Moduł GPS i GSM - połączenie

Witam Mam moduł GPS ( SuperStar II GPS Card ), na którym przez złącze szeregowe dostepne są dane w standardzie NMEA. Jest też moduł GSM ( GPRS, dualband ), ma interface szeregowy ( DATA_CDC, DATA_RI, DATA_DTR, DATA_CTS, DATA_RTS, DATA_RX, DATA_TX, I2C_SCL, I2C_SDA ), dodatkowo złącze na klawiaturę i wyświetlacz - ale z tego nie mam zamiaru korzystać.

Chciałem połączyć te dwa moduły, tworząc odpowiedni inteface. Na początku myślałem, aby zrezygnować z GSM i dane zapisywać w pamięci flash, a następnie zczytywać je przez USB. Jednak połączenie GPS i GSM jest ciekawsze.

Założenie jest takie, aby przesyłać przez GPRS pozycje, najlpiej jakby to zapisywać na serwerze, stamtąd można by było je pobrać i wprowadzić np go Automapy lub w Google Map - ale to już inna bajka.

Jakiego układu użyć do takiego zadania ( procesor i pamięć ) - chciałbym oszacować koszt części, bo może koszt gotowego rozwiązania jest tańszy ? Pomijam nakład pracy poświęconej na oprogramowanie. Dobrze by było jakby miał obsługę USB, jeśli nie to też nic się nie stanie - można użyć FT232BN ( lub któregoś podobnego ) i obsługę pamięci - może nie zaszkodzi zapisywać danych.

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

moze zainteresuje Cie takie cos:

formatting link

jak by Ci sie spodobalo to mam do sprzedania take cos ;)

formatting link
c.

Reply to
Cezar

Piotr pisze:

Jeżeli moduł GSM posiada stos TCP/IP dostępny komendami AT to wystarczy zastosować mikrokontroler ATmega168 (cena ok. 15 zł). Do zrobienia USB będziesz potrzebował także konwertera typu FT232/FT245, można jednak USB LowSpeed obsłużyć także całkiem programowo jeżeli nie potrzeba w tym czasie komunikacji z GPSem i GSM.

Jeżeli moduł GSM nie ma stosu TCP/IP - problem jest większy (do komunikacji z serwerem przez GPRS trzeba obsłużyć programowo kilka protokołów: conajmniej PPP, IP, TCP, ICMP) i w takim przypadku proponuję AT91SAM7S256 (cena ok. 30 zł). Ten procesor ma USB.

Reply to
Adam Dybkowski

Thu, 09 Jul 2009 23:27:25 +0200 Adam Dybkowski snipped-for-privacy@45wp.pl napisał:

Tak przy okazji - może nie każdy zauważył, ale teraz są FT232R - nie trzeba poza kondensatorami odkłócającymi nic do niego dokładać. W porównaniu z FT232BM, który wymagał kwarcu, rezystorów itp., spora oszczędność miejsca na płytce.

Reply to
__Maciek

__Maciek pisze:

Heh, wersje 'R' są już dość długo na rynku i rzeczywiście wygodniejsze do zastosowania niż stare 'BM'.

BTW: Ostatnim hiciorem FTDI są konwertery 2/4-kanałowe z HighSpeed USB (FT4232H czy jakoś tak). Można już kupić w Farnell gotowe moduły z nimi.

Reply to
Adam Dybkowski

Dziękuje za odpowiedź Według dokumentacji moduł ma TCP/IP stack commands

Co do FT232 spotkałem tylko wersję RL i RQ

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.