PLL na LMX2306 i problem ze stabilnością

No więc zmajstrowałem sobie syntezę na LMX2306, wartości elementów filtra policzyłem na stronie producenta i kiszka, częstotliwość nie może się ustabilizować. Przebieg napięcia sterującego VCO wygląda tak:

formatting link
Synteza odzyskuje stabilność jeżeli do wejścia VCO podłącze kondensator

10uF zamiast ok 150pF policzonych na stronie producenta scalaka syntezy. Dlaczego tak się dzieje?

Ps. Chętnie podam więcej informacji, tylko proszę o napisanie jakie to mają być.

Reply to
Dumak
Loading thread data ...

Użytkownik Dumak napisał:

Witam

150pF ??!! To jaki Kolega przyjął krok syntezy ? 10MHz ? Sporo kombinowałem na tym scalaku i też nie bardzo mi chciał chodzić stabilnie na obliczonym filtrze. Dla przykładu dla kroku syntezy 1kHz i VCO ~ 30MHz dawałem taki filtr: C1=100nF, C2=2u2, R2=100omów (oznaczenia wg pdf-a). Jakie ma Kolega VCO ? Bo dość istotny jest współczynnik przestrajania.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

P.S. Jaki ma Kolega poziom sygnału z VCO. Bo przy zbyt małym sygnale będą podobne objawy.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze:

25KHz

Jakie ma Kolega VCO ?

5.4MHz/1V Zakres przestrajania: 117-132MHz

Jeszcze robie poprawki bo coś za bardzo i za szybko zmienia mu się częstotliwość bez zmiany napięcia sterującego: z tego co oscyloskop mi pokazuje to częstotliwość skacze w te i wewte o jakieś 1.5MHz w ciągu 0.5sek

Reply to
Dumak

Grzegorz Kurczyk pisze:

Jest na odpowiednim poziomie bo dobierałem tak amplitudę aby częstotliwość po dzielniku N brana z wyjścia diagnostycznego była adekwatna do tej na wejściu.

Reply to
Dumak

Dumak napisawszy:

czyżby częstotliwość lotnicza? To może od razu przesunąć 118-136MHz?

pozdro Dino

Reply to
Dino

Użytkownik Dumak napisał:

Hmmmm.... cos mi to pachnie pasmem lotniczym ;-)

Tak być nie może. VCO samo z siebie powinno mieć przyzwoitą stabilność krótkoterminową. Może coś Ci się w nim wzbudza ? Te VCO to jakiś scalak czy tradycyjny generator LC z warikapami ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze:

;)

Mam jeszcze pewne podejrzenia iż z VCO jest wszystko ok. tylko automatyczny pomiar na oscyloskopie jest zbyt niedokładny, jak dorwę jakiś miernik częstotliwości to obadam.

Tradycyjne LC....

Reply to
Dumak

Grzegorz Kurczyk pisze: (...)

Obadałem go na lepszym sprzęcie, niby częstotliwość trzyma, ale ma coś zbyt mocne harmoniczne: pierwsza harmoniczna ma prawie 60% częstotliwości podstawowej, częstotliwościomierz wariuje i pokazuje częstotliwość trzeciej harmonicznej. No to VCO do poprawy....

Reply to
Dumak

Moze i do poprawy, ale czy na pewno w ta strone co trzeba ?

jesli dobrze czytam twoj wykres to masz przebieg sterujacy VCO o amplitudzie 2.4V i ~1.7ms okresu. Powinny ci latac odczyty az milo..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Dumak napisał:

Hmmm... coś Kolega pokręcił. Pierwsza harmoniczna ma częstotliwość równą częstotliwości podstawowej, druga harmoniczna to o 100% większa częstotliwość (mówiąc po ludzku dwa razy większa). Jeśli w sygnale VCO pojawia się coś o częstotliwości 60% podstawowej (czyli f0 * 0.6) to pewnikiem coś się wzbudza na częstotliwościach pasożytniczych. Z pojemności i indukcyjności montażowych mógł się utworzyć drugi obwód drgający.

Pozdrawiam Grzegorz

P.S. Jak podczas lotu szybowcem coś mi zacznie chrypić w radiu pokładowym, to będę wiedział kogo szukać ;-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Wszystkie pomiary stabilności VCO robiłem z otwartą pętlą, na wejściu VCO ustawiałem stałe napięcie.

