napię

Hej, Jest sobie przetwornica, którą chciałbym zalać czymś by chronić przed wilgocią, bo pracować będzie na zew.

Do tej pory pracowała zasilana z aku 7,4v. (U wej. 35V max U wyj. = 5V) Ma być przepięta do prądnicy (rowerowej) (max 0,5A), ale to ustrojstwo jak widziałem potrafi dać nawet ~50-70V. Jak zabezpieczyć wejście tej przetwornicy? W sposób ciągły, nie tylko "szpilki" W większości czasu będzie pracowała w swoim zakresie U wejściowego, ale będą okresy (rzędu sekund/minut) gdy dostawać może z prądnicy dużo wyższe napięcie. Szeregowych zabezpieczeń wolałbym uniknąć, ze względu na wydajność całego układu. Myślę sobie - transilem, ale co z jego trwałością? Seria 1.5KE wytrzymuje w impulsie 1ms 1,5kw, a niby w sposób ciągły 5W. A może warystor i transil?

Reply to
Jawi
Loading thread data ...

Powitanko,

No to by zarowki w rowerze swiecily dobrze, ale krotko. Jak odciecie nie musi byc dokladne, to przekaznik na 24v, jego cewka na zasilanie, a przetwornica zasilana ze styku NC. Jak wzrosnie za bardzo, to odetnie. Przy okazji, pradniczka rowerowa daje chyba AC(?)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Użytkownik "Jawi" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news:554a9a55$0$27513$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Skoro taki w sumie niewielki prąd, to zabocznikuj to dwiema przeciwszeregowymi diodami Zenera o napięciu potrzebnym, albo, jak już iśc w matematykę wyższą, to przetwornica ze stabilizacją napięcia? Ja u siebie zrobiłem jeszcze prościej, pomierzyłem, jaki prąd daje i napięcie, max 0.5A i ok. 20V, od pewnej prędkości nie zwiększające się, jakby regu7lator jakiś odśrodkowy był, zapiąłem na to baterię diod LED po jakiejś latarce, co mi się rozpieprzyła, tak, że prądnicę w sumie obciążam prądowo, jedynie napięcie przed diodami prostuję i leciutko gładzę... nawet nie czuję, by mnie to wyraźnie obciążało. Diodki zenera kosztować będą może

5 PLN w sumie, a załatwią problem niezawodnie - nie będzie miało co pieprznąć w przetworniczce, której po prostu nie będzie... A i logika nie zwariuje, bo jej też nie będzie. Tylko dwie zenerki na lata. Świeci mi jak powinno, prędzej mi rower zardzewieje, niż ten układ padnie.
Reply to
ACMM-033

Am 07.05.2015 um 00:48 schrieb Jawi:

Wystarczy conieco obciążyć. Dynamo jest praktycznie źródłem prądowym i jak nie ma obciążenia to leci do 70V, albo i więcej. Wystarczy trochę obciążyć i napięcie spadnie do mało. Możesz dać transil, szlag go nie trafi. Albo opornik 1k.

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2015-05-07 o 01:45, Pawel O'Pajak pisze:

Ale obciążona już tyle nie da :)

Tak, ac, można przekaźnik, można jakiś mosfet tylko ten to wrażliwy na przepięcia może być

Reply to
Jawi

W dniu 2015-05-07 o 02:06, ACMM-033 pisze:

No tak myślałem, tylko żeby to zrobić transilem, chyba pewniejszy niż zenerka a zasada taka sama.

Ale ja przecież mam przetwornicę impulsową, działa to ładnie, Ale ona na wejście przyjmie nie więcej jak 35V i powyżej tego chciałbym odciąć, ale: prosto, bezawaryjnie i żeby to zalać i mieć spokój.

Sprawdzone na Shimano w piaście, tam jest bez obciążenia dużo więcej niż

20V. Chodzi o te momenty kiedy jedziesz z góry b. szybko to wtedy na jałowym biegu daje cuda taka prądnica.

, zapiąłem na to baterię diod LED

Z diodami nie ma problemu, tak jak piszesz. Sterować prądowo i spokój. Ja muszę podłączyć przetwornicę, brat próbował ładnie chodziła do czasu aż kondensator wyleciał, był na 35V - dlatego mu to mierzyłem i się okazało że napięcie bywa większe jak się rozpędzi :) Mógłbym rozobiś nowy układ zupełnie, sa stabilizatory wysokonapięciowe, znalazłem taki z U wej. >100V, ale wolałbym zostawić to co mam, tylko wycinać nadmiar napięcia.

Reply to
Jawi

W dniu 2015-05-07 o 17:09, Waldemar pisze:

Oooo, właśnie to! Chodzi mi głównie o to czy przy tych parametrach ten transil wytrzyma te udary wielokrotnie. Zwykle stosuje się transila i przed nim bezpiecznik. Ja nie chce bezpiecznika bo prądy w sumie dość małe, chce to zalać w diabły by na deszczu nie padała przetwornica. Jak kiedyś padnie to cudo to złoże drugą, to kiedyś ma być odległe :)

Reply to
Jawi

W dniu 2015-05-07 o 00:48, Jawi pisze:

zobacz ten układ

formatting link
zmienić zenerkę i tranzystory na takie z wyższym napięciem kondensatory też ofc

Reply to
Bartolomeo

No to daj stabilizator szeregowy, dioda zenera na np 27V na bramkę, bramka-źródło opornik, źródło do masy, dren z drugim końcem diody do +. tranzystor wystarczy np buz11 + mały radiatorek, i będzie ci ładnie ograniczał na około 30-32V.

Reply to
janusz_k

Użytkownik "Jawi" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news:554ba7ab$0$8385$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ale tu już zaczyna się chyba wkraczać w "matematykę nieco wyższą". A mój zamysł jest taki, żeby to było absolutnie najprostsze możliwe, bez jakiejkolwiek inteligencji. Np. jakby był warystor na to napięcie i miał odpowiednią wytrzymałość prądową, to też chyba byłby dobry. Kiedyś tutaj podpytywałem o naprawienie dość dobrego boomboxa firmy Philips, upalona była zenerka 9v1 w zasilaczu i jeszcze jakaś drobnostka. Diodeczka była malusia, mikrusia i niełatwo było dojść napięcia, bo i to było nadpalone. Ale, podpytałem, pogrzsebvałem w necie, porozkminiałem kilka datasheetów celem orientacji, jakie napięcie zasilania powinny dostać, przemyślałem i więcej mnie kosztowała podróż po diodę, niż ona sama, nabyłem, chyba nawet dwie, 9v1 o prądzie koło 1A, obudowa jak BD285, kosztowała chyba dwa złote...

To dać zenerki (może po kilka wszereg by złożyć pożądaną wartość) na te 35, albo jakąś małą przetwornicę pośrednią, dla lepszego wykorszystania mocy dymana.

Ja mam jakieś badziewie o od pewnej prędkośco obrotowej, dalszy jej wzrost niemalże nie zmienial parametrów prądowych, mimo znacznego przyrostu obrotów. Starczyło akurat na światło z tyłu i przodu. Jakby dalej podeszło, to czymś bym to wystabilizował, lub choćby przytłumił.

Trudno mi się wypowiedzieć o potrzebnej mocy, ale jeśli po stłumieniu nadmiaru zenerami nadal by tej mocy starczało, to nie bawiłbym się w żadne elektroniki, tylko na tych przeciwszeregowych zenerach poprzestał. Próbowałem różnic w oporach jazdy, nie wyczuwałem niczego istotnego.

Reply to
ACMM-033

Użytkownik "Bartolomeo" snipped-for-privacy@none.com napisał w wiadomości news:migbpv$747$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Piękne i zgodne ze sztuką... Ale prościej wydaje mi się, dać jednak te dwie zenerki po 2-3 zyla sztuka i mieć praktycznie ten sam efekt. Skoro dymanko rowerowe, to źródło raczej prądowe, kopnie, ale wielkiej krzywdy zrobić chyba nie powinno, to za 5 złotych mieć ogranicznik, który przeżyje wszystko...? Ewentualnie jakąś przetworniczkę, jeśli już, która pozwoliła by na lepsze wykorzystanie mocy, niż tracenie nadmiaru na grzanie obwodu... I z tej przetworniczki zasilać właściwy układ. Że różne rzeczy można prościej, a równie dobrze, chcąc kiedyś pofilmować aparatem z balkonu, miast kupować statyw, co pewnie było by zgodne ze sztuką, piękne i wygodne, przymocowałem aparat do barierki balkonu striczepsem, co dało równie dobry efekt, w dodatku uzyskałem lepszą odporność na silny wiatr, deszczu moje focidło nie boi się, bo jest, wg fabryki, wodoszczelne 10m 30 min.

Reply to
ACMM-033

ja stosuję podobne rozwiązanie, tylko prostsze - bo chodzi o odcięcie powyżej 39V, a stabilizacja niepotrzebne.

Mam tam jeden tranzystor - tylko z kanałem P, bo mi zależało na odcięciu "plusa", no i do tego zenerka i chyba 2 rezystory - w sumie 4 elementy.

Po przekroczeniu 39V na zasilaniu po prostu odcina i tyle.

Reply to
sundayman

Użytkownik "Jawi" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news:554baa46$0$2209$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Aby cokolwiek powiedzieć brakuje wiarygodnej informacji o wydajności prądowej dynama.

Stosuję transile 18V/600W (obudowa SMB). Bez problemu przeżywają testy Surge 1kV dla linii telekomunikacyjnych (czyli przez rezystor 40om - impuls 25A). Ale co innego impuls (w mikrosekundach) a co innego stałe obciążenie (1s to już prawie stałe obciążenie) wtedy decyduje stale wydzielona moc. Chcesz ograniczyć do 35V. Można myśleć o transilu (czy Zenerce) na 33V, ale jak tam są impulsy większego prądu to napięcie będzie większe (transil 18V przy impulsie Surge ogranicza napięcie do około 24V). Jeśli prądy są dość małe (a muszą być aby transil wytrzymał) to sądzę, że transil na 30V dałby radę nie dopuścić do napięcia powyżej 35V. Tylko kwestia co to są małe prądy. Przy 1W taki transil będzie już bardzo gorący. Przy 30V 1W oznacza prąd około 33mA. Jeśli dynamo przy ograniczeniu wyjścia do 30V daje więcej jak 33mA to nie wróżyłbym temu transilowi za dobrze.

Ten prąd trzeba znać aby cokolwiek wiarygodnie powiedzieć.

Jeśli jedyną informacją jest maksymalne napięcie rzędu 70V to jedynym pewnym rozwiązaniem jest stabilizator szeregowy (np. rezystor + dioda Zenera + NMOS na 200V) na wszelki przypadek zabezpieczony na wejściu jakimś transilem (lub warystorem) na 100..150V. Temu transilowi nie grozi moc jeśli z pomiarów nie wynika napięcie wyższe od jego napięcia, a jeśli są tam jakieś szpilki to nie dopuści on ich do tranzystora któremu nawet krótki impuls za wysokiego napięcia mógłby zaszkodzić.

Transil przy przekroczeniu dopuszczlnej mocy (z tego co wyżej wynika, że np

33mA może wystarczyć) przepala się "na zwarcie" i dlatego jest bezpiecznik. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:mihmgl$ffk$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Odcięcie rozumiem jako wyłączenie a nie obcięcie. Podziel się schematem bo jestem ciekaw jak tego dokonałeś jednym tranzystorem. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Am 08.05.2015 um 09:04 schrieb Piotr Gałka:

Prądnica rowerowa ma 3W mocy. Czyli teoretycznie może te 33mA przy 70V osiągnąć, ale bardzo krótko. Żarówka tylnego światła roweru ma pół wata mocy, gdyby prąd był powyżej znamionowego zawsze by ją szlag trafiał, jak przednie światło nie działa. W lampach LEDowych jest jako zabezpieczenie zwykły zener, nawet nie za wielki. Wystarczy w zupełności.

Waldek

Reply to
Waldemar

Dnia 2015-05-08, o godz. 10:39:59 Waldemar snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał(a):

Tu gość wyciągnął 11W mocy:

formatting link
Takie dynamo, przy wyższych napięciach, jako źródło prądowe potrafi z siebie trochę dać.

MM

Reply to
Maciej Milinkiewicz

dokładnie tak.

ekhm...taka głupia sprawa. Coś mi się z lekka porypało w pamięci - jednak to 6 elementów :) Skleroza czy jak...

formatting link
dioda D12 wyznacza napięcie odcięcia (dla zenerki 39V to jest chyba 39.8 czy jakoś tak).

No i jeszcze jedna rzecz - ten układ również odcina "na dole" - chyba poniżej około 5V czy coś koło tego. U mnie to nie stanowi problemu, a nawet jest zaletą, bo poprawne zasilanie to dla mnie 12-40V.

Czyli "owszem rozdają zegarki, ale nie w Erewaniu tylko w Moskwie, nie zegarki a rowery, i nie rozdają tylko kradną..." :) Na przyszłość sprawdzę zanim napiszę...

Reply to
sundayman

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:miib6s$h4e$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Jakbyś pisał o 2 tranzystorach to nie pytałbym o schemat :) P.G.

Reply to
Piotr Gałka

no właśnie...a ja przecież nie jem tłuszczów zwierzęcych, nie wiem skąd skleroza...

Reply to
sundayman

W dniu 2015-05-08 o 09:04, Piotr Gałka pisze:

Z wielkim przybliżeniem można założyć, że dynamo rowerowe 3W, 6V bez wbudowanego ogranicznika jest źródłem prądowym 0,5A i że da się z niego przy odpowiedniej prędkości wykręcić 10-15W w zależności od modelu. Tutaj trochę pomiarów dla NX30, starszego niezbyt wyrafinowanego dynama

6V/2,4W:
formatting link
inne:
formatting link

I proszę się nie śmiać z prędkości do których są mierzone te dynama,

50km/h to można mieć na zjeżdżając z byle jakiego wiaduktu w mieście.

Ja osobiście stosuje mały przekaźnik bistabilny AZ850 po stronie AC w układzie ładowania akumulatorów. W wypadku zabezpieczenia przetwornicy dał bym do tego pomiar napięcia na jakimś PICu a przekaźnikiem włączał szeregowy rezystor i przednią lampę w rowerze, albo jakieś inne pożyteczne obciążenie. Transil na 30V też nie zaszkodzi, jak spojrzysz na oscylogramy to sinusoida to to nie jest. Transil "czubek" takiego przebiegu łyknie nie zmniejszając znacząco dostępnej mocy a jak prędkość będzie dalej przyrastać to sobie włączysz rezystor przekaźnikiem.

Reply to
Andrzej W.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.