Pomiar odleglosci za pomoca ultradzwiekow

Chcialbym mierzyc poziom cieczy, konkretnie oleju - myslalem nad pomiarem cisnienia, ale dostepne w sensownej cenie czujniki cisnienia nie sa odporne na taka ciecz, drugim strzalem jest mierzenie odleglosci od lustra oleju, np. za pomoca ultradzwiekow. Jaka rozdzielczosc mozna w praktyce uzyskac za pomoca kombinacji przetwornik ultradzwiekow + AVR ? Osia;gne rozdzielczosc rzedu 1 cm na odleglosci 0-1,3m ? Ew. jaki potrzebny bylby przetwornik ? Lepiej zastosowac metode nadawania impulsu i mierzenia czasu powrotu do nadajnika, czy lepiej dac nadajnik+odbiornik+ jakas modulacja i mierzenie czasu opoznienia ? Zalezy mi, zeby czesc analogowa byla moznliwie najprostsza. Dzieki za wszelkie praktyczne wskazowki.

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

Thu, 06 May 2004 13:12:38 +0200, na pl.misc.elektronika, T.M.F. napisał(a):

Myslales o prostym pomiarze posrednim - mala pompka powietrzna, plastykowa rurka na dno i mierzysz jakims popularnym czujnikiem cisnienie powietrza ?

W komercyjnych ofertach wszedzie jest ograniczenie od dolu - 0,2 - 0,3 m, wiec od zera raczej chyba trudno zrealizowac.

Moze sprobuj na dzien dobry najprosciej - czyli pomiar czasu pinga; przetwornik 40 kHz w Maritexie kosztuje 12 PLN ( dwufunkcyjny, szczelny ). I tak IMHO dokladnosc bedzie zalezec glownie od kompensacji zmian srodowiskowych. Tradycyjnie kompensuje sie temperature, nie mam pojecia jak moga wplywac opary oleju, wilgoc itp.

( BTW w profesjonalnych miernikach stosuja modulacje nosnej rzedu MHz sekwencjami cyfrowymi ale to zupelnie inna klasa cenowa ;-)

Reply to
Jurek Szczesiul

Moze to i prostsze, ale jakos mniej eleganckie :)

Sorki, oczywiscie, ze od zera nie potrzebuje, raczej wlasnie od 0,15-0,25m.

O tym przetworniku wlasnie myslalem.

Moge to zeskalowac. Warunki w srodku raczej poza temp. nie beda sie znaczaco zmienialy.

Znalazlem w necie realizacje takiego pomiaru za pomoca mikrofal - ale dokladnosc rzedu mikrometrow nie jest mi potrzebna :)

Reply to
T.M.F.

A te czujniki cisnienia aby na pewno sa nieodporne na olej ? IMHO - nawet w tych scalonych krzemowych poza obudowa nie ma nic nieodpornego, no chyba ze ten zel ? Ale sa przeciez przemyslowe czujniki cisnienia, choc zapewne zbyt drogie.

Niby najprosciej, ale jednak klopotliwe.

Z innych pomyslow: a) plywak i potencjometr, czy inny enkoder b) sonda pojemnosciowa, c) grzany drut - tzn pionowy drut, puszczamy duzy prad przez moment i sprawdzamy jak przyrasta napiecie. National robi nawet jakiegos scalaka do tego. d) waga pod zbiornikiem

J.

Reply to
J.F.

Dzieki za informacje. W lokalnym sklepie (nikompie) maja w ofercie osobne nadajniki/odbiorniki ultradzwiekowe. Udalo ci sie zmontowac to urzadzenie? Moglbys podeslac schemat ? Jaka dokladnosc pomiaru udalo ci sie uzyskac?

Reply to
T.M.F.

Bardzo chetnie. Lepiej sie uczyc na nie swoich bledach :)

Reply to
T.M.F.

Thu, 6 May 2004 22:51:20 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Pablo_C" <pch[ciach]@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A czy takie przetworniki to tylko glosniczki i trzeba im ta nosna

40kHz podac z zewnatrz, czy wystarczy doprowadzic sam impuls a 40kHz to on sobie juz sam wygeneruje ? Podobne pytanie o przetwornik odbiorczy - czy demoduluje on (analogicznie jak TFMS) odebrana fale ?
Reply to
BLE_Maciek

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał:

Ja jeszcze moge dodac cos co zpaamietalem z cwieczen z miernictwa: Metalowa rura robiaca za rezonator, prosty generatorek w.cz. na jednym tranzystorze BF245 i czestosciomierz - olej ma inna przenikalnosc dielektryczna niz powietrze i czestotliwosc pracy generatora zalezy do wypelnienie rury. Trzeba to tez wyskalowac bo zleznosc jest nieliniowa. GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.