Niedawno ktoś pytał o dokładny pomiar temperatury

sa dwie rozne wersje ;-) Jedna mowi, ze powyzej 1000 stopni zaczyna sublimowac i zmienia sie przekroj drutu, inna ze zaczyna lapac zanieczyszczenia z oslon i to zmienia jej rezystywnosc. Obie prowadza wszak do jednego - wynik pomiaru przestaje byc prawdziwy.

Reply to
Michal Baszynski .
Loading thread data ...

Jacek "Plumpi" napisał(a):

Jak wygląda wzorzec temperatury?

Reply to
Maksymilian Dutka

Określony materiał utrzymywany w bodajże punkcie potrójnym...

Taki prosty i niestabilny wzorzec temperatury dla zera celsjusza to breja wody z lodem...

Reply to
Marek Lewandowski

Użyć dokładniejszego wzorca... :-)

No... kalibracja byłaby tylko chwilowa :-)

Reply to
Pszemol

poszukaj hasla ITS-90 i tam masz wymienione punkty wzorcowe skali i sposob realizacji

Reply to
Michal Baszynski .

Czy mozna liczyc na choc 0.5 C dokaldnosci ?

J.

Reply to
J.F.

to pytaj Plumpiego... Ja tam słyszałem, że dzwonią :)

Reply to
Marek Lewandowski

He he he czuję się wywołany do tablicy :)

Można i to na dużo większą dokładność, a jaką to zależy od wielu czynników, są nimi: czystość użytej wody oraz stopień jej odgazowania, składu izotopowego wody, ciśnienia atmosferycznego, warunków wykonywania pomiarów np. jakość izolacji termicznej naczynia mieszaniny wody z lodem, wielkości masy użytej i może ona wynosić kilka setnych stopnia Celsjusza. Punkt równowagi w punkcie potrójnym wody określony jest dla ciśnienia bodajże 6,16Pa i wynosi 0,01 stopnia Celsjusza. W praktyce metodą tą można uzyskać dokładność rzędu 0,01-0,05 stopnia Celsjusza, a nawet i większą. W przypadku pomiarów laboratoryjnych używa się komórek punktu potrójnego wody. Jest to hermetyczne szklane naczynie wypełnione idealnie czystą wodą o odpowiednim składzie izotopowym oraz odpowiednim ciśnieniu wewnątrz, które umożliwia uzyskanie barszo dużej dokładności wzorcowania. W warunkach domowych wystarczy termos wypełniony mieszaniną wody i lodu.

Podobnie punkt wrzenia wody może posłużyć jako wzorzec temperatury 100 stopni Celsjusza. Jednak w przypadku wrzenia większy jest wpływ ciśnienia atmosferycznego na niedokładność. W praktyce można uzyskać podobną dokładność co i w przypadku punktu potrójnego. Należy wtedy zastosować korekcję od ciśnienia atmosferycznego.

Inne punkty wzorcowania można uzyskać w punktach wrzenia lub krzepnięcia innych pierwiastków np. argonu, rtęci, galu, indu, cyny, cynku, aluminium i srebra oraz wiele innych.

Takimi metodami wyznacza się charakterystyki przyrządów wzorcowych nazywanych etalonami. Są nimi termopary kontrolne, termometry oporowe Pt-100, termometry cieczowe (rtęciowe, alkoholowe, naftowe). Etalony służą zaś do wzorcowania innych przyrządów do pomiaru temperatur i zapewniają uzyskanie dokładności od kilku setnych stopnia Celsjusza do ok. 1 stopnia Celsjusza.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Badzmy szczerzy - dysponujemy woda "demineralizowana" ze stacji benzynowej [no, powiedzmy ze da sie zalatwic flaszke ekstra czystej

18Mohmm], lodowka i termosem :-)

Ostatnio mialem problem - chialem zweryfikowac zegarek z termometrem, a nie wypada zanurzac go do wody. No i niestety - powietrze w termosie nad kostka lodu wykazywalo temperature zbyt dodatnia zeby to byl tylko blad ..

Czy agregat od lodowki takie podcisnienie osiagnie ?

A jak tam wsadzic mierzony czujnik ?

Tylko .. no wlasnie - czy wystarczy na 0.1 stopnia ? Na 0.5 stopnia ?

No wlasnie ... to jakie mamy dzis cisnienie ?

J.

Reply to
J.F.

No - akurat przy krzepnieciu to chyba wplyw cisnienia jest niewielki, o ile pamietam cos 1K/100 atm ..

J.

Reply to
J.F.

Do takiej dokladnosci to termometr lekarski wystarczy, z tym ze w waskim przedziale temperatur.

Reply to
Zbyszek

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Tak mi się przypomniało, że kiedyś już wałkowaliśmy coś zbliżonego:

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

Powiem Ci tak. W Głównym Urzędzie Miar także używają tych narzędzi na codzień :) Komórki punktu potrójnego używa się sporadycznie , tylko w przypadku bardzo dokładnych pomiarów. O dziwo, pomimo tak prostej budowy tej komórki jej koszt jest bardzo duży - mniej/więcej koszt średniej klasy samochodu.

Nie wiem. Ale możesz sobie spokojnie darować i przyjąć, że dla Ciebie jest to 0 - i tak zmieścisz się w błędzie 0,1 stopień Celsjusza.

Jest specjalna rurka, w którą się wkłada mierzony czujnik.

Tak.

To żaden problem. Masz internet, telewizor z telegazetą :) Musisz jeszcze tylko poszukać tabeli z odchyłkami temperatury wrzenia od ciśnienia atmosferycznego. Jeżeli wystarczy Ci dokładność do 0,5 stopnia Celsjusza to możesz tego nie uwzględniać.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Zapomniałem jeszcze dopisać, że w tego typu pomiarach bardzo ważne jest przygotowanie takiego stanowiska oraz sposób odczytu. Trzeba mieć trochę praktyki, aby zrobić to dobrze. W przypadku 0 - Potrzebny jest termos lub naczynie wsadzone w dobrą izolację np. wykonane pudło ze styropianu o grubości przynajmniej 4-5cm. Ubija się warstwami pokruszony lód i zalewa wodą tak, aby tworzyła się taka nie zbyt rzadka ciapa. Kiedy się to już ubije to w sam środek tego należy wbić rurkę zamkniętą od dołu lub czujnik zamknąć w hermetycznej kapsułce umieszczonej wewnątrz naczynia tak, aby nie dotykało żadnej ze ścianek. Następnie zasypuje się to kolejnymi warstwami lodu i wody, po czym naczynie należy zamknąć. Temperaturę należy spisywać w stałych odcinkach czasu. Temperatura ta będzie się zmieniała do pewnego momentu, po czym przez bardzo długi czas będzie stabilna - i to jest właśnie ten moment wyrównania się temperatury 0 stopni Celsjusza.

Podobnie jest z naczyniem do uzyskania 100 stopni Celsjusza. Czujnik także należy umieścić po środku, aby się nie stykał ze ściankami. Najlepiej jak by naczynie było odizolowane od otoczenia warstwą 1 cm styropianu i grzane od środka grzałką niezbyt dużej mocy.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

A do do jakiej klasy wystawiaja atest :-)

Ja sie martwie nie o 0.01, tylko o wykonalnosc tego w ogole - trzeba pompe prozniowa i to dosc dobra.

A swoja droga ... jak zmierzyli to 0.01 :-)

Tak 0.5, czy tak 0.1 ?

Ale nie mam zaufania :-) Mozna sprobowac zadzwonic na lotnisko .. ale ja mieszkam pare km dalej.

Ale byla mowa o czujniku 0.03 K :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2004-11-05 17:41, Użytkownik J.F. napisał:

Jeśli chcesz to mogę podesłać opis wykonania w warunkach domowych wzorca punktu potrójnego ze "Świata Nauki" - do jego wykonania nie była potrzebna żadna pompa.

Reply to
badworm

Banalne - ampułkę z wodą destylowaną podgrzewasz do wrzenia tak, żeby wolną przestrzeń wypełniła tylko para wodna wypierając całkowicie powietrze i zatapiasz koniec ampułki.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale jak sie potem z tego korzysta ?

J.

Reply to
J.F.

Nijak. Wzorców spod Paryża też się nie używało. Ot - ciekawostka i tyle. Żeby zrobić użyteczny wzorzec musiałbyś kalibrowany czujnik umieszczać w ampułce przed zatopieniem ampułki. Na dokładkę ampułka musiałaby być niemała, żeby zapewnić poprawność metody pomiaru.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.