pilot do bramy (2023 Update)

Mi nie, to było podrzucone jakies wspólnocie mieszkaniowej. To były lata 2002-2003, nikt się wtedy specjalnie problemem częstości otwierania bramy (właściwe szlabanu na wewnętrzny parking) nie przejmował. Nawet śmiem twierdzić, że takiego problemu jak nękających telemarketerów na "wylosowany nr" z prepaida nie było.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Koniecznie z dowodem rejestracyjnym, i na wszelki wypadek dowodem osobistym.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

W dniu 31.12.2022 o 13:21, J.F pisze:

Najprawdopodobniej masz piloty w kodem stałym.

Reply to
yabba

W dniu 1.01.2023 o 12:27, t-1 pisze:

ja wtedy robiłem to na ericssonie, który miał białą listę. O ile pamiętam nie odpowiadał na telefony których nie miał w książce telefonicznej. co ciekawe, po paru latach jak zdemontowałem układ, miałem kilkanaście smsów od gościa który chciał mnie powozić na swoim motorze. ostatnim smsmem zerwał znajomość i wylał wiadro pomyj

ToMasz

Reply to
ToMasz

poniedziałek, 9 stycznia 2023 o 09:33:38 UTC+1 ToMasz napisał(a):

Zerwał? A w ogóle zawarł? tzn. z Tobą? Bo może numer z odzysku, do żony przez kilka lat dzwonili szukają Marka z Warki (a numer na pewno z odzysku, 606abcefg w czasach, gdy era nowe dawała z 69* albo i 666*, swoją drogą kolega sobie kupił 666666606 i wysłał SMSa oznajmiającego zmianę numeru - to się tak trochę dziwnie poczułem - dziewięc szóstek na sprzedaż nie był ;)...

Reply to
Dawid Rutkowski

Pan Dawid Rutkowski napisał:

Znajomy kupił sobie numer z mnóstwem zer na końcu. Potem się dziwił, że niektórzy nie odbierają telefonów od niego, bo myślą, że jakiś nudziarz z call center.

Reply to
Jarosław Sokołowski

No, popatrzylem sobie dokladnie w opis pilocika ... samokopiuje, ale kod stały.

Zachodzi wiec pytanie, czemu pare razy otworzyl?

No i jak popatrzec w allegro, to piloty samokopiujace kody zmienne są, ale niektore standardy, keeloq chyba nie.

Ale przy okazji ciekawostke wypatrzylem - pilot samokopiujący, z zakresem czestotliwosci np 200-900MHz.

SDR w breloczku ?

J.

Reply to
J.F

Nie znam się na kodzie zmiennym, ale na logikę: Powinien otworzyć najwyżej raz, pod warunkiem że odbiornik nie słyszał oryginalnego pilota podczas kopiowania. Być może są jakieś uproszczone wersje zmiennego kodu, które zabezpieczają tylko przed takim właśnie kopiowaniem - ot co któryś raz musi się zmienić pewna część klucza. Jeżeli cie to bardzo nurtuje to drąż temat: nawet SDR-a nie potrzeba, to przecież kluczowanie nośnej, więc wystarczy detektor i na oscyloskop, albo nawet na kartę dźwiękową.

Reply to
Mirek

Nie rozumiem, to ten pilot do bramy ma kod kroczący czy stały? Bo jak stały to banał i nie ma o czym gadać. A jak kroczący to nadal nie rozumiem jak kopiuje kod kroczący. Zaciekawiony tematem zapytałem o to chatGPT i taką dostałem odpowiedź:

"Kodowanie kroczące Keeloq jest algorytmem szyfrowania, który jest stosowany w systemach bezkluczykowych do transmisji danych między pilotem a odbiornikiem. Technologia ta jest popularna w systemach zabezpieczeń i automatyce domowej. Słabość tej technologii polega na tym, że algorytm jest dość prosty i łatwy do złamania. W 2008 roku dwóch niezależnych badaczy odkryło, że można łatwo odczytać klucz szyfrujący przy użyciu analizy statystycznej, a następnie wykorzystać go do generowania fałszywych komend. W związku z tym producenci zaczęli wprowadzać zmiany w algorytmie, aby zwiększyć bezpieczeństwo, ale z powodu popularności tej technologii, nadal istnieją fałszywe klucze i kopie na rynku."

