Pomiar prądu stałego a przerzucenie go do PC (COM/USB)

Witam mam problem i potrzebuje pomocy. Od razu mówię, że mi do elektroniki daleko, więc proszę o pomoc ewentualne propozycje wykonania takiego układu (koszty). Lub też propozycje obejścia lub uproszczenia tego zjawiska. Może jakieś linki, które pomogły by mi rozwiązać ten problem. Moje posty pojawiały się ostatnio na grupie ale nie były one tak ukształtowane.

A więc w czym problem. Posiadam układ elektryczny bazujący na silniku prądu stałego 24V. Układ ten wykonuję pracę por różnym obciążeniem. Problem tkwi w tym, że muszę przerzucić siłę z jaką jest obciążony ten silnik. Wydaje mi się, że najlepszym efektem będzie tu badanie zmiany wartości prądu na tym silniku. Ale może się mylę. Więc proszę o pomoc.

Pozdrawiam. PP

Tutaj jego dane silniczka: Prod. Micro Motors, typ E192 Max obc. prom.:200 N Max obc.osiowe:100 N Zakres temp.:?20 do +60 °C Wyprow.:Oczka lut. Masa:385-480 g Max mNm: 3000 Przekładnia: 336:1 lub też 625:1 Dane ze strony elfy. Nr artyk. : 54-457-70

Reply to
pavlo
Loading thread data ...

Ja troche nie na temat:

Jesli masz fundusze, to moze zainteresuja się np. pomiarem momentu obrotowego, bedziesz wiedział jak jest obciążony na wale dokładając do tego prędkość obrotową.

Reply to
Sebastian Bialy

co do pomiaru prądu już ci napisaliśmy w poprzednim wątku. Jeszcze nie napisałeś paru"drobiazgów" zupełnie nie-elektronicznych, ale metrologicznych: częstość pomiarów, dokładność, zakres pracy (numer katalogowy Elfy do tego niepoterzebny, ale max prąd by się przydał. Co do konkretów to zależą one bardzo od ww parametrów, koszta mogą być od kilkudziesięciu zł do kilku milionów jak się uprzesz :-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Najlepiej w trybie rzeczywistym z czasem próbkowania co 1 lub 5 sekund. Dokładność jest kwestią umowna np co 10 mA. Chce to zrobić niskim kosztem więc interesuje mnie próbkowanie wg ceny za ile można zrobić to tanio i z jakimi parametrami. Max prąd przy max obciążeniu to 240 mA.

Pozdrawiam

Reply to
pavlo

Nie wiem, czy pomiar prądu będzie OK, ale najprościej to chyba kupić miernik (np. Metex) mający RS-232C i odczytywać wartości z pomiarów. Pytanie tylko, czy taki miernik nie wyłącza się po iluśtam minutach i czy prądy płynące w obwodzie nie przegrzeją miernika (np. tania chińszczyzna ma max. 20A przez 15 sekund, bez ograniczeń 10A).

Reply to
Filip Ozimek

też bym coś takiego polecił. Dokładność dużo większa nawet. A co do wyłączania, to nie wiem jak Metex, ale porządne się nie wyłączają. Robiłem pomiary naszej lampki LED (Imax 100mA), protokowałem przez 24h co 10 sekund. Miernik Fluke, dokładnego numerka nie pamiętam.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Metex sie nie wylacza. Ale bateryjka sie rozladowuje :-)

J.

Reply to
J.F.

Wiesz może, czy Meteksy mają wtyczki zasilającej? Poza tym, zawsze można dorobić :-)

Reply to
Filip Ozimek

Z tego co [nie]widzialem - to nie maja :-(

Bez problemu - zamiast bateryjki podpiac. Tylko osobne trafo musi byc, bo oczywiscie plywajaca masa ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Przykładowy pobór prądu przez Metexa 3860D wynosi ok 10mA (+ dodatkowe 10mA z podświetleniem). Zatem do zasilania miernika nieźle powinna się nadawać przetworniczka DC/DC 5->9V wydłubana z karty Eth z wyjściem BNC. W porównaniu z transformatorem będzie miała mniejszą pojemność między wejściem a wyjściem co IMHO wyjdzie na dobre dokładności pomiaru.

Reply to
Marek Dzwonnik

Moze zamiast metex-a MAX 427 miernik pradu stałego z wyjsciem 0-5V + PIC12f675 +max232 i wszystko. Typowy logger pomiaru pradu stalego. Pozdrawiam

Filip Ozimek napisał(a):

Reply to
Grzegorz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.