Optoizolowac czy tez moze niekoniecznie - przemyslenia pozadane.

Dopadl mnie dylemat i nie chce odpuscic....optoizolowac czy tez nie. Chodzi oczywiscie o wejscia/wyjscia uC w ukladzie sterownika przemyslowego. Doswiadczenie mowi mi - optoizolowac i juz....ale..

- izolowanie 40 pinow troche miejsca na plycie wezmie,

- troche to bedzie kosztowalo,

- stosunkowo latwo takie wejscie uwalic (w porownaniu do wysokoomowego nie-optoizolowanego,

- nie bardzo jest co zrobic z kanalami A->D i D->A...a przynajmniej nie bardzo jak zrobic to w miare tanio. Za to jest spokojne sumienie zwiazane ze srodowiskiem pracy procka...tylko to jedno przemawia za izolacja. Nie sadze aby przemyslowe PLC byly z definicji optoizolowane...a jakos dzialaja...i to stabilnie.

Jak wiec sadzicie, warto czy nie warto? Licze na Wasze doswiadczenie w temacie.

Probowalem odpowiedziec sobie na nie badajac zachowanie transili czy warystorow pobudzonych przemyslowym _smieciem_, ale zachowywaly sie przyzwoicie... Moze wiec lepiej zamiast szalec z wy/wprowadzaniem sygnalow swiatlem, poswiecic wiecej uwagi topologii sciezek i ...moze 2 kolejnym warstwom?

Zapraszam do dyskusji. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Loading thread data ...

[...]

Wszystko zalezy od tego, na co Cię stać i co jest najdroższe w układzie. Czasem warto izolować same wejścia/wyjścia, czasem warto separować tylko szynę danych pomiędzy 'logiką' a układami wykonawczymi. Separowanie w ten sposób daje pewną oszczędność - mniej linii do separacji.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W artykule snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum>

Ireneusz Niemczyk napisal(a):

Tzn. we/wy analogowe. Binary są. (Przesłuchy na łączach :-))

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Przemyslowy i nieizolowany ? A fe.

Ale tez tanio naprawic.

Stabilnosc to jedno. Ale jeszcze trzeba jakos masy wyrownac. Co sie stanie po podlaczeniu przez elektryka kabli odwrotnie i przepuszczeniu 380V przez mase ukladu ?

J.

Reply to
J.F.

Nie bardzo wykonalne, procek ktory mam zamiar uzyc potrzebuje rozszyc 1:1 z pominieciem logiki dodatkowej. Nie mialo by to tez wiekszego sensu, dobra w nim zawarte w sam raz pasuja do moich potrzeb :-)

Wracajac do tematu, odizolowanie logiki od procka zalatwia temat stabilnosci tegoz ostatniego, ale co z logika? Czy nie nalezy obawiac sie jej stabilnosci?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Czyli wszystko, w koncu nie wiemy co bedzie podlaczane do uniwersalnego ustrojstwa. OK, kolejny glos za.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Binary mowisz ze zawsze sa optoizolowane? Hmm..nie sadzilem. Chyba musze pogrzebac troche w katalogach. Tak apropo, pozwolisz ze zagadne Ciebie jutro o pewien szczegol powiedzmy w mitsubishi. Tak wiec mamy 3:0 za. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Ale skoro AD wytrzymuje, to dlaczego nie zastosowac tej samej metody do I/O? Tej samej to znaczy powiedzmy R + transil + RC na _wszelaki_ i w procka.... R na spalenie w razie czego, a RC aby zlagodzic przebieg. Moze byc?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Jeszcze nie przemyslowy, na razie w sferze rozwazan. Po prostu nie chce mi sie wierzyc, ze nie ma rady na te zaklocenia ;-)

Racja, ale dobrze zrobione wejscie moglo by byc praktycznie niezniszczalne (w granicach zdrowego rozsadkuy - juz widze podlaczony nadajnik w wejscie sterownika ;-) ).

Stabilnosc to pierwszorzedna sprawa. A masy...przeciez i tak wejscia nie maja zawsze osobnych mas. Nie jest to tez problem w przypadku sygnalow I/O, gorzej w przypadku sygnalow niosacych informacje w postaci analogowej.

No wlasnie...nic... Jak dobrze wejscie zaprojektowac, to najwyzej poleci jakis oporniczek...a jak zechce pchnac zasilanie grzalek przez mase sterownika....to nalezy mu sie za glupote ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

{ciach - przeczytane, zrozumiane} OK, kolejny glos za.

Tak, dlatego RC za transilem proponowalem. Zakladajac, ze wejscie nie musi reagowac w us, rozwiazanie wydaje sie skuteczne. Zreszta wszystkie proby jakie poczynilem z transilami raczej zachecaja niz odstraszaja.

Dobrze, doszedl jeden wazny szczegol o ktorym nie pisalismy do tej pory. Prad potrzebny do zmiany stanu wejscia. Faktycznie optoizolowane wejscia maja zalete o jakiej piszesz, ale maja tez wade. Klopotliwe wydaje mi sie zrobienie wejscia tak, aby akceptowalo napiecie sieciowe (1W na kazde wejscie przy zalozeniu pradu jaki podales). O wiele latwiej zrobic je bez optoizolacji. Zaklocenia mozna tez filtrowac, mozna zrobic odczyt stanu wejsc z ukladem decyzyjnym rodem z popularnego RS-a, doskonale takie rozwiazanie sprawdza mi sie w praktyce, choc nie rozwiazuje to problemu uplywnosci.

No dobrze, widze ze zdecydowanie polecacie izolacje. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Reply to
Marek Dzwonnik

W artykule snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum>

Ireneusz Niemczyk napisal(a):

Pytaj waćpan :-)

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

A co z wymaganym pradem? Przeciez to o niego sie cala sprawa rozbija. Jesli dopuscimy 0.5mA to wogole nie ma problemu z energia tracona :-) Gdzie tu zysk?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Tia... Mozna spokojnie zalozyc, ze nie da sie zrobic zupelnie uniwersalnego wejscia (pomijam pomysly z szeregowym zroblem pradowym na wejsciu - to jest rozwiazanie, bardzo eleganckie, ale nie tanie). To co, czas na garsc rozwiazan dla ukladow wyjsciowych? Zapewne uklad z optoizolacja, dalej jakis wzmacniacz pradowy....i co...bezpiecznik polimerowy? Paskudnie dlugo reaguja :-(

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.