Czyli co, po kodzie "wyciągany" jest klucz metodą statystyczną? Przecież to jest czasochłonne. A kopiarki immobiliazerów robią to w sekundę.

Reply to
Marek

A ch* wie. ale skoro kopia dziala raz, to widac zmienny.

Nie zrobilem sobie odbiornika, to nie wiem :-) Chyba juz ustalilem, ze to ~430MHz ... jak zrobic prosty odbiornik? Detektorowy?

No i wlasnie do podobnego pytania doszedlem.

jesli kod jest zmienny, to co on wlasciwie kopiuje?

Podejrzenia: a) po wcisnieciu i trzymaniu przycisku pilot emituje ten sam kod wielokrotnie. zmiana nastapi przy drugim przycisnieciu,

b) ten kopiujący nagral jakąs dłuższą sekwencje bitów - i objela pare kodów. Moze nawet by to zadzialalo pare razy - bo odbiornik wylapie pierwszy kod i otworzy bramę, za drugim razem pierwszy kod zignoruje, ale drugi wychwyci, itd.

Przy czym - za pierwszym razem to wydaje mi sie, ze to pare razy zadzialalo. Ale w ponownych testach juz tylko raz.

Moj pilocik wymaga ze 2-3 sekundy. Ale ... w sekunde to mozna wiele kodow odczytac.

Ale ... immobilizer w kluczyku to nie jest cos innego niz pilot? Nie ma zasilania, podejrzewam ze energii moze na zapisanie jakiegos eeproma nie starczyc (chociaz ... starcza na odpowiedz), to moze zrobili jakos inaczej - ze to samochod wysysyla zmienne pytanie, a kluczyk musi przeszyfrowac i odpowiedziec.

Nie wiem jakie to szybkie, ale moze w sekunde mozna tysiac probek miec.

J.

Reply to
J.F

Oscyloskop mam, detektora na 430MHz nie mam :-(

J.

Reply to
J.F

W dniu 12.01.2023 o 08:45, Marek pisze:

Masz na myśli "kradzież samochodu na walizkę"?

Reply to
yabba

Nie, mam na myśli kopiowanie pilotów lub immobiliserow w punkcie dorabiania kluczy. Chodzi o takie z kodami kroczącymi (przynajmniej z założenia takie posiadającymi).

Reply to
Marek

Immobilizer w kluczyku działa na zasadzie karty zbliżeniowej RFID. Zasilany jest z pętli indukcyjnej przy stacyjce i podaje tylko swój numer seryjny.

Reply to
yabba

I na pewno innych nie ma?

Reply to
Marek

Nie wiem. Ja widziałem tylko typu RFID.

Reply to
yabba

I to jest stale zwracany ten sam numer, czy jest jakies zabezpiezpieczenie, ze np samochod wysyla jakis kod, a kluczyk nim swoj numer seryjny szyfruje ?

Bo ze stalym kodem to byloby banalne - nie trzeba byloby z walizką pod dom podchodzic, zeskanowalbys np w kieszeni na ulicy, w sklepie czy parkingu, odjechal w dowolnym momencie.

J.

Reply to
J.F

BTW ta metoda jest używana w popularnych kartach dostępu RFID (np. takie białe o rozmiarze karty kredytowej). Tam jest antena i chip zasilany pasożytniczo z tej anteny, który w kółko wysyła ten sam 64 bitowy (unikalny per karta) kod. Niech mi to ktoś wytłumaczy, kto wymyślił takie "zabezpieczenie"?? Przecież to jest żenada... I to jest produkowane w mln. sztuk.

Jasne, już to widzę.

Reply to
Marek

Marek napisał(a):

Bardziej jako dodatkowe zabezpieczenie w budynkach razem z kluczmi w opcji minimum. Prócz immo/karty i klucza zwyke są alarmy i kod. Ew. karta jako kontrola dostępu dla pracowników z funkcją zliczania czasu pracy.

Reply to
alojzy nieborak

Ale to jest żadne zabezpieczenie z 21 wieku skoro kod można skopiować. To mam na myśli. Po co wymyślać elektroniczny analog mechanicznego klucza, który można skopiować?

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.