Niskonapieciowe (5V) kontrolery SMPS ?

No wlasnie chcialbym zapytac czy znacie jakies kontrolery przetwornic ktore dzialaja przy napieciu 4-5V. Cieszylyby mnie i podobne do UC384x i (chyba jeszcze bardziej) zblizone do SG3525. Jak sa inne to rowniez chetnie sie dowiem. Tylko prosba, nie interesuja mnie uklady ktore ktos tam gdzies na dalekim swiecie robi i bardzo chetnie mi sprzeda juz od liczby 5000 szt. :-) Chodzi mi o popularne uklady ktore da sie kupic bez problemu w "sklepie za rogiem". Jezeli nie ma takich, trudno. Nie za bardzo interesuja mnie tez te zawierajace od razu klucz - jakis tinyswitche, vipery itd. Chce najzwyklejszy uklad kontrolera. Fajnie gdyby wystepowal tez w wersji SMD.

Mecze wlasnie SG3525 i jest calkiem fajny, ale on niestety od 8V dziala. :-(

Reply to
BLE_Maciek
Loading thread data ...

MC34063, który ostatnio mnie do osiwienia doprowadził. Działa od 2.4V stabilnie. Dla małych mocy i step-up - TL499.

[...]

Swego czasu popełniłem przetwornicę 3V DC/110 AC (27 kHz) na TL494. Podczas startu TL494 zasilałem z małej przetworniczki na TL499, po starcie przetwornica na TL494 już sama zasila kontroler.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tue, 30 Nov 2004 19:16:41 +0100 jednostka biologiczna o nazwie RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Dzieki, zobacze.

Pewnie zasilales przywiezione z zagranicy zelazko z ogniwa CR2032 ? ;-)

A tego wlasnie chcialem uniknac. Chodzilo mi zreszta po glowie rozwiazanie w ktorym napiecie dla kontrolera jest rowniez uzyskiwane z dodatkowego uzwojenia, ale z rozruchem przy pomocy przycisku wlaczonego rownolegle z kluczem, ktory to przycisk user musialby kilkakrotnie krotko nacisnac przy uruchamianiu urzadzenia ;-)

Reply to
BLE_Maciek

Nie mam pojęcia, do czego to - na zamówienie. Mała wydajność - 20 mA.

Ale to naprawdę mało miejsca zajmuje i działa automagicznie. Nie potrzebowałem dużej sprawności przetwornicy 'startowej' to dławik nawinąłem na toroidzie 6.5 mm średnicy. Przetworniczka startowa zajmuje 1x3 cm płytki.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tue, 30 Nov 2004 19:16:41 +0100 jednostka biologiczna o nazwie RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Patrze w datashity, appnoty i juz mi sie ten scalak bardzo podoba, ale mam pytanie, czy ogolnie w przetwornicach nie trzeba robic jakichs dodatkowych obliczen dot. stabilnosci ? Ja sie naprawde boje transformat opeatorowych itp. obliczen.* Jak zrobilem pierwsza przetwornice na UC3844 to dzialala (i dziala do dzis) dobrze, chociaz nie badalem jej odpowiedzi na np. skokowa zmiane obciazenia, wiec nie wiem czy odpowiada na nie ladnym szybkim ustabilizowaniem czy tez dochodzi do stabilnosci w sposob mocno oscylacyjny. Sprawdzalem tylko jak napiecie zmienia sie w funckji obciazenia ale za pomoca rezystora suwakowego, amperomierza i woltomierza :-) Robi sie jakies obliczenia dot. stabilnosci i jakosci regulacji ? Jak to w praktyce wyglada ?

*) Chociaz przedmiot pt. Podstawy automatyki bede musial zaliczyc, wiec predzej czy pozniej bede je musial polubic :-)
Reply to
BLE_Maciek

Nie ma sensu - jeśli chodzi o sprzężenie zwrotne napięciowe, to jest zadziwająco stabilnie przy najdzikszych kombinacjach. Znacznie gorzej jest ze stabilnością stopnia końcowego (klucza) przy nietypowych (niepodanych w dokumentacji) zastosowaniach... Dwa miesiące mnie to juz kosztuje i nie mogę dojść, dlaczego tak powolny tranzystor jak

2N6107 ni 5 ni w 10 potrafi nagle generować przebieg prostokątny o częstotliwości rzędu 500kHz - 1 MHz. Grzejąc sie przy tym nieprawdopodobnie. [...]

Jasne, że się robi - prace magisterskie na ten temat powstają nawet ;-)

Bardzo prosto: byle NE555 + MOSFET + rezystor i się obciąża impulsowo. I potem na oscyloskopie patrzy, co z tego wynikło.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Maxim tego robi sporo. Ale gdzie kupic ?

J.

Reply to
J.F.

(...) ten scalak i wiele innych prostych przetwornic "napieciowych" (np. simple switchery) nie potrzebuje kompensacji z natury swojego dzialania - poniewaz nie posiada wzmacniacza bledu lecz komparator, ktory "scina" impuls w odpowiednim momencie. Takie dwustanowe uklady do dzialania potrzebuja pewnego poziomu tetnien na wyjsciu (zwykle okolo 100mV), a szerokosci impulsow przelaczajacych sa dosc chaotyczne - ale tak ma byc. Natomiast "ogolnie w przetwornicach" trzeba robic te dodatkowe obliczenia dotyczace stabilnosci, trzeba stosowac kompensacje, a jej wynik jest widoczny wlasnie w postaci szybkosci narastania napiec, sposobu dochodzenia do wartosci ustalonej itp. Co ciekawe - przetwornice pracujace w "prawdziwym" trybie napieciowym (modulator PWM sprzezony ze wzmacniaczem bledu - np. SG3525, TL494) sa dosc trudne w kompensacji, szczegolnie w konfiguracji forward.

chociaz

i tak miales sporo szczescia, ze w ogole dochodzila - gasnace oscylacje swiadcza o bliskim podejsciu pod niestabilnosc, ale to nie jest najgorsze, co sie moze zdarzyc :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

W kwestii formalnej: część smiple switchers wymaga kompensacji - np. LM2577.

Bang-Bang? ;-)

Ilu znasz ludzi, którzy potrafią to policzyć i wynik praktyczny jest zgodny/lepszy od przewidywań? ;-P

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wed, 1 Dec 2004 13:55:25 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "entroper" snipped-for-privacy@CWD.spamerom.poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

SG3525 ? Ma wzmacniacz bledu. Zaleznie od tego steruje PWMem. Zreszta jeszcze Was tu o pare rzeczy zwiazanych z przetwornica push-pull na tym scalaku dziasiaj popytam jak tylko oddadza mi oscyloskop :-) (sa akurat zajecia i musialem go odstawic do cwiczenia) i sie jeszcze nia pobawie.

Reply to
BLE_Maciek

Troche jest w MS Elektronik.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

czytaj uwaznie. Ten ma. Te, ktore nie maja, nazwalem "napieciowe" w cudzyslowie wlasnie ze wzgledu na to, ze wprawdzie do celow stabilizacji pobieraja napiecie wyjsciowe, ale dzialaja inaczej.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Tyle, że klucz w MC34063 nie jest objęty sprzężeniem, które dałoby radę tak szybko przełączać 2N6107. Podejrzewam jakieś nieprawdopodobne zjawisko w samym tranzystorze - skłonność do oscylacji narasta ze wzrostem temperatury tranzystora.

Co do generowania z pętli sprzężenia - to byłaby częstotliwość rzędu kHz a nie 1 MHz.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.