Podlaczenie tarnzystora

Witam

Zmagan z poczatkujacym ciag dalszy ;--)

Mam tranzystor 78L05, sciagnalem datasheet i przejrzalem.

Pierwsza sprawa: oznaczenia wyprowadzen w datasheet to input, gnd i output a ja znam E, B i C. Na logike wydaje mi sie, ze bedzie input = C, output = E i gnd = B, dobrze?

Druga sprawa: sprawdzenie tranzystora miernikiem z funkcja hFE, w instrukcji pisze, ze miernik wskaze "odpowiednia wartosc hFE", czy ta odpowiednia wartosc to '1' dla dobrego tranzystora? bo tego juz nie omieszkali wyjasnic ;--<

Trzecia sprawa: pomiar rezystancji pomiedzy elektrodami (wg modelu diodowego tranzystora), dla n-p-n mamy rownowaznosc jednej diody skierowanej od bazy do kolektora i drugiej od bazy do emitera, R_CE jest nieskonczone bo diody sa zaporowo, jednak zarowno R_BE jak i R_BC powinno dac sie zmierzyc czy sie myle? miernik wskazuje mi R_BE = 6.11[kOhm] ale nie moge zmierzyc R_BC, czemu?

Reply to
Krzysztof Szynter
Loading thread data ...

Użytkownik Krzysztof Szynter napisał:

To nie jest TRANZYSTOR! To jest scalony stabilizator napięcia dodatniego. Napięcie stabilizacji +5V. Minimalne napięcie na wejścu +8V

Odpowiednia to znaczy taka jaką ma badany tranzystor. Powinna być zbliżona do katalogowej.

Chcąc zmierzyć R_BC, omomierz powinien być podłączony ujemną końcówką do kolektora a dodatnią do bazy. Odwrotne podłączenie wykaże "przerwę". To samo tyczy się R_BE.

GM

Reply to
sp9rjt

Jak słusznie zauważył "pszemol", to co napisałem wyżej dotyczy tranzystorów a nie pomiarów stabilizatora napięcia czyli 78L08 :-)

GM

Reply to
sp9rjt

To nie jest tranzystor tylko stailizator napięcia.

Źle.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
78L05 to stablizator napięcia.

D.

Reply to
Dyzio

To nie jest tranzystor! To jest scalony stalilizator napiecia dodatniego malej mocy. Na wejscie (IN) podlaczasz + zasilania (jakies 8-15v), nozke GND podlaczasz do masy, na wyjsciu otrzymujesz stabilizowane 5v o obciazalnosci iirc max. 100mA (trzeba uwazac zeby nie przekroczyc maksymalnej mocy strat na stabilizatorze)

Nie. To nie jest tranzystor.

Wartosc odpowiednia dla danego tranzystora. hFE to tak zwany wspolczynnik wzmocnienia pradowego. Zdefiniowany jest dla tranzystorow bipolarnych i liczony (o ile mnie pamiec nie zawodzi) jako stosunek pradu kolektora do pradu bazy dla tranzystora pracujacego w ukladzie wspolnego emitera. Czyli, upraszczajac sprawe. jest to "wzmocnienie tranzystora". Jego wartosc bedzie rozna dla roznych typow tranzystorow, a zalezy od tak wielu parametrow, ze nawet tranzystory tego samego wyjete z jednej paczki typu moga miec rozne wartosci hFE. Mozna powiedziec ze im wieksze hFE tym "lepszy" tranzystor. Jednak wymana tranzystora w jakims ukladzie na taki, z wiekszym hFE nie zawsze musi oznaczac poprawe parametrow. Zalezy od ukladu.

NIe mierz rezystancji tylko napiecie przewodzenia zlacza. (przelacznik w mierniku ustaw na symbol diody). Jesli napiecie na zaciskach miernika jest nizsze niz napiecie przewodzenia zlacza (ok. 0.6-0.7v dla tranzystorow krzemowych), miernik pokaze nieskonczonosc.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

"Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com wrote in news:c8o3u1$miu$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl:

U ups... Tak mi fajnie wszystko w leb wchodzilo, ze jak zobaczylem obudowe TO-92 to bylem pewien, ze tranzystor w lapie trzymam, eh. No i sam fakt, z jakim zrozumieniem przelecialem przez datasheet w poszukiwaniu detali pradowo-napieciowych.

Reply to
Krzysztof Szynter

"Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com wrote in news:c8o467$nic$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl:

U mnie symbol diody jest wraz z wartosci a rezystancji 2[kOhm].

Reply to
Krzysztof Szynter
Reply to
invalid unparseable

Przy pomiarze rezystancji, tak jak probowal to zrobic Krzysztof? Zero moze pokazac przy pomiarze spadku napiecia, choc niekoniecznie. Moj pokazuje "nieskonczonosc"

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.