Materiał magnetyczny na filtr RFI

W dniu 2019-06-09 o 14:49, Irek.N. pisze:

Tak, tam szarpią igbt-y a widzocznie mają wysokie F PWM-a i źle wytłumiony mostek że się na sieć przenosi, co jest dziwne bo prawie każdy falownik ma odpowiednio duży filtr toroidalny na sieci, może te nie mają? ale wtedy zewnętrzny by coś pomógł, chyba że miał kiepską ziemię.

Wiem ale ona może wynikać z zakłóceń a liczniki mogą być na to za mało odporne, swoją drogą wezwałbym energetykę że źle mierzą i niech zrobią pomiary sprawdzające.

Wydaje mi się że walczą z zakłóceniami, a bierna jest tylko objawem złego działania liczników, bo gdyby faktycznie była to na starych licznikach też by była.

Bo de fakto nie ma, są hale z N falowników z silnikami pracujące współbieżnie np kształtujące rury i profile z blachy i to działa, jedynie kondensatory się zużywają i je wymieniałem, po wymianie falownik jak nowy, działa dalej, co ciekawe próbowałem zmierzyć różnice pomiędzy nowymi i wymienianymiu kondensatorami i nie ma szans. Zbyt małe różnice aby się dało zwykłymi miernikami (prąd napięcie) zmierzyć.

Reply to
Janusz
Loading thread data ...

To sa w miarę nowe falowniki, od roku do 3 lat. Filtry już dokupione. Jeszcze toroid na wyjście. Ale zdziwiło mnie, że THD nie zmieniło się. Mierzę bez filtra, z filtrem na wejściu zasilania i między filtrem, a falownikiem. Bez zmian. Mamy taki miernik:

formatting link
Pokazuje HHDi THDu i THD%. THD w napięciu jest 0%-4% czym szybciej silnik wiruje tym więcej. Ale ten miernik też fajnie mierzy moc czynną/bierną.

Jak masz czym to zmierz.

Reply to
KIKI

Ale ESR mogłeś czymś zmierzyć. Ja mam miernik ESR taki mały do elektrolitów w płytach głównych.

Reply to
KIKI

Poczekaj, proszkowy ma szczelinę rozproszoną, a my chcemy używać go jako dławika skompensowanego prądowo. Nie ma tu obawy o nasycenie, a proszkowe mają chyba dużo niższe częstotliwości.

Reply to
KIKI

formatting link
A tu zamontowany. Zamontowane są na razie 2 tak tylko do szybkich pomiarów.

Reply to
KIKI

Nie muszę, odczytam co mi licznik nazbierał :) Analizę sieci przez energetyka miałem robioną może 2 lata temu, nic niepokojącego nie wykazała. Analiza długa, kilka dni był analizator zapięty.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

KIKI pisze:

Jedno jest pewne, masy nie da się spieprzyć :) Kabel w ekranie... no nie ma się czego czepić dosłownie.

Janusz, nie ma bata aby tak mocno falownik przysiewał przez taki filtr. Gdyby to był powód, połowa maszyn w przemyśle doprowadzała by resztę do "orgazmu elektrycznego" przecież :)

Kiki, walnij jakieś trafo jako dławik... a nie, czekaj, masz 3f, kurde. Jak znajdę w firmie porządny dławik 3f to Ci poślę na próbę. Jaki by nie był, powinien coś zmienić, najwyżej przekompensuje.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Ale są dławiki szeregowe o niskiej indukcyjności robiące za filtr i są dławiki równoległe o dużej indukcyjności do kompensacji mocy biernej. Sianie to jedno, a moc bierna i rachunki to drugie. Jak masz czym zmierzyć u siebie w zakładzie te falowniki to zmierz THD i moc bierną. Miernik mierzy dobrze, bo z Pitagorasa liczone ręcznie wychodzi kVA takie co pokazuje miernik. Ja myślę, że te nowe liczniki prądu po cichu liczą moc bierną.

W umowach jest napisane tg fi < 0.4 ale to dla indukcyjnej. Dla pojemnościowej płaci się za każdy wyprodukowany kVAr. Jak nawet nie ma w umowach zliczania mocy biernej to te liczniki to na pewno liczą moc bierną jako moc czynną.

Reply to
KIKI

To nie możliwe. Tych LG mamy większość ale są inne zacniejszej firmy i wykazują THDi 90%. Do falowników stosuje się szeregowe dławiki w celu zmniejszenia harmonicznych, tak zwane reaktory ale nie można ich było kupić, mimo że jest o nich mowa w PDF-ie od falownika. Po prostu nie ma takich wartości indukcyjności. Tam jest tabela w tym PDF jak je dobrać. Ale o kompensacji kVAr-ów jest jedno zdanie. Są natomiast filtry, które myślałem załatwią sprawę harmonicznych chociaż trochę. Ale jak przyszły okazały się dosyć lekkie co mnie zmroziło, że pewnie nie będzie działać. Pewnie do tego gówna trzeba ferryt, ten filtr, reaktor i dławik kompensacji mocy biernej. To jest szaleństwo.

Reply to
KIKI

Ja sobie myślę, że tyle skarg na wzrost rachunków za prąd po zmianie liczników właśnie wynika z tego, że płacą za kVA.

Też wyczytałem w kilku miejscach, że panele PV ongrid podłączone bez umowy do sieci są liczone jakby użytkownik pobierał prąd. Wynika z tego, że liczniki mierzą każdy ruch przez licznik bez względu na kierunek przepływu. Te falowniki właśnie oddają do sieci przez co licznik nalicza na plus.

Ale gdzieś też wyczytałem, że zakłady energetyczne liczą już niektórym posiadaczom paneli również moc bierną przez co z 80% uzysku robi się 50%.

Generalnie problem jest poważny. Wszyscy mamy zasilacze led, komputery i elektronikę z zasilaczami impulsowymi i obawiam się, że każdy dom głównie produkuje moc bierną pojemnościową.

Reply to
KIKI
[...]

Zasilacze dla oświetlenia o mocy >25 W oraz dla komputerów i telewizorów o mocy >75 W podlegają obostrzeniom normy 61000-3-2 i wymagają PFC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Oooo dobrze, że jesteś :-) Ty jedyny znasz się na materiałach magnetycznych :-) Z jakiego rdzenia zrobić dławik wyjściowy falownika ?

Reply to
KIKI

Złe pytanie - nie jestem wróżką, nie wiem, co chcesz uzyskać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Chcę zrobić to co kazali w instrukcji falownika czyli kