Naprawa pamieci RAM

Loading thread data ...

Mon, 5 Dec 2005 19:31:09 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Borsuk" <borsuk180[antyspam]@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Bierze się czarną kurę, oczy jaszczurki, skrzydła nietoperza, musi być pełnia ... ;-)

Polega na wykryciu który scalak jest padnięty (jak jest porządnie sfajczony to zwykłym omomierzem, a jeżeli moduł da się uruchomić to programem do testowania pamięci) i jego wymianie (to już banalne). Jak się ma parę uszkodzonych modułów to można z nich poskładać trochę mniej, ale sprawnych :-) Same kostki do tak nowoczesnych modułów pamięci chyba raczej trudno kupić detalicznie. Gdyby trzeba było kupić wagon to co innego ...

Reply to
BLE_Maciek

BLE_Maciek napisał(a):

tak sobie tylko gdybam, ale nie byłoby prościej pogrzebać w EEPROMie i zmniejszyść ilość wierszy, kolumn, bitów itd., żeby uszkodzony fragment pamięci wypadł znalazł się z nieużywanym obszarze?

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Mon, 05 Dec 2005 20:21:18 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Wojtek Kaniewski snipped-for-privacy@SPAM.SPAM.SPAM> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Tam jest chyba tylko ID producenta itp. duperele. Poza tym sfajczony scalak w module może trzymać linię/linie systemu na masie, albo co gorsza na VDD ...

Reply to
BLE_Maciek

ArturVF500 napisał(a):

zawiera informacje o ilości wierszy, kolumn, banków, więc jak by nie patrzeć, to _są_ informacje na temat pojemności. niestety nie wiem czy i jak te dane są wykorzystywane (tylko do odświeżania?), stąd gdybanie.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Nie wyobrazam sobie fizycznej naprawy RAMu, ale elektronikiem nie jestem.

Sam uzywam zepsutego RAMu. Pod linuksem wyglada to tak: zepsuty obszar znajduje sie jakies 100MB od konca kostki, daje ta zepsuta tak, zeby byla w wyzszych adresach, odliczam 100MB od calkowitej ilosci pamieci i bootuje komputer z parametrem np. mem=606m. System widzi tylko 606 pierwszych MB.

Sprawa sie komplikuje, kiedy uszkodzone komorki sa "rozrzucone", ale na to tez sa sposoby, jest patch badram (o ile mnie pamiec nie myli) i czesto te obszary sa regularnie rozrzucone, ten patch moze to wlasnie wykorzystac. memtest86 moze wykryc takie przypadki i zapisac takie obszary za pomoca odpowiedniego wyrazenia, ktore podaje sie jako parametr dla badram.

To sa jedyne sposoby jakie znam, zeby uzywac zepsutego RAMu i pewnie o to chodzi.

Reply to
Damian Pietras

Jeżeli przy pomocy oprogramowania testującego pamięć i znajomości organizacji modułu da się wyczaić, który układ padł, nie widzę problemu w wylutowaniu chipu i wlutowaniu identycznego, np. z innego uszkodzonego modułu. Do niedawna jeszcze większość modułów DIMM produkowano z pamięciami w obudowach TSSOP, które nietrudno przelutować. Kostki BGA też by się dało ale już nie tak łatwo.

Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
Dariusz K. Ladziak
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Pare (?) lat temu, za czasów modulików SIM pamiętam jednego pana, który chodził po giełdzie i skupował zepsute kostki. Zgadnijcie kto to był ?

. . .

To pan Wilk. Tak ten sam co teraz ma:

formatting link
;-)

Reply to
Verox

Kolejny przyklad rozwoju od pucybuta do milionera :)

Reply to
max

Byc moze da sie jeszcze sztuczke ze spectrum - jesli padla polowa pamieci to uzywamy tylko sprawnej polowki.

A w ogole .. to ciekaw jestem czy producenci nie robia dzis nadmiarowej matrycy i czy nie moga zastapic paru linii z bledami zapasowymi.

Co prawda te uszkodzone przez uzytkownika to raczej totalnie nie dzialaja.

J.

Reply to
J.F.

Dariusz K. Ladziak napisał(a):

Chodzi zapewne o malutkiego EEPROM'a(serii 24Cxx) zamontowanego na komputerowych modułach pamięci. AFAIR jest to tzw. pamięć SPD w której są przechowywane informacje na temat parametrów modułu i część BIOS-ów może z parametrów faktycznie korzystać przy dobieraniu timingów ale nie jest to obligatoryjne chociażby dlatego, że część modułów po prostu tego EEPROMa nie ma.

Reply to
badworm

Tue, 06 Dec 2005 03:39:05 GMT jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@waw.pdi.net (Dariusz K. Ladziak) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Spokojnie :-) Obejrzyj jakikolwiek nowszy moduł pamięci (np DIMM czy nowsiejszy) - ma EEPROMA 24Cxx, o czym już zresztą napisał Badworm.

No oczywiście że w kostki RAMu nie ... :-)

Nie chodzi o naprawę scalaków (ROTFL) tylko o naprawę modułów pamięci przez wymianę padniętych scalaków.

Reply to
BLE_Maciek

Tue, 06 Dec 2005 15:00:31 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Według tego co (nerwowo dosyć) napisał obok kol. Ladziak, po zapakowaniu w obudowy już nie można ... :-)

PS. Ale fajny topic :-D

Technikum elektroniczne, lekcja technologii:

- Jakie układy scalone naprawiamy ? (Oczywiście miała paść odpowiedź że żadne, ale ...)

- Zepsute !

:-)

Reply to
BLE_Maciek
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Jarku - robia ale jak pisalem redundantne obszary wlacza sie na etapie produkcji przepalajac laserem stosowne zwory. Mozna na lancuch testowy wprowadzic odmienne ustawienia - problem jeno w tym ze pady potrzebne do testowania ukladu zwylke nie sa bondzone do nozek - po testach iglowych (jak sie rozbiera kosc to slicznie widac ktore pady byly bondzone, ktore sa dziewicze a ktore byly traktowane sonda iglowa...). W gotowej zalanej kosci na ogol sie nie da.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Od ladnych paru lat. Na module DIMM czy jak do sie teraz nazywa masz pamieci DRAM i kosteczke eeprom z konfiguracja.

Ale prockow z flash/eeprom coraz wiecej.

POmijac fakt ze np mozna polowe wylaczyc ..

J.

Reply to
J.F.

Nie takie rzeczy my ze szwagrem po pijaku naprawiali :-)

P.S. A zdarzalo sie i nozke urwana przylutowac i resztke dziala wykorzystac ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.