyfikacjach pomysl moze byc chyba wykorzystany.

Bartek.

Reply to
brtlmj

Niestety - od tensometrow do pomiaru sily droga daleka.

Gdzie kupic tensometry ?

J.

Reply to
J.F.

swego czasu foliowe w RS kupowalem, a oni chyba jakiegos przedstawiciela w Polsce maja

Reply to
Michal Baszynski .

O tak baaaaaaaaaardzo :) Rezystorowy mostek pomiarowy, wzmacniacz operacyjny, przetwornik analogowo-cyfrowy i mikrokontroler. Calosc przetwornikowa nie powinna kosztowac wiecej jak 30-40zl. Cena tensometru: od kilkudziesieciu zlotych do kilku tysiecy zlotych w zaleznosci od wymaganej dokladnosci i zakresu pomiaru. Przede wszystkim do kupienia w

formatting link
:)

formatting link
- tanie czujniki nacisku
formatting link

Reply to
Jacek "Plumpi

Zapomniales o paru drobiazgach:

- same tensometry sily nie mierza, trzeba je dokleic [a czym najlepiej?] do odpowiedniego kawalka metalu

- o jakich napieciach z mostka mowimy ?

- porownac z dryftem termicznym opornikow

- porownac z offsetem opampa i dryftem ofsetu

Mowiac szczerze to ciekaw jestem jak to w dawnych czasach robiono, chyba nawet widzialem gdzies MAA502 [uA701] .. Dzis oczywiscie nie ma wiekszych problemow .. poza tradycyjnym - gdzie dostac fajnego choperka..

Tanie, ale to nie sa tensometry. Warto sie zainteresowac, bo moga byc ciekawe, ale generalnie podejrzewam ze dokladnoscia nie grzesza..

Nawet umiarkowanie drogie, ale minimalny zestaw 10 szt jednak 60 euro trzeba wydac :-(

tu jakby przystepniej

formatting link

I o to chodzi. Tylko czemu sie boje zapytac o cene :-)

J.

Reply to
J.F.
[...]

Hmmm... tensometrów w postaci mostka już nie produkują?

[...]

uA709 raczej.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Robia ale drogie, i nie zawsze pasuja :-) Czesciej masz polmostek

Przestawiam sie na, tfu, margaryne, tfu :-)

J.

Reply to
J.F.

to jest koszt elektroniki, bez tensometru ;-) tensometry ktorych ostatnio uzywalem kosztowaly w granicach 4-5 funtow, wiec z tensometrami koszt sie podwaja

a zajec z p.Andrzejem Bochenkiem nie miales? ;-) Jak miales, to odpowiednia belke sobie policzysz :-) Zreszta "Zarys elektrycznej tensometrii oporowej" czy tez "Tensometria oporowa" w bibliotekach sa.

a tam choperek, znam takich co do mostka tensometrycznego LM358 uzywali :-)) Ja zas uzywalem z dobrymi efektami MAX4250.

Reply to
Michal Baszynski .

niestety zwykle trzeba samemu polaczyc ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

mostek, choc elementy czynne tworza polmostek. I do kompensacji termicznej to juz w zasadzie wystarczy

Reply to
Michal Baszynski .

ale po co? jesli tylko zdobedzie dwa tensometry i ma znajomego mechanika potrafiacego policzyc prosta belke (jak sam nie potrafi) to na tensometrach zrobi najprosciej, najszybciej i najdokladniej

Reply to
Michal Baszynski .

Tu sie zgodze. Chce zmierzyc ciag - to mierzmy ciag.

Skoro i tak ma byc wyswietlacz - zwykla sprezynowa waga bedzie prostsza, szybsza .. i chyba dokladniejsza :-)

J.

Reply to
J.F.

Teoretycznie owszem. A potem jeden z rezystorow tworzacych mostek umieszczamy blizej stabilizatora ... albo w czasie uruchamiania sloneczko nam swieci z jednej strony .. :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.