Dziwne pytanie.

witam serdecznie, mam troche dziwne pytanie, ale moge ktos podsunie jakies informacje. Byl bym wdzieczny.

chodzi o to, dostalem od kumpla plyte "glowna" z wszystkim na pokladzie, to znaczy procesor, ram, "minidysk" - na ktorym kiedys byl nagrany debian. "minidysk" jest w postaci kosci, ukladu scalonego. Najprawdopodobniej system poszedl z "dymem" i teraz ten "minikomputer" nie chce sie odpalic. Na plycie (miniplycie) znajduje sie gniazdo, wyglada na gniazdo rozszerzenia pamieci - moze Ram? Gniazdo na wzor zupelnie inny niz w tradycyjnych plytach PC.

Teraz moje pytanie, w jaki sposob mozna by bylo probowac nagrac (przekopiowac) jakis system na ta plyte, do pamieci?

Np. w cisco byla mozliwosc pokombinowania poprzez port konsoli i ustawienia tftp. Tutaj nie widze zadnego portu konsoli.

Jest jedynie gniazdo do karty sieciowej, zasilanie.

Troche nieprawdopodobne, ale ktos kto tworzyl to musial w jakis sposob nagrac do "srodka" system. Niesadze aby to bylo robione przy produkcji w fabryce.

Czy moze ktos ma jakies wskazowki?

R,

Reply to
328.28.00
Loading thread data ...

[...]

Zdecydowanie za malo informacji. Co to za plyta? Na jakim procesorze? Ten "minidysk" to jakis "Disk on chip" czy cos w tym stylu, czy zwykly flash? Moze ma toto JTAGa ? Jakis link do zdjecia tez nie zawadzi. Pozwol sobie pomoc

j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Użytkownik Jacek R. Radzikowski napisał:

[...]

Pozwalam :) jezeli chodzi o 'minidysk' - to jest flash amd 29LV160... jezeli chodzi o ram to 48LC2M32..

tutaj nie widze specjalnie jakiegos procesora, wydaje mi sie ze to jest nie tyle plyta w stylu PC/104 a jedynie "Single Board Computers".

na flashu byl nagrany linux debian, w bardzo okrojonej wersji (tyle moje 'dochodzenie' ustalilo)

na plycie jest zlacze dodatkowe, cos wlasnie jakby do podlaczenia JTAG`a - lub czegos innego. Pierwsze ogledziny nasunely mi pewno rozwiazanie, ze gniazdo to moze sluzyc jako 'przylacznik nowej pamieci' - plyta ktora startuje po wlaczeniu zasilania, sprawdza czy przypadkiem nie ma dodatkowej pamieci wsadzonej. jak jest to sciaga z niej oprogramowanie i laduje do flasha na plycie.

Odszedlem od tego ... tymczasowo ... poniewaz dodatkowy flash zupelnie musialby byc podlaczony za pomoca innego gniazda cos a`la gniazdo na RAM w normalnej plycie AT/ATX. Zatem wnioskuje ze jesto to interfejs pomiedzy flashem a programatorem. I zdaje sie tutaj jest jedyna droga dobrania sie do flasha, przynajmniej proba w 'jakikolwiek sposob' odczytania co pozostalo na tym flashu. Lub ewentualnie proba nagrania nowego softu na flash na plycie.

Zwiazku z tym pytanie. JTAG generalnie dla mnie duzo wychodzi .. czy istnieje inny 'zamiennik' do programowania AMD`ka AM29LV160DT-E tak aby jeszcze mial TSOP. Jakis niedrogi. :)

pozdr. oczekujac potwierdzen, zaprzeczen moich 'dochodzen'.

R,

Reply to
328.28.00

[...]

PC/104 to standard zlacza oraz standard mechaniczny. Przyjelo sie ta nazwa okreslac wszystko,do czego mozna podlaczyc karty pc/104.

Wiele z tego co napisales wywnioskowac sie nie da. Jesli sam nie obadasz plyty z omomiarka w reku nikt CI nic nie pomoze. Dalej nie napisales jaki to procesor, wiec domyslam sie ze jakis typu "wszystko w jednym". Zacznij od wyszukania i posciagania opisow do istotnych kosci, obadaj to tajemnicze zlacze, do czego jest podlaczone, a jesli to nic nie da, postara sie poobserwowac z oscyloskopem, albo chociaz sonda logiczna, co sie na nim dzieje podczas startu. Jak uda Ci sie zidentyfikowac sygnaly, moze uda CI sie takze dojsc jak podlaczyc zewnetrzna pamiec (o ile sie da). Jesli system faktycznie ma JTAGa, sciagnij jakies narzedzie obslugujace tego procka (na poczatek mzoesz zerknac na jtag-toolsy,

formatting link
i nim sie pobaw.

Jest wiele roznych prostych interfejsow JTAG, ktore srednio zaawansowany elektronik moze zbudowac w ciagu jednego wieczoru posilkujac sie tylko zawartoscia szuflady. Zacznij lurkowanie od strony jtag-tools, tam znajdziesz troche linkow i wskazowek. No i oczywisci google.

Co masz na mysli ?

Ewentualnie, jesli nie uda CI sie nijak dobrac do plyty, wylutuj kosc, przygotuj jakis bootloader potrafiacy zaladowac system z sieci i zapisac go do flasha (np redboot, sources.redhat.com/redboot/), wylutuj kostke i poszukaj kogos z odpowiednim programatorem.

I nie zniechecaj sie zbyt szybko. Hackowanie nieznanej plyty to kawal bardzo ciezkiej pracy, ale pozniejsza satysfakcja i zdobyte doswiadczenie z nawiazka ja rekompensuja.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Użytkownik Jacek R. Radzikowski napisał:

[...]

tak, kilka nocy poswieconych na analize pewnych ukladow wskazuja ze masz racje :)

odszedlem od tych przemyslen. zaznaczam ze moge sie mylic, ale po zastanowieniu gniazdo nie wskazuje na dodatkowa pamiec - ze tam moze byc podlaczona. Bardziej programator.

wlasnie tak jak powyzej.

schematy opisy etc przerobione - zapewniam wszystkich ze znowu, chodz duzo z elektronika nie mam wspolnego, znowu cos ciekawego sie nauczylem. Przynajmniej na razie analizy :)

ok

ano to ze gdzies po googlowaniu znalazlem programator m.in. ww. ukladu

+duzo wiecej innych - koszt dla mnie na sporadyczne programowanie za wysoki. dlatego wlasnie napisalem zeby bylo taniej. :)

cos wykombinuje .... z kazdym dniem ta plyta co raz bardziej mnie intryguje, i fascynuje - musze, przynajmniej teoretycznie zorientowac sie o co chodzi.

'hackowanie' - hm, zle mi sie kojarzy. bardziej fascynacja SMD, plus mozliwosc dochodzenia samemu (plus pomoc kolegow z grup) do pewnych rozwiazan. Przyznam szczerze, jak napisalem ze z kazdym dniem cos nowego o ukladach SMD sie dowiaduje, chodz nie mam bezposrednio z tym nic wspolnego to jednak fajna sprawa.

ps. Jacku, pozwole sobie na email do ciebie popisac troche, uwzgledniajac - niezatruwanie ci zycia :)

dzieki za informacje.

R,

Reply to
328.28.00

[...]

Zaczynasz niezle :)

[...]

Sama podstawka do TSOP kosztuje pewnie co najmniej kilkanascie usd. Do zaprogramowania jednej kostki bardziej sie moze oplacac przylutowac kable i napisac kawalek programu sterujacy nimi z jakiejs karty GPIO. Tylko nie zapomnij "unieszkodliwic" wczesniej wszystkich innych ukladow mogacych wysterowac szyne (w szczegolnosci procesora, chipsetu itp)

To wciaga jak chodzenie po bagnach :)

formatting link
[very common]

  1. n. Originally, a quick job that produces what is needed, but not well. 2. n. An incredibly good, and perhaps very time-consuming, piece of work that produces exactly what is needed. [...]
  2. vi. To interact with a computer in a playful and exploratory rather than goal-directed way. "Whatcha up to?" "Oh, just hacking." [...]

hack mode n [...]

  1. More specifically, a Zen-like state of total focus on The Problem that may be achieved when one is hacking (this is why every good hacker is part mystic). Ability to enter such concentration at will correlates strongly with wizardliness; it is one of the most important skills learned during larval stage. Sometimes amplified as `deep hack mode'.

Jak widzisz nic zdroznego. Przez angielskojezyczna czesc swiata uzywane na codzien. Nie sluchaj durnych pismakow, ktorzy nie wiedza co pisza:)

I bardzo dobrze. Rob tak dalej

no problemo. Tylko wywal z adresu co nie potrzebne.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.