Odczyt licznika energii, IEC 1107

By nie było NTG - licznik jak najbardziej elektroniczny, typu L3F produkcji

formatting link
. Ciekaw jestem, czy możliwy jest jego zdalny odczyt na własne potrzeby (bez ingerencji wewnątrz, bo zaplombowany przez ZE). Licznik ma z przodu dwukierunkowy port podczerwieni, na stronie producenta opisany tak:

"Port komunikacji w podczerwieni zgodny z IEC 1107 do programowania licznika i dokonywania automatycznych odczytów, np. poprzez elektroniczne notatniki inkasenckie PSION."

Domyślam się, że dostęp do programowania jest jakoś chroniony - ale może ktoś zna temat komunikacji z licznikiem w trybie "tylko odczyt" za pomocą własnego modułu "coś jak irda" dostawionego z zewnątrz?

Czy może ten protokół jest zastrzeżony tylko dla ZE i klient nie może samemu nic sobie odczytywać? Norma IEC jak to norma, pewnie sporo $$$ by trzeba wydać by się czegoś dowiedzieć...

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz
Loading thread data ...

Psiony pracują IRDĄ tylko w formacie RS - tam nie da sie nic innego wygenerowac, wiec bedzie ten licznik obadac normalną irda.

MZ

Reply to
Marcin Żyła

Owszem, jest migająca dioda - ale nie chodzi tylko o zliczanie energii. Licznik jest dwutaryfowy, mierzy przy okazji wiele innych parametrów, a "ręczny" odczyt jest niewygodny (skrzynka na zewnątrz teraz zawalona śniegiem, LCD bez podświetlenia na którym niewiele widać, kąt obserwacji "6:00" wymaga czołgania się, przełączanie odczytu kilkunastu parametrów poprzez miganie latarką na fotodetektor). Konkretnie przydałoby się znać obciążenia na poszczególnych fazach, oraz dokładny moment zmiany taryfy (zegar z ZE trochę się rozjeżdża, nikt go nie ustawia).

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz

Dnia Sun, 8 Jan 2006 21:10:43 +0000 (UTC), Marek Michalkiewicz tak nawijal:

Z ciekawosci to ile sie rozjedza? Mnie sie rozjedza ok 50minut. Bylo zglaszane inkasentowi, na pogotowiu, ustnie, telefonicznie, w koncu pisemnie. Od ostatniego dalem sobie spokoj, bo wymog umowy spelnilem, alem ciekawy jak to w praktyce jest. (A urzadzenia dzialajace na tej 'taniej' taryfie sa z osobnego timera, ktory dziala zgodnie z zegarem ZE, wiec problemu niet).

Reply to
Franciszek Sosnowski

Marek Michalkiewicz napisał(a):

Jakos nie moge znalezc nigdzie - ile taki licznik kosztuje? Chcialbym (chocby do wlasnych celow kontrolnych i pomiarowych) cos takiego zbudowac - moze niema sensu bym odkrywal kolo jak juz opony produkuja... Poniewaz "wtyczkowe" mierniki/liczniki z allegro mi sie nie sprawdzily (zwlaszcza ze docelowo chce mierzyc 3fazy), to taki licznik bylby najwygodniejszy (bo dokladny i odrazu z wyjsciem danych). A docelowo jak mozna zaklad energetyczny da sie na cos takiego naciagnac? Byloby kulturalniej niz stado blaszek kolek cewek i zebatek...

Reply to
BartekK

Dnia Mon, 09 Jan 2006 01:15:33 +0100, BartekK tak nawijal:

A jak z wykorzystywaniem funkcji logowania i powiadamiania o przekroczeniu mocy zamowionej? Patrzac na polityke ZE'ow jesli to miod na dusze: stawka opłaty za przekroczenie mocy prawie 20zl/kW dla taryfy 21.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dicon napisał(a):

nie wszystko zestaw przekladnikow pradowych, napieciowych i cala reszta przekroczy chyba koszt gotowego licznika, a po drugie kalibracja bedzie niepewna. Jakbym mial az tak kombinowac to bym zrobil od podstaw samemu. Dlatego pytam o koszt gotowego...

Reply to
BartekK

U mnie niby nie tak zle - aktualnie pozni sie o 12 minut. Ale zuzywam duzo "taniego" pradu (ogrzewanie akumulacyjne), wiec minuta roznicy miedzy ich zegarem a moim to kilkadziesiat PLN rocznie.

Swoja droga zastanawiam sie - skoro licznik jest mikroprocesorowy, to wlasciwie co komu szkodzilo zrobic wbudowany zegar (jest osobny na zewnatrz, tez elektroniczny)?

Reply to
Marek Michalkiewicz

Licznik nie wiem, ale analizator MV3DL produkcji

formatting link
kiedys za okolo 1000 PLN w
formatting link
. Zakres pradu do 5A, wymaga przekladnikow. Odczyt przez RS485, protokol podobny do MODBUS RTU (tylko podobny - wymyslili 3-bajtowe rejestry). Sprawa wyglada tak, ze potrzebny bylby drugi taki analizator, ale nie trzeba by go kupowac gdyby sie dalo odczytac dane z licznika.

Reply to
Marek Michalkiewicz

Dnia Tue, 10 Jan 2006 22:02:29 +0000 (UTC), Marek Michalkiewicz tak nawijal:

Te kilkadziesiat to w rozliczeniu z Toba. A kwestia obliczania wspolczynnika jednoczesnosci moze nie byc taka kluczowa - ot, po prostu maja mniejszy margines bezpieczenstwa na jakiejs grupie odbiorcow.

Dokladnie to samo pytanie sobie zadalem :)

Reply to
Franciszek Sosnowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.