Moduly telecontrolli

Mam problem z urchomieniem tego badziewia :-(

Mam modul nadajnika RT4 i odbiornika RR3 wszytsko na 433,92 . Jedyne dane jakie uklady maja wysylac to logina jedynke przez okolo 800ms i powtarzac transmisje co dokladnie 1 sekunde. Program jest na mikroprocka i dziala idealnie (polaczenie fizyczne kablem dziala ok). Po podlaczeniu nadajnika i odbiornika wedle pdf dzieja sie cuda, . Wiec na szybko podlaczylem nadajnik do zasilania i na wejscie IN podalem VCC po drugiej stronie na odbiorniku na wejsci tez powinna sie pojawic jedynka ale niestety napiecie waha sie w granicy 1,8-2,7 V a ukladu sa w odleglosci 10cm :-( . Nie czekajac dlugo na IN podalem mase i ku mojemu zdziwieniu napiecie zaczelo sie wachac od

0,8-1,7 . Sa to niestety wartosci znacznie odbiegajace od pdf wiec zastanawiam sie co robie zle , mam 2 rozne nadajniki i odbiorniki i obydwa zachowuja sie w podobny sposob :(. Uklady zostaly kupione w firmie soyter ?? co moze byc przyczyna tak wadliwego dzialania :??
Reply to
Wnekus
Loading thread data ...

Od samego poczatku bledne zalozenia. Te uklady nie sa przewidziane do sterowania z tak wolnymi predkosciami transmisji (o dziwo), do tego producent zaleca sterowanie rowna iloscia zer i jedynek (skladowa stala na poziomie polowy zasilania, daje taka np. kod Manchester albo Philips RC-5). Proste odbiorniki Telecontrolli (w tym i RR3) maja wbudowany uklad automatycznej regulacji wzmocnienia i jezeli nic nie "slysza" (gdy nic nie nadajesz), wzmocnienie sie zwieksza i zaczynasz odbierac kupe szumow i smieci - obejrzyj na oscyloskopie, to wlasnie szumy a nie napiecie gdzies miedzy zasilaniem a masa. Dopiero gdy odbiornik "zalapie" wlasciwa transmisje z nadajnika, zmniejsza sie wzmocnienie i sygnal jest odbierany poprawnie. Wylaczasz nadajnik i po pewnym czasie znowu odbiornik zaczyna lapac szumy. Musisz caly tor nieco inaczej wysterowac, a w odbiorniku filtrowac szumy. Bardzo skutecznym rozwiazaniem bedzie wykorzystanie wlasnie kodu Manchester - zamiast nadawania jedynki przez 800 ms, powinienes przez taki czas nadawac pary bitow 0,1 zmieniajac bit z czestotliwoscia powiedzmy 1000 Hz. A zamiast nadawania zera wysylaj pary 1,0. Wyglada to mniej wiecej tak: jeden jeden jeden zero zero zero zero jeden jeden zero

01 01 01 10 10 10 10 01 01 10 Uklad po stronie odbiorczej latwo dosynchronizowac do takiego ciagu bitowego i wyciagnac wlasciwe dane. BTW: Kodem Manchester sa nadawane dane np. w sieci Ethernet 10Mbps.
Reply to
Adam Dybkowski

Sun, 30 Nov 2003 12:02:44 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Luk" snipped-for-privacy@finet.oho.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Mozna tez dosynchronizowac sie do polowy okresu sygnalu i lapac gotowe dane.

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.