Piec EKCO.MN3 i M3

W dniu .02.2021 o 13:50 trybun snipped-for-privacy@jahu.cb pisze:

Nie kupuj kotła elektrycznego - to w dzisiejszych czasach marnotrawstwo energii. Na taką powierzchnię, odżałuj trochę i kup markową PC. Jak tak się boisz, że się zepsuje - to pomyśl, że te pompy w postaci klimatyzatorów chodzą

24/365 w serwerowniach po 10 lat i się nie psują. Po 15 latach na zamówienie nadal dostaniesz do niej każdą śrubkę. Współczesna PC chodzi bez problemu i przy -20st. Najwyżej COP będziesz miał troszkę powyżej 1 - ale to i tak lepiej niż przy kotle elektrycznym.

Nie jestem też jakimś teoretykiem, w tym roku dopiero odłączyłem Kospel

24kW (który był awaryjnie na sytuacje gdy nikogo nie było w domu - ferie, święta itp.). Mam kocioł na drewno, mam też od grudnia PC powietrzną 14kW. Ta pompa wychodzi mi taniej niż drewno kupowane ostatnio po 180 PLN/mp (brzoza). Mam jeszcze w wiacie ponad 30mp drewna (kupowałem zawsze na sezon do przodu) - czeka na arktyczne mrozy - przy temp. jakie są obecnie, nie chce mi się pie..lić z tym drewnem.

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk
Loading thread data ...

W dniu 2021-02-07 o 13:50, trybun pisze:

Weź tylko pod uwagę co się dzieje z fotowoltaiką, kiedy w danym obszarze pojawi się kilku prosumentów. Kiedy inwertery zaczną walczyć między sobą, aby móc wciskać energię w sieć. Później okazuje się, że fotowoltaika nie gromadzi energii w sieci, a jest tylko przewymiarowanym systemem typu off-grid do podgrzewania zasobnika CWU, a zimą i tak trzeba kupić energię.

Kosztowo duża instalacja fotowoltaiczna + kocioł elektryczny jest porównywalna z instalacją składającej się z mniejszej instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Tyle, że to drugie rozwiązanie daje większe bezpieczeństwo jeżeli system on-grid nie wypali.

Reply to
Uzytkownik

niedziela, 7 lutego 2021 o 13:50:00 UTC+1 trybun napisał(a):

Zamień kocioł na węgiel na kocioł na pellet. Od razu będziesz ekologiczny bo pellet to paliwo w pełni odnawialne i nie ma wpływu na efekt cieplarniany. Konstrukcja kotłów na pellet wyklucza możliwość kopcenia. Jeśli idzie o komfort obsługi to dwa,trzy razy w sezonie wyjmiesz z niego trochę nawozu pod kwiatki. Raz na tydzień dosypiesz do zasobnika paliwo. Jak dobrze kupisz pellet to kilowatogodzina wyjdzie poniżej dwudziestu groszy czyli ponad trzy razy taniej niż z prądu w jednej taryfie.jak byś miał kaprys to można kupić do postawienia w pokoju piece kominkowe na pellet z płaszczem wodnym.

Reply to
Zenek Kapelinder

Łatwo policzyć. Ma tam z grubsza tonę powietrza. Obniżając temperaturę tego powietrza o jeden stopień podgrzeje około 25 litrów wody o 10 stopni. Cała zabawa nie ma sensu. Ale to wolny kraj...

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Ale Zenek mówi o pompie ciapła *basenowej*. W ich wypadku tylko droższe modele mają taką automatykę.

Ja nic nie wyważam.

Reply to
heby

Ja tylko wytrącam go z tego pomysłu. Tak, napisałem że ludzie przerabiają, ale napisałem się że bez sterowania rozmrażaniem to nie ma sensu.

Niezupełnie, Roman, najzwyczajniej nie rozumiesz tekstu pisanego w tym wątku. Zenek chce przerabiać lub użyć pompę basenową. Taka pompa zazwyczaj nie ma zaworu rozmrażającego ani śladu automatyki w tej kwestii. To napisałem. Nie napisałem że zamierzam coś przerabiać, dłubać ani że to dobre. To Zenek zamierza, ja nie. Ja tylko staram się zasygnalizować problem. Nie ogarnąłeś o co chodzi i nie ma w tym nic złego, cięcie cytatów nie ma tu nic do rzeczy. Nie musisz walić mnie po głowie tylko dlatego że napisałeś bzudrę nie czytajac o co chodzi obu dyskutantom.

