Sieciowka radiowa - czy kabel anteny kieunkowej tez 'nadaje' ?

Loading thread data ...

Witam, Nie potrzeba aż płyty z ołowiu, to nie jest promieniowanie gamma. Falę z radiówki zatrzyma zwykła folia aluminiowa lub siatka metalowa o oczkach mniejszych niż 6cm. Pozdr. JanuszR PS Nawaisem mówiąc moc z telefonu to chyba około 2W tymczasem karty radiowe dysponują mocą około 15 do 64mW zależnie od typu. Dzienne promieniowanie słoneczne fachowcy oceniają na około 100W/m2. Niestety szkoda, że nie u nas zwłaszcza w listopadzie :-(

Reply to
Janusz Raniszewski

No właśnie promieniowanie słoneczne jest krótsze (bliżej w stronę gamma). Oddziaływanie fali z materią zależy od jej długości. Gamma są tak krótkie, że reagują z jądrami atomowymi tworząc izotopy i pierwiastki pochodne co zmienia skład chemiczny komórki i jej śmierć. Dla fal dłuższych brak jest oddziaływania z jądrami atomowymi za to jest oddziaływanie na poziomie cząsteczkowym. Może się zmienić geometria cząsteczki co w świecie chemi organicznej jest niezwykle istotne. Ale dzięki temu procesowi możemy się opalać i widzieć. Jednakże nadużycie ultrafioletu (Słońce) może spowodować zmiany rakowe. Fale 2,4GHz mają długość półfali 6cm. Dlatego nie są w stanie przeniknąć siatki o oczkach o mniejszej średnicy i "widzą ją jako jednolitą płaszczyznę". Dzięki temu możemy budować anteny z "lustrem" z siatki. Fala taka może oddziaływać z obiektem większym od 6cm. Jednakże jej znikoma energia powoduje jedynie jego podgrzanie. Efekt fali rzędu GHz o dużej mocy wykorzystany jest w kuchenkach mikrofalowych i w lecznictwie (diatermia) do zasuszania wewnętrznych zmian zapalnych. Z tym, że moc tam używana jest rzędu dziesiątek watów a elektrody są przykładane bezpośrednio do skóry. W radarach (setki i tysiące watów) operatorzy mają ochraniacze na jądra ponieważ plemniki kiepsko znoszą wysokie temperatury. Z kolei fale długie (radiofonia długość rzędu setek metrów) nie widzi obiektów wielkości domów i gór. Ponadto krzywizna Ziemi jest dla tej fali niczym szczelina. Dzięki temu fale te przenikają przeszkody naziemne a uginając się na krzywiźnie rozchodzą się daleko poza horyzont. Generalnie bardziej szkodliwe od radiówki jest zapalenie żarówki lub świecy (moc rzędu 25-100W).

Reply to
Janusz Raniszewski

Miałem na myśli średnioroczną emisję w całym dostępnym widmie dla całej planety. Jej wartość oczywiście się wacha (noc zachmurzenie, szerokość geograficzna, pora roku, dzury ozonowe, zanieczyszczenie powietrza, wysokość)

Reply to
Janusz Raniszewski

Fri, 21 Nov 2003 13:23:22 +0100, Janusz Raniszewski napisal(a):

masz na mysli fale swietlne czy reszte elektromagnetycznych jesli chodzi o to pierwsze to w upalny dzien jest to 1400 W /m^2

Reply to
jelen

umberto naskrobał:

Tym mniej im lepiej będzie dopasowany do anteny. Mówię tu o współczynniku fali stojącej, SWR.

To promieniowanie jest nieszkodliwe, a wojnę i tak rozpętałeś ;) - po prostu chce wiedziec czy kabel będzie

Zmartwienie zbędne zupełnie przy tych miliwatach.

Promieniuje wokół, tyle że we właściwym kierunku najbardziej. Określa się to z grubsza stosunkiem promieniowania tył/przód, w dB a dokładniej przez podanie charakterystyk przestrzennych promieniowania.

Reply to
Jacek Maciejewski
Reply to
Dariusz K. Ladziak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.