Montaż SMD - głupie pytanie

Wiem, że zapewne wielu z was to rozśmieszy. Jestem tylko amatorem, w dodatku amatorem w "stanie spoczynku". ;) Dawno się nie bawiłem elektroniką, choć mam zamiar do tego wrócić w wolnej chwili (nic złożonego, ot pobawić się w budowanie jakichś zabawek na AVR). Czytam trochę o montażu SMD, niektórzy piszą, że to prostsza metoda niż tradycyjne lutowanie po przeciwnej stronie płytki. Jest na to jakaś prosta metoda? Domyślam się, że stacja HotAir jest wymogiem. Lutuje się każdy pin osobna, pod jakimś mikroskopem lub mocnym szkłem powiększającym na stojaku? Czy przy tak małych rozmiarach punktów lutowniczych choćby najdrobniejsze drżenie rąk nie powoduje sporego problemu? ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Atlantis pisze:

Nie, ale czasem pomaga.

Nie. Scalaki lutuję się za pomocą "fali" na grocie ;-)

To zależy przy jakim rozmiarze elementów smd.

Pozdrawiam

Reply to
kris_gor

Atlantis pisze:

Hot air ani stacja nie sa wymogami. Ja lutuje TQFP100 lutownica transformatorowa i jest ok. Tajemnica tkwi w uzywaniu duzej ilosci topnika i niewielkiej ilosci lutowia. Ew. wiekszej ilosci lutowia a potem sciaganiu nadmiaru miedziana plecionka. Odradzam obudowy PLCC, lutuje sie je nieciekawie. Do BGA hot air jest wymogiem, ale jak sie to opanuje to lutowanie tego to przyjemnosc. Do elementow 1206, 0805 i mniejszych potrzebujesz dobra pesete, do mniejszych takze lupke na stojaku i umiejetnosc wstrzymywania oddechu. Bo mozna to wciagnac w pluca jak kurz:)

Reply to
T.M.F.

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gatuou$bt1$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

A skąd. Można lutować zwykłą lutownicą o małym grocie, a po opanowaniu techniki można nawet lutować praktycznie wszystkim, nawet wielką kolbą zalewając kilka nóżek na raz. Oczywiście jeśli bez okularów nie rozróżniasz nóżek, przydałaby się jakaś optyka :)

e.

Reply to
entroper

Użytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisał w wiadomości news:gatv8o$4na$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Pierwsze słyszę. Wylutowuje się nieciekawie, lutuje się bez najmniejszego problemu.

e.

Reply to
entroper

Atlantis schrieb:

trudno powiedzieć, czy SMD jest łatwiejsze od przewlekanego, czy nie, ale ja robię większość płytek (też testowych) w SMD. Ale ponieważ oczy nie te i dzięki temu, że pracuję w szpitalu mam stary mikroskop operacyjny z demobilu (stereoskopowy) i lutuje się pięknie. HotAir używam czasem, ale rzadko. Na ogół lutownicą z ostrym grotem (0.2mm). Lutuję normalnie elementy o wymiarach min 0402, ale 0201 też już mi się zdarzyło lutować. Tu HotAirem i z manipulatorem do elektrod jako trzymadłem. Jak nie masz mikroskopu, to kup sobie lampę z soczewką w środku. No i potrenować warto. Stare karty PCtowe nadają się do tego bardzo dobrze ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Problem polega na tym, ze nie widzisz czy zassaly cyne i jest polaczenie. A lutownica grzejesz nozke a nie punkt styku ze sciezka i mozesz miec zimny lut.

Reply to
T.M.F.

Użytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisał w wiadomości news:gau1fc$et2$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Aaa, w ten sposób to może i tak być, ja PLCC lutuję "falowo" i nie ma możliwości, żeby nie zassało cyny.

e.

Reply to
entroper

entroper pisze:

Możesz "zielonemu" wyjaśnić na czym polega owo "falowe" lutowanie? :)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gau4eo$ggj$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Na odtworzeniu fali za pomocą lutownicy :) Skoro w czasie lutowania na fali cały scalak może pływać w lutowiu i nic się złego nie dzieje, to nałożenie sporej kropli lutowia z lutownicy też niczym nie grozi - konstrukcja obudowy pozwala tej kropli spłynąć bez wpychania się w zakamarki i sklejania pinów. Trzeba tylko trochę wprawy w operowaniu tą kroplą i dobraniu jej wielkości, ale nie ma sensu tego wyjaśniać - weź jakąś starą płytę i potrenuj. Oczywiście podstawową sprawą jest najpierw opanowanie lutowania jako takiego, a więc dobrania temperatury, pokrycia grota cyną, używaniu topnika itp. Przegrzaną lutownicą z zasyfionym grotem z użyciem nie daj Boże typowego lutu no-Pb (większość tego, co sprzedaje się w sklepach to niesamowite g..., jeśli możesz, używaj Sn-Pb) nic nie zrobisz - faktycznie pokleisz piny albo popalisz ścieżki.

e.

Reply to
entroper

Tutaj:

formatting link
pierwszy z brzegu przykład. Radzę w youtube wprowadzić hasło 'smd soldering' i masz trochę filmów instruktażowych. Pokażą znacznie więcej niż my jesteśmy w stanie wytłumaczyć. K.

Reply to
John Smith

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości

Ja podpowiem że dla siebie wersje testowe robię na pająku, nawet smd, bez okularów itp. Jak narazie się sprawdza. Nie lubię rzeźbić płytek godzinami. Później wszystko w klej i dzała :)

Reply to
xymax

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.