Reply to
heby

Też mógłbyś poczytać co napisałem a nie wsadzać dziecko do brzucha. Nie przerobka a zrobienie pompy od zera, to pierwsza opcja. Druga to kupienie gotowej pompy ciepła do co, np tego typu

formatting link
minimalna temperatura pracy -5 stopni. Jak byś przeczytał co wcześniej napisałem to bys wiedział że w ewentualnym planie jest wpuszczenie do pompy ciepła powietrza z wentylacji. W moim przypadku strumień mocy z wentylacji to ok 0,4kW. Tyle powinno wystarczyć żeby uchronić wymiennik przed zamarzaniem. W tej chwili przy -8 na zewnątrz w środku jest ok 20 stopni. Dla mnie to dobra temperatura. W nocy obniżam ją do ok 18 stopni. Teraz grzanie. Worek pelletu na dwie doby uwzgledniajac straty daje to moc ciągła ok 1kW. Do tego w prądzie z 750W. Pompa co ma moc cieplną 4kW będzie miała jeszcze sporo rezerwy. Mnie nie interesuje COP 10000 albo i wiekszy. Jeśli przy temperaturach jakie teraz są bedzie na poziomie 2 to uznam to za sukces bo przez kilka czy może kilkanaście dni w roku zapłacę trochę więcej za prąd. Za to jak temperatury zrobią się dodatnie ale i tak trzeba będzie jeszcze grzać na strychu zrobi się +15 i COP będzie na poziomie 3, czyli kilowatogodzina wyjdzie mnie taniej niż w pellecie. Masz jakieś pytania to pytaj ale sam nie wymyślaj co ja mam na myśli.

Reply to
Zenek Kapelinder

Czyli jednak perpetum mobile, czy jednak to wentylacja *sąsiada*?

Nie ma znaczenia skad weźmiesz ciepło. Jesli chcesz do mieszkania wtłaczać 5kW to musisz tyle samo minus straty elektryczne wysysać z powietrza.

A moc chłodząca pompy to kilka kW.

Nie, strych z działajacą w nim pompą ciepła błyskawicznie zamrozisz. Bez większego znaczenia ile na nim będzie, przed jej uruchomieniem i jaka to pora roku. Strych ma ograniczoną pojemnośc cieplną i nie ma w nim energii która wystarczyła by na grzanie domu przez więcej jak kilkanaście minut.

Pompa przenosi ciepło z A do B. Jesli w A, będącym strychem, jest w danym momencie tylko kilka kWh ciepła, to pompa je odessa, temperatura spadnie to -20 i COP zjedzie do 1. Jesli zaś masz na strychu przewiew, który zdąży te kilka kWh uzupełnić, to nie masz strychu tylko goły dach lub dziury na przestrzał.

Reply to
heby

W dniu .02.2021 o 20:53 Zenek Kapelinder snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Ta w linku ma +5. A to oznacza, że nie ma deforstu. Pomijając to, jaki jest sens wydawać 4,5k PLN na to ustrojstwo jak w tej cenie można mieć nową PC zrobioną z klimatyzatora, która zagrzeje i CO i CWU i będzie pracować przy -20 st.?

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

Widzę że nie rozumiesz dłuższych tekstów to bedzie w punktach

  1. Pompa ma moc 4,1kW w optymalnych warunkach.
  2. Na strychu jest nie mniej niż 0 stopni.
  3. Pompa może pracować do -5 i możliwe że ma wtedy COP1
  4. Potrzebuje mniej niż połowę mocy pompy przez kilka dni w roku.
  5. Do tego co potrzebuje dokładam 1/4 ciepła z wentylacji.
  6. Nie jestem w stanie obniżyć temperatury na strychu ze względu na jego wielkość, tak jak się nie da przeciętnym klimatyzatorem w lato obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do ujemnej.
  7. W dzień ciepło do strychu dostarcza słońce.
  8. Sąsiad też taka pompę chce sobie założyć bo można dostać na to dotacje. Jak coś pominąłem to przypomnij.
Reply to
Zenek Kapelinder

niedziela, 7 lutego 2021 o 21:46:15 UTC+1 Tomasz Gorbaczuk napisał(a):

Rozumiesz co znaczy określenie np. tego typu. Czy to oznacza że ta? Zwłaszcza że dalej to wyjaśniłem. Jak bys mieszkał w budynku wpisanym do rejestru zabytków byś wiedział dlaczego nie ma sensu nawet rozmawiać o pompie co wystaje na zewnątrz budynku.

Reply to
Zenek Kapelinder

Czyli chłodzi z mocą 3kW strych.

Po chwili będzie. Jeśli nie będzie to ciepło będzie się brało skądś:

1) z zewnątrz - wtedy strych niepotrzebny 2) ze środka - wtedy średni COP będzie 1, co wpompujesz to zapakujesz do pompy. Na dłuższą metę zamienisz pompę w grzałkę. 3) pośrednio - wtedy bym zaizolował mieszkanie od strychu, wyszło by taniej

Jeśli nie ma z czego wyssać ciepła, bo na strychu się skończyło, to nie ma znaczniea jaki ma COP. Cyk i się wyłaczy.

Jeśli to basenowa, mało prawdopodobne aby pracowała do -5. Ponadto temperatura wymiennika ciepła spada grubo poniżej temperatury otoczenia. Bedzie zamarzać bez funkcji defrost.

To nie ma znaczenia. Nawet jesli bedziesz wywysał tylko 1.5kW ze strychu, to w skończonym czasie zrobi się tam za niska temperatura do dyskusji o opłacalnosci. A jesli się nie zrobi - prawdopodobnie w strychu są niezłe dziury na przestrzał.

Za mało.

Przecięny klimatyzator ma mniejszą moc chłodzenia niż ta pompa. Przeciętny strumień ciepła wciskany w budynek latem jest większy niż ten wciskany zimą. Spokojnie, dasz radę.

Zimą tego słońca nie ma, poza przypadkowymi błedami w matrixie.

Ach, czyli po to. A to ok, nie było tematu.

Poszedłbym w krosa: Twoja pompa wysysa ciepło z jego mieszkania, i na odwrót. Nic nie zamarza, dotacje wypłacone, cieplutko, energetyka ma kasę. Wszyscy wygrywają.

Reply to
heby

Masz rację. Z koniem kopał się nie będę.

Reply to
Zenek Kapelinder

W linku, który podałeś jest napisane: "Zakres pracy (temperatura zewnętrzna) +5 do +43 °C"

Odczytuję to (być może błędnie) jako temperaturę dolnego źródła.

Skąd Ci się w takim razie to -5 wzięło?

Piotrek

Reply to
Piotrek

Naucz się czytać ze zrozumieniem to będziesz wiedział skąd mi się wzięło.

Reply to
Zenek Kapelinder

"Planuję sobie kupić takie jabłko jak ta śliwka" ...

OK. Powodzenia życzę.

Piotrek

Reply to
Piotrek

W dniu 07.02.2021 o 14:10, Zenek Kapelinder pisze:

Po  samej ofercie widać że to nie jakieś chudopachołki,. Firma nawet ma fabrykę produkującą panele. Nie bronie tu kapitalistów i ich interesów, staram się tylko wystawić w miarę obiektywna ocenę.

Reply to
trybun

W dniu 07.02.2021 o 14:34, Zenek Kapelinder pisze:

Widzę że Ty z tych co to lubią marnować czas na spory o fakty, ja nie. Tak więc lepiej dać sobie już spokój z tą dyskusją.

Reply to
trybun

W dniu 07.02.2021 o 14:51, Tomasz Gorbaczuk pisze:

Zgadza  się, ale tylko wtedy gdy się nie bierze pod uwagę wszystkich aspektów sprawy, czyli np tego ze prąd będzie z fotowoltaiki, a pompa ciepła kosztuje prawie tyle co cała instalacja fotowoltaiczna + piec/kocioł elektryczny.

Też już prawie bylem zdecydowany na PC, teraz już nie jestem taki pewny. Ryzyko że braknie prądu z paneli istnieje także przy korzystaniu z PC, mniejsze bo mniejsze niż w wypadku pieca, ale istnieje, i to zdaje się wcale nie musi być arktycznych mrozów aby zabrakło prądu,..

Ja jak wywalę kopciucha (piec węglowy) to alternatywą dla fotowoltaika + PC/piec pozostaje tylko kominek. Mam co prawda dostęp do darmowego drewna, ale kominek jako jedyne źródło ogrzewania domu to czysta fantasy.

Reply to
trybun

W dniu 07.02.2021 o 14:56, Uzytkownik pisze:

To oczywiście jest możliwe,. Jednak zdaje się jest to jak na razie tylko taka możliwość.

Duża nie duża, moje 7,2KW jest tylko trochę więcej niż instalacja znajomego, a on jak na razie mimo tego że ma PC to jest na sporym minusie. Przy wyborze instalacji z PC korzyść to praktycznie tylko trochę mniej paneli (bo pozostały osprzęt instalacji i tak trzeba będzie wziąć nad wymiarowy), a to nie rzutuje na cenę aż tak jak w przypadku PC vs piec/kocioł.

Reply to
trybun

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.