Reply to
Dumak

Grzegorz Kurczyk pisze:

Wydawało mi się że to zerowa..., ale jak zwał tak zwał...

(...)

Zapomniałem dodać że to było w skali logarytmicznej.

Na razie rozwaliłem poprzednią konstrukcję i robie inną. Tym razem zrobię najkrótsze połączenia jak to możliwe i za BC547 dam BF240, bo nie wiem czy ten problem czasem nie powodował tranzystor ze swoimi pojemnościami.

Przed wycieczką na lotnisko muszę dorwać jakiś analizator widma i obadać mój wynalazek, czy coś niedobrego z niego nie wyłazi ;)

Reply to
Dumak

Użytkownik Dumak napisał:

Przestrajanie zrobiłeś na jednym warikapie, czy dwóch w układzie przeciwsobnym ? Przy tych częstotliwościach generator Colpitts'a powinien działać bez problemów. Popatrz na układ heterodyny głowicy UKF jakiegoś lepszego radia strojonego warikapami. To są w sumie niewiele mniejsze częstotliwości od pasma lotniczego. Trochę schematów znajdziesz na moim ftp://control.slupsk.pl/pub/elektronika/schematy/radia

Mam nadzieję, że to będzie wyłącznie odbiornik, a nie nadajnik =8-O

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze:

Na jednym.

Przerobiłem VCO i dalej kiszka, po dokładnej analizie na oscyloskopie wygląda to tak jakby co kilka mS generator się wzbudzał jeszcze na innej częstotliwości bardzo bliskiej tej głównej - przy odpowiednim wyzwalaniu widać coś co wygląda jak zdudnienie.

Zabieram się za lekturę, i dalszą walkę.

(...)

Nie pisałem o tym bo wydało mi się oczywiste że chodzi mi o odbiornik, nadajnika nigdy bym się nie odważył robić na takie pasmo, poza tym do czego byłby mi on potrzebny...

Reply to
Dumak

Użytkownik Dumak napisał:

Ponieważ na wyjściu pompy ładunkowej LMX-a otrzymujesz stosunkowo niewielkie napięcie (max 5V) lepiej jest zastosować układ warikapów przeciwsobnych. Przy jednym warikapie musisz do niego doprowadzić na tyle duże napięcie zaporowe aby podczas jednej z połówek sygnału w.cz. nie miał szansy wejść w przewodzenie. Choć oczywiście z jednym warikapem też powinien działać, ale będziesz miał mniejszy dopuszczalny zakres napięcia przestrajającego.

Z tego co na szybko przeglądałem sympatyczną heterodynę ma OR Merkury (uwaga!!! na schemacie jest błąd w połączeniu warikapów - powinny byc katodami do siebie). Podobna heterodyna jest w R8010, OR Śnieżnik-R502 i Zodiak-DSS401. Trochę inny układ ale również godny uwagi jest w OR Radmor-5102 i Adia-AWS103. Oczywiście we wszystkich tych układach zbędny jest dodatkowy warikap układu ARCz.

Mój okrzyk przerażenia był oczywiście przesadzony ;-) Miałem na myśli kompletne urządzenie nadawczo/odbiorcze. A w sumie dobrze wykonany nadajnik i zestrojony na to pasmo trzymany w odpowiedzialnych rękach będzie mniej niebezpieczny od starej poczciwej RS6101, która lata w większości naszych szybowców.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze: (...)

Wygląda ciekawie, ale jest jeden problem: on pracował do 73,0 MHz, ja potrzebuję prawie dwa razy większą częstotliwość, a wolał bym nie przeliczać wartości elementów zważywszy na moje osiągnięcia w tej dziedzinie ;)

No to pora odpalić google i szukać schematów współczesnych odbiorników.

Reply to
Dumak

Użytkownik Dumak napisał:

Eeee... ;-) cewę zmniejszyć i pojemność kondensatora równoległego, a reszta może zostać bez zmian. Heterodyna w głowicach ukf pracowała na częstotliwości o 10,7MHz większej od odbieranej czyli w porywach blisko

84MHz. W radyjkach z "zachodnim" UKF-em to nawet 108+10,7 czyli już właziło w początek pasma lotniczego.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.