Niedawno ktoś pytał o dokładny pomiar temperatury

Znalazłem coś takiego do pomiaru temeratury, rozdzielczość 0.03C w zakresie -40C do 150C !!!

formatting link
Jeśli ktoś to już zna to sorki

pzdr zbyszek

Reply to
Zbyszek
Loading thread data ...

;-)

Rozdzielczość 13bit, ale dokładność 1 stopien w zakresie 0-70C. Półprzewodnikowe czujniki dochodzą do 0.5 stopnia dokładności i to zawsze w ograniczonym zakresie (powyżej 70C to już zwykle mają 2-3 stopnie).

Wiekszą dokładność bez termopary trudno osiągnąć.

Reply to
Andrzej Ekiert

Cytuję: Temperature Accuracy 0°C to 70°C?1°C (max) -40°C to 150°C?2°C (max)

Reply to
Pszemol

Niby racja, ale nie ma sensu się podniecać dużą rozdzielczością skoro dokładność pomiaru jest bardzo kiepska... Jeśli ktoś zbuduje termometr/termostat na tym układzie to na nic mu taka rozdzielczość skoro od rzeczywistej temperatury i tak będzie odległy o +/- 1 lub 2 stopnie C... i dalej kiszka.

Reply to
Pszemol

Użytkownik Pszemol napisał:

Rozdzielczość i dokładność to parametry zasadniczo nie związane ze sobą.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Andrzej Ekiert napisał:

Raczej bez termorezystora. Termopary używa się zwykle dopiero do temperatur wyższych niż 500C-800C, bo wtedy już niczym innym zmierzyć się kontaktowo nie da. Co więcej dokładność pomiaru termoparą w warunkach nielaboratoryjnych to też maksimum 0.5C, przy dobrych ukadach.

Reply to
A.Grodecki

Chyba że jest bardzo zainteresowany śledzeniem zmiany temperatury, a mniej istotna jest bezwzględna jej wartość.

Reply to
Zbyszek

Użytkownik Pszemol napisał:

Do akwarium na nic, ale rozdzielczość większa od dokładnosci jest generalnie bardzo przydatna w wielu aplikacjach, np do określenia trendu, stabilności krótkookresowej itp.

Reply to
A.Grodecki

Ciekawe, ale to rozdzielczosc.

Dokladnosc 1C dla 0..70 i 2C dla -40..150 .. Czyli .. przecietnie, ale czego sie po polprzewodniku spodziewac.

Czy da sie to gdzies kupic ?

J.

Reply to
J.F.

Robiąc pojedynczy sterownik, można go jednokrotnie skalibrować, tak aby dokładnie mierzył używając do tego konkretnego czujnika - daną sztukę, w tym celu duża rozdzielczość czujnika jest zaletą. Czujnik sam w sobie może nie być dokładny, ale jego wskazania są z pewnością powtarzalne, szczególnie w pewnym zakresie temperatury.

Reply to
Zbyszek

A poza tym termopara potrzebuje kompensowania temperatury zimnych końców lub utrzymania stabilnej wartości tej temperatury.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Chyba, że wykona kalibrację charakterystyki tego czujnika wg wzorca.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

...no i dodatkowo można sobie ten rozrzut 1-2% skalibrować :-)

Reply to
Pszemol

Tyle, że występuje jeszcze coś takiego jak stabilność długoterminowa. Błąd wynikły ze stabilności długoterminowej zawiera się w błędzie pomiarowym i w sumie niewiadomo jaka jest.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Hm, platyna sie topi w 1700C .. wiec czemu nie Pt100 ?

J.

Reply to
J.F.

rozdzielczosc moze sie przydac - wiesz np ze temperatura nie waha sie o 3 stopnie ..

J.

Reply to
J.F.

Bo Pt-100 zachowuje swoją charakterystykę termistorową max. do temperatury

850 stopni C. A w praktyce powyżej temperatury 550 stopni C bardzo szybko zmienia charakterystykę bezpowrotnie i drastycznie spada jej trwałość. Co zaś się tyczy temperatury platyny w formie termopar (termoelementów) to podobnie wygląda z tym, że temperatury są inne. Termopara utrzymuje swoją długoterminową charakterystykę do temperatury 1200 stopni C. Powyżej tej temperatury może pracować, ale jej trwałość drastycznie maleje wraz ze wzrostem temperatury. Przy temperaturze powyżej 1500 stopni C używa jej się do pomiarów jednorazowych tzn. w trakcie pomiaru, termopara ulega zniszczeniu. Należy też pamiętać, ze do produkcji termopar i pomiarów przy tak wysokich temperaturach używa się stopu platyny z rodem, dzięki czemu platyna taka wytrzymuje wyższe temperatury. Zaś Pt-100 zawierają drut z czystej platyny.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Ba - ale jak skalibrowac ?

A w dodatku nie wiadomo jak plywa :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2004-11-04 21:54, Użytkownik Zbyszek napisał:

Wlasnie... Pracowalem kiedys w dziale kontroli jakosci firmy produkujacej kasy fiskalne. Okazalo sie ze stosuje sie tam wlasnie taka zasade... wewnatrz firmy uzywa sie urzadzenia ktore ma duza rozdzielczosc ale stosunkowo niewielka dokladnosc (tez +-1st. przy

100st.). Jest to urzadzenie tanie i nie ma problemu przy ponownym wykonywaniu pomiaru tym samym urzadzeniem. Nieistotny jest blad. Chodzi o orientacyjny pomiar czy urzadzenie grzeje sie bardziej czy mniej niz wczesniej a przeciez kalibracja czujnika jest dalej taka sama jak przy poprzednim pomiarze :) Do kontroli wlasciwej (na samym koncu) stosuje sie juz drozsze urzadzenie. Ale to inna bajka. Tam nawet do pomiaru rezystancji opornikow stosuje sie urzadzenie HP za kilkanascie tys :)
Reply to
mavs[NOSPAM

generalnie bardzo przydatna w wielu aplikacjach, np do

Chcesz to Ci skalibruję. Niestety może to dość drogo kosztować, ponieważ ja jestem tylko pracownikiem w laboratorium temperatur.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.