Niedawno ktoś pytał o dokładny pomiar temperatury

To zależy od czujnika. Dla termopar są to oznaczenia klas dla termoelementów użytkowych I, II oraz dla etalonów I i II rzędu. Dla czujników oporowych oraz termometrów szklanych są to oznaczenia A, B. Odchyłki w poszczególnych punktach charakterystyki są określine, a skala tych odchyłek nie jest liniowa. Do ich wyliczenia potrzebne są wzory, które zawarte są w normach wydawanych przez GUM.

Bez przesady. Jeżeli nie potrzebujesz czujnika, który będzie mierzył z dokładnością 0,001 - 0,01 stopnia Celsjusza to możesaz sobie to podarować.

Tego nie wiem.

I tak i tak :)

Zadzwoń do IMiGW tam Ci podadzą dokładnie. Z reguły biorą za to pieniądze :) Albo kup sobie barometr.

I co boisz się, że Cię nie usłyszą ? Po prostu krzycz głośniej. Jak nie usłyszą Cię po kablu to chociaż echo doniesie ;)))

Tyle, że była mowa o czujniku, który posiada taką rozdzielczość tzn. potrafi rozróżniż takie zmiany temperatury, a nie posiada taką klasę. To nie jest to samo co dokładność. Ja mogę mierzyć coś z rozdzielczością np. 0,001K ale będę robił błąd np. 1K bo mój przyrząd nie będzie skalibrowany wg wzorca. Łapiesz w czym rzecz ?

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi
Loading thread data ...

Science-fiction tzn. 1% to science, reszta to fiction :))))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Ale jak sie tym w ogole poslugiwac ? Bo jak na razie to potrafie sobie wyobrazic ze nalewamy wody do naczynia, wsadzamy czujnik, podlaczamy pompe prozniowa ... i jak w wodzie pojawi sie lod to mamy 0.01 stopnia ..

Niestety - pompa do tego wydaje sie niezbedna ..

Ja to doskonale rozumiem - tylko ze przydatnosc takiego czujnika jest ograniczona poki go nie skalibrujemy. A jak skalibrujemy z dokladnoscia do 1.0 stopnia, to nadal ograniczona :-(

P.S. ten czujnik w ogole da sie kupic ? google w ogole znajduje kilka linkow, to wielka nowosc jest ..

J.

Reply to
J.F.

Jacek \"Plumpi\" napisał(a):

Niekoniecznie. Ostatnio pytałem o dobowy rozkład temperatur - i na tej grupie i na pl.cośtam.meteorologia, i w IMiGW. Ten ostatni za to bierze kasę, ale w necie w wielu miejscach leżą takie dane za darmo, ale z mniejszą rozdzielczością.

Na grupie meteo powiedzieli mi, że dane ( chodziło o temp. ) są reprezentatywne dla obszaru o promieniu 30 km. Z ciśnieniem chyba będzie podobnie.

Reply to
PeJot

Bardzo dokładnie to opisałem wczoraj o 22:16

Niekoniecznie. Dam Ci przykład. Niedawno robiłem projekt dość rozbudowanego sterownik do sterowania kolektorem słonecznym, centralnym ogrzewaniem oraz gazowym piecem grzewczym. Rozdzielczość jaką uzyskałem ok. 0,5K (przetwornik A/C 8-bitowy) oraz założona dokładność 2K w zupełności mi wystarczy, ponieważ błędy w moim przypadku są powtarzalne dla wszystkich pomiarów tj. pomiaru temperatury wody CO, temperatury bojlera oraz temperatury kolektora, a algorytm pracy uwzględnia przede wszystkim różnice temperatur, a nie ich konkretną wartość. Tak więc dzięki temu dokładność pracy poprawiłem do wartości rozdzielczości, pomimo, że tokładność pomiaru jest gorsza.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.