namagnesowac magnes

W dniu 03.08.2017 o 23:45, Jarosław Sokołowski pisze:

To jakieś 500MHz, nieźle :-) A wiesz może, czy robią też na inne pierwiastki? Fosforowy mógłby być interesujący.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .
Loading thread data ...

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Zapewne mogę się dowiedzieć -- znów po linii towarzyskiej. Zostałem nawet zaproszony do szpitala. Nie że źle wyglądam, ale żeby na te obrazoania i interpretacje popatrzeć z bliska. Nawewt z samego patrzena może czasem co dobrego wyjść. Poza tym lekarz ma punkt widzenia głównie utylitarny, a tam na miejscu są też teoretycy. W tym ogródku tylko pobieżnie przejrzałem książkę z obrazkami podpisanymi jako "spektra". I z zaznaczeniem na osi jakichś substancyj organicznych. Jakoś nijak tam było zagłębiać sie mocniej w literaturę.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 04.08.2017 o 11:24, Jarosław Sokołowski pisze:

Trochę niejasno napisałem, sorry. Chodzi mi wyłącznie o obrazowanie, nie o spektroskopię. Czy istnieją aparaty MRI inne niż protonowe, na przykład fosforowe?

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Dla mnie tam też nie wszysto było jasne. Na obrazku widok jakiegoś guza w mózgu czy innego paskudnika, a obok spektrum. Z tego co usłyszłem, zrozumiałem, że obrazuje się stężenie wybranej substancji w tkance i otaczających płynach. Może to oznaczać tyle, że albo tak jest, albo ja tak zrozumiałem. Nie wiem, nie znam się, dopytam, nie mam w zwyczaju opisywac rzeczy mi nieznanych. Tu też nie wiem o co chodzi -- skąd się wzieła opozycja "proton vs. fosfor"? To chyba dwa różne byty z różnych bajek.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 04.08.2017 o 12:03, Jarosław Sokołowski pisze:

[...]

Rezonans magnetyczny wykazują pierwiastki, których jądra mają niezerowy spin. Na przykład wodór (prot, nie deuter), węgiel (izotop 13C), fluor, fosfor... Można więc zrobić widmo w oparciu o rezonans każdego z tych jąder, obrazek pewnie też, ale tu moja wiedza jest bliska zeru. Myk polega na tym, że rezonans wykazuje jądro w zależności od indukcji (często mówi się pola) w miejscu, gdzie to jądro jest. A owa indukcja zależy nie tylko od indukcji zewnętrznej, ale także wywołanej sąsiednimi jądrami o niezerowym spinie, oraz chmurą elektronową w otoczeniu jadra. Widmo mówi więc o tym, z jakim jądrem mamy do czynienia, i jakie jest sąsiedztwo tego jądra. W rezultacie możemy powiedzieć, z jaką substancją mamy do czynienia, a także określać strukturę nieznanego związku. Powiedzmy, że trochę skróciłem parę grubych książek ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 03.08.2017 o 14:46, J.F. pisze:

Cewka jest z niobu. I raczej nie ma go 50kg...

Swoją drogą ciekawa analogia do radiatora w elektronice. Ile trzeba energii, aby podgrzać stugramowy aluminiowy radiator o 50C bez chłodzenia radiatora :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Pan J.F. napisał:

Dla człowieka trzeba mieć wielki szacunek.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2017-08-02 o 20:46, J.F. pisze:)

Po co się pier....ć, skoro w necie jest zatrzęsienie czujników wiatromierzy/anemometrów i stacji pogodowych, które także posiadają wbudowane wiatromierze?

Ceny zaczynają się już od ok. 50zł.

Za 100-200zł można kupić czujnik współpracujący ze smartfonem, a za kilka stówek można mieć full wypas stację pogodową bezprzewodową lub miernik, nawet ze świadectwem legalizacji/wzorcowania.

W takiej sytuacji przemagnesowywanie wiatraczka, który później trzeba jeszcze mieć jak i gdzie skalibrować to czysty masochizm :)

Reply to
Uzytkownik

W dniu 04.08.2017 o 13:32, J.F. pisze:

Energia zawarta w cewce nie wydzieli się w człowieku, a na rezystancji uzwojenia, które prawdopodobnie przy tym odparuje robiąc krzywdę człowiekowi. Jeśli jest w środku.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 2017-08-04 o 16:05, J.F. pisze:

formatting link
świadectwo&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-uni-1-5-0803
formatting link

A czym namagnesujesz? Kupisz magneśnicę? Czy po to, aby napić się piwa będziesz kupował browar?

Reply to
Uzytkownik

Ale skąd on wiedział o tym punkcie Curie, skoro ten pan urodził się znacznie później ?? :)

Reply to
sundayman

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Obrazki były, bardzo dokładne i sugestywne.

No właśnie z tego co zrozumiałem, obrazowanie jest nie na pozionie jąder atomowych (jak by to z nazwy wynikało), lecz związków chemicznych, Dość złożonych. Możliwe to? Może da się to jakoś wykoncypować z nałożenia kilku obrzaów dla różnych pierwiastków składowych? Albo obrazowanie wprost z widm określanych w każdym punkcie.

Reply to
invalid unparseable

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Takie rozważania prowadzi się w budownictwie -- ile trzeba energii, aby podgrzać stutonowe ściany budowli o niewielką liczbę stopni Celsjusza, niezaburzającą komfortu cieplnego.

Reply to
invalid unparseable

sundayman pisze:

Podejrzewam, że mogło być tak jak z tym panem, który nie wiedział, że całe życie mówił prozą.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 04.08.2017 o 20:53, Jarosław Sokołowski pisze:

Ale z jakich jąder?

Chyba raczej to ostatnie. Z drugiej strony, jeśli zrobisz obrazek dla rezonansu protonu metylowego na metylu przy atomie azotu, to będziesz widział rozkład fosfolipidów w nieszczęsnym obiekcie badania :-) Badanie jest na poziomie jąder, ale z tego co piszesz, wynika, że aparat widzi strukturę subtelną widma i to daje mu możliwość obrazowania według konkretnych protonów, a nie tylko według sumarycznej ilości protonów w tkance, jak pierwsze aparaty MRI. Ale moja wiedza o obrazowaniu jest praktycznie żadna.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.