Overmax Camspot 4.1 - dziwne kolory

Chwaliłem tę kamerę, to wywinęła mi jakiś dziwny numer. Od paru dni jeden z egzemplarzy wyświetla mi dziwne kolory - tam gdzie powinna być zieleń jest jasna róż/jasna czerwień albo żółć, a obraz w ogóle wygląda jakoś blado. Początkowo pomyślałem, że to awaria mechanicznego filtra ale jedna rzecz nie pasuje mi do tej teorii - po przysłonieniu obiektywu wciąż słychać przełączanie mechanizmu, a w mocny udało mi się zaobserwować różnicę pomiędzy trybem zwykłym i IR (obraz jest albo monochromatyczny, albo ma takie dziwne kolory).

Sądziłem, że może to powód ustawień, ale hard reset niczego nie zmienił.

Co może być powodem takiego stanu rzeczy? Mogę zrobić coś poza odesłaniem kamery do naprawy gwarancyjnej?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:5783f03e$0$643$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

...

hr...Kamery, czy ustawień?

Twój opis pasuje mi do przestawionego parametru "hue"/"odcień". A skoro masz kilka (sugeruje to fraza "jeden z egzemplarzy"), to jak się kończy podwójna podmiana, tzn. "dobra" kamera na miejsce "felernej" i odwrotnie (ale bez zamiany sterowników), czy problem przeskoczy wraz z kamerą, czy zostanie, gdzie był?

Reply to
HF5BS

W dniu 2016-07-11 o 21:43, HF5BS pisze:

A co za różnica? Czy HR kamery nie powinien też zresetować ustawienia? Albo inaczej: jak zresetować ustawienia, bez przywracania kamery do stanu fabrycznego?

Problem w tym, że nigdzie nie widzę takiej opcji...

Chwila, co i jak mam podmienić?

Reply to
Atlantis

W dniu 2016-07-11 o 21:43, HF5BS pisze:

Na pl.comp.pecet jest w zwyczaju zalecać wymianę zasilacza, tym wszystkim, którzy wychodzą poza tematykę grupy (taki żart środowiskowy). Ale w tym wypadku zasilanie faktycznie może być jedną z przyczyn. Dlatego gdy będziesz robił to, co proponuje "HF5BS" - to w takiej "przesiadce na herbatce" (u szalonego kapelusznika) uwzględnij też i zasilanie!

Reply to
JaNus

W dniu 2016-07-11 o 22:55, JaNus pisze:

Kamera zasilana z zasilacza zestawu, poprzez kabel ethernetowy. Z jednej strony, przy switchu przetlotka "wstrzykująca" zasilanie, z drugiej przeprowadzająca odwrotną operację. Ta druga została przeze mnie skrócona, aby mieściła się w puszcze przy kamerze.

Długość kabla ethernetowego od zasilacza to jakieś 2-3 metry.

Docelowo ta kamera (wraz z paroma innymi) ma być zasilana z zasilacza buforowego.

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:578404e0$0$15208$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Teoria potrafi się rozminąć z praktyką.

Jedyne co widzę, reinstalacja sterów i programu obsługi.

Widocznie uznano, że już nie jest potrzebna. Za dawniejszych lat spotykałem to w programach sterujących.

Jeśli masz więcej niż jedną kamerę, to wydawało mi się proste - dwie kamery między sobą. Jak problem powędruje, problem przypisałbym do kamery, jak zostanie, to do ustawień. Wydaje mi się, że obciąć sobie połowę problemu do rozpoznania, to dużo, nie szukać po omacku wszędzie. Dobra... spadam z wątku.

Reply to
HF5BS

Użytkownik "JaNus" <bez@adresu> napisał w wiadomości news:578407c7$0$12554$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Żeby tylko w tym, to by naprawiacze nas ozłocili!

Prawdopodobnie właśnie zasilaniem "załatwiłem" sobie dysk z cennymi danymi i czeka on sobie teraz na zmiłowanie, aż uzbieram na odzysk danych w labie...

5V było za małe i logika cipiała, aż ocipiałe głowice prawdopodobnie zaczęły frezować nośnik... A ja nie zauważyłem tego w porę... Więc twoja uwaga jest ze wszechmiar słuszna.
Reply to
HF5BS

W dniu 2016-07-12 o 09:25, HF5BS pisze:

Nie rozumiemy się. To prosta kamera IP. Opisane problemy występują zarówno przy podglądzie przez ONVIF (np. na Androidzie) jak i w przypadku interfejsu WWW. Nie ma jako takich sterowników, a program do obsługi to kawałek nieskomplikowanego softu do wykrywania kamer i podglądu nadawanego przez nie obrazu. Praktycznie go nie używam.

Podstawowym pytaniem w takim razie jest, co zmieniło te ustawienia i dlaczego przetrwały one HR kamery?

Ciągle nie rozumiem. Jak niby ma polegać ta podmiana kamer IP? Mam zamienić wtyczki RJ45 miejscami? :>

Reply to
Atlantis

W dniu 2016-07-12 o 09:38, Atlantis pisze:

Zamienić miejscami KAMERY. Nie zestawy kamera+zasilacz+kabel i co tam jeszcze po drodze, tylko odpiąć same gołe kamery od sieci, zasilaczy i zamienić je miejscami :)

Reply to
ajt

W dniu 2016-07-12 o 10:07, ajt pisze:

Jeszcze raz zapytam: co mi to da? :) Druga kamera jest zainstalowana zaraz obok. Kable doprowadzone do tej samej puszki. Zamienienie miejscami wtyczek RJ45 oznacza podłączenie do innego portu switcha i zasilanie z innego zasilacza. Poza tym problem z kolorami widoczny jest także na podglądzie WWW, a więc problem ewidentnie leży wewnątrz kamery.

Ja rozumiem, że gdybyśmy mówili o kamerach analogowych - wtedy faktycznie można by podejrzewać, że jedno wejście analogowe w rejestratorze jest uszkodzone. Jednak jeszcze nie słyszałem, żeby cyfrowa kamera przekłamywała kolory z powodu podłączenia do wadliwego portu w switchu...

Reply to
Atlantis

W dniu 2016-07-12 o 10:38, Atlantis pisze:

W kamerze cyfrowej nie ma nic analogowego? Jeżeli jest...

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2016-07-12 o 10:51, Robert Wańkowski pisze:

Jeżeli jest, to nie wychodzi na zewnątrz, więc co niby ma dać zamiana kamer miejscami? Może o czymś nie wiem, ale wydaje mi się, że na gnieździe ethernetowym nie ma wyprowadzonych żadnych analogowych sygnałów wideo. ;)

Reply to
Atlantis

W dniu 2016-07-12 o 11:05, Atlantis pisze:

Jeżeli jest i wchodzi zakłócone zasilanie to i może to przekłada się na obraz.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:5783f03e$0$643$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wygląda jak awaria matrycy. Stare kamery w taki właśnie sposób zaczynają przekłamywać kolory.

Może to też być filtr, ale wtedy kolory są bardziej nasycone a nie blade. Czy możesz zdjąć obiektyw i zobaczyć czy filtr się porusza? Zmmiana pomiędzy obrazem kolorowym i monochromatycznym ie zalezy wprost od położenia filtru. Robi to elektronika kamery. Filtr może być zacięty w jednej pozycji, a nadal będzie miał przełączanie mono-kolor, ale oczywiście wtedy w trybie nocnym będzie gorsza czułość.

Przełożyć matrycę z egzemplarza z innym uszkodzeniem.

Reply to
yabba

W dniu 2016-07-12 o 12:28, yabba pisze:

Obawiam się, że rozkręcenie kamery może się skończyć utratą gwarancji, a tego w obliczu obecnej sytuacji wolałbym nie ryzykować.

Hmm... Jeśli faktycznie to jest przyczyną, to najpewniej zaciął się w pozycji charakterystycznej dla trybu nocnego, bo właśnie w tym trybie obraz wygląda normalnie i nie zauważyłem żadnego spadku czułości. BTW ten mechanizm poruszający filtrem bywa delikatnym elementem, czy raczej to prosta i toporna konstrukcja, mogąca działać latami?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:57853f0c$0$12550$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Jak na gwarancji, to odsyłaj i niech sprzedawca się martwi.

Zwykle ten mechanizm to silniczek, zębatka i listwa zębata ciągnąca ramkę z filtrem IR. Jeśli jest zrobiony z wytrzymałęgo metalu lub dobrego tworzywa sztucznego, to najczęściej przeżywa matrycę i elektronikę kamery (12 lat pracy w warunkach zewnętrznych) oraz upadek ze stołu. Jeśli jest zaprojektowany oszczędnościowo i wykonany z kiepskiego stopu cynku, chińskiego plastiku lub prasowanego papieru, to potrafi rozpaść się lub zaciąć po kilku dniach pracy lub nawet przy gwałtownych ruchach kamerą. W trybie nocnym masz normalny obraz, ponieważ z definicji nie widzisz na nim kolorów. Może to być zacięty filtr w pozycji odsuniętej, ale wtedy spodziewałbym się obrazy zbyt kontrastowego a nie bladego.

Reply to
yabba

W dniu 2016-07-13 o 00:46, yabba pisze:

A tak z ciekawości, skąd się bierze to 12 lat? To znaczy co po tym czasie powoduje uszkodzenie matrycy i/lub elektroniki? Który element "warunków zewnętrznych" jest tutaj najbardziej znaczący?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:5785df53$0$12543$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Uszkodzenie matrycy objawia się właśnie zafałszowywaniem kolorów w niektórych partiach obrazu oraz utratą nasycenia, kontrastu i ostrości (nie było w tym winy obiektywu). Np. pół nieba w kadrze jest niebieskie (odcień jest zupełnie inny niż powinien być) a drugie pół jest fioletowe/różowe. Czasem widać wypalone kontury obrazu, który przez wiele lat obserwowała kamera. Nie wiem jaki jest mechanizm degradacji matrycy CCD, też się nad tym zastanawiam. Elektronika psuje się standardowo: elektrolit wyschnie i zasilacz w kamerze nie startuje, półprzewodnik dostawnie przebicia albo zwarcia itp. Wiek 12-tu lat napisałem, ponieważ wymieniałem mnóstwo kamer mniej więcej w tym wieku, najczęściej z powodu braku ostrości obrazu, a nie kompletnego uszkodzenia.

Reply to
yabba

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.