[ot] Swietlowka a podlaczanie na zywo

Witam

Troche dziwna sprawa, w sumie to moje pierwsze oswietlenie swietlowkami oprocz akwarium 20lat temu...

Garaz, oprawy hermetyczne z balastem elektronicznym. Podlaczylem na szybko na stole, jedna swietlowke wlaczalem do obwodu juz zasilanego, rozblysk, moze kilka krotkich i juz nie dziala... Ale wlozylem druga, tez na zywca, i dziala. Teraz instaluje druga oprawe i kolejna ze swietlowek raz blysnie i nie dziala juz dalej. Zmienialem miejscami swietlowki (T8, dlugie, 36W) i ta dzialajaca dziala w kazdym gniezdzie wiec padla swietlowka a nie styki gniazda.

Czy do swietlowek jest jakas instrukcja typu "nie podlaczac do zalaczonego obwodu"? Glupie pytania ale chinska oprawa o tym nie wspomina a na swietlowkach zero informacji.

PS Swoja droga jedna z innych (nie opisuje tutaj jej!) swietlowek ma czarne zabrudzenia przy obu koncach i nie dziala - nowa, niby z Castoramy a w innym opakowaniu zamieniona swietlowka z OSRAM na jakas inna marke. Wszystko trzeba sprawdzac nawet z pulki :/

Reply to
forestdumb
Loading thread data ...

Nie spodziewaj się zbyt wiele po oprawach z kibelmarketu. Kupiłem kiedyś, skuszony atrakcyjną ceną, 4 szt., w różnym okresie, po dwie sztuki. I tak w pierszych dwóch padały kondensatory 6,8nF; musiałem wymienić na MKSE z Miflexu. W drugiej parze, musiałem powymieniać tranzystory bo te co były to wytrzymały tylko kilka załączeń oświetlenia :-)

jp

Reply to
jacek pozniak

Hm, ale tam w wiekszosci to beda oprawy z dlawikiem.

Bo jak tak patrze na te nowe, to skomplikowane to jest, i Pszemol moze miec racje. A jak pogodzic jedno z drugim ... wymiana po godzinach, indywidualny wylacznik ... faktycznie, nie widzialem ... no ale tez dawniej mozna bylo wymienic pod napieciem :-)

J.

Reply to
J.F.

A co to za oprawa że miałeś swobodny dostęp do elektroniki, zwykle zalanej żywicą epoksydową?

Reply to
Pszemol

Kupiłem w Brico (castorama) około 38 zł/szt., 2x36W Nic nie było zalane, dostęp do wszystkich elementów (na szczęście) Teraz, jak naprawiłem, to chodzą ale w sumie to powinienem im oddać i niech spadają z takim badziewiem. Chociaż dzisiaj byłem w brico i też je (lub podobne widziałem) więc chyba się sprzedają :-).

jp

Reply to
jacek pozniak

I jak to zapala? Na zimno czy z podgrzewaniem? A jeśli z podgrzewaniem to jak? PTC czy kondensator? g.

Reply to
Grzegorz

Nie mam pojęcia, nie wgłebiałem się w to, w sieci są schematy przetwornic do swietlówek. Gdy mi się zepsuło to po prostu zerknąłem i zobaczyłem rachityczny kondensator 6n8 , który mi swoimi gabarytami nie pasował do pracy impulsowej z wysokimi napieciami i...bingo; był ubity, tzn miał zerową pojemność, więc go wymieniłem na coś solidniejszego. Podobnie z tranzystorami; kondensatory były ok więc sprawdziłem półprzewodniki.

Nie znam się na przetwornicach więc nic mądrego nie powiem.

jp

Reply to
jacek pozniak

Użytkownik "jacek pozniak" snipped-for-privacy@flowservice.pl napisał w wiadomości news:540b5ef0$0$26839$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Kondensator. Przetwornica odstrajana na czas startu świetlówki. Układ typowy jak w świetlówkach kompaktowych. Generuje napięcia do ponad 1000V. Dlatego kondensator tak często pada. Taniość, taniość, taniość, Świetlówki bardzo szybo dostają zaczernienia przy katodach i ich żywot dobiega końca. Ja mam układ z PTC. Polska konstrukcja. Wersja warm start. Pełna obsługa startu świetlówki. Widocznie Polacy nie potrafią inaczej. Działa już szósty rok. Nawet śladów zaczernienia na końcach nie ma. g.

Reply to
Grzegorz

Dnia Sun, 7 Sep 2014 00:36:41 +0200, Grzegorz napisał(a):

taniosc, taniosc, ale IMO niezle sobie radza. I w kompaktowych wcale nie ten kondensator pada, tylko zazwyczaj rura. Nie wiem - odpowiedni dali, czy napiecie wcale nie takie duze, bo ten uklad ma takze grzac skretki a nie tylko robic zimny start. Startuje szybko, wiec grzeje slabo .. no ale od czegos sie te skretki przepalaja :-)

Mam chinskie w zyrandolu juz 3 lata, a kosztowaly 4 zl ... tzn 5 za

19.99 ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 6 Sep 2014 07:28:24 -0500, Pszemol napisał(a):

Tania, a zywica jest droga :-)

No i pogarsza chlodzenie ... a moze nie ?

J.

Reply to
J.F.

39zl :)

Jedna swietlowka jest juz zaczerniona ale wydaje mi sie ze taka byla od nowosci. No jak baba do tego podszedlem, mowie ze ostatnim razem mialem swietlowki nascie lat temu (rurowe).

I tez pomyslalem jak w markecie niby wymieniaja, za dnia gdy swiatlo wylaczone (ale w tych halach to dzienne swiatlo wpada przez mini swietlki, raczej rury chodza 24/7)?

Kupilem rozne partie SCAN (firma a raczej importer, firma ktora oprawy robi nie znana ale na pewno krzaczki w nazwie). SCAN zle odlane, widac taniosc. Przetwornica z PP nie chlodzonymi (obudowa TO-220, stercza gole na srodku plytki). Nie pamietam co tam bylo, 2x pp, jakies dlawiczki/cewki, 2 duze kondensatory elektrolityczne marki krzak i jakies el. dyskretne, moze od strony druku jeszcze cos ale nie sprawdzalem.

Druga oprawa firmy (jw importer) Ecolight "razem oswietlmy swiat", przetwornica chyba z tych samych elementow ale juz obudowy TO-222 oddaja cieplo na metalowa blaszke obudowy przetwornicy, plastik obudowy lepszy. Cena ta sama wiec wymienilem na ecolighty.

Czernienei na koncach w ktorkim okresle eksploatacji = do dup... traktowanie rury przez elektronike tak?

Zalaczalem juz z 20x i jeszcze nie padly.

Reply to
forestdumb

W Castoramie sa i takie za 55zl, nie wiem jaka PP w srodku bo te sa owiniete folia i nie rozbieralem teogo na czesci. Moje za 39 :)

Reply to
forestdumb

Jaka zywica? Tania plytka na papierowym laminacie wsadzona w obudowe z cienkiej blaszki, zwycy ani kropli.

Reply to
forestdumb
[...]

? Polipropylen?

I całkiem poprawnie - na nich nie powinna się wydzielać istotna moc. I tak dobrze, że są TO220 a nie TO126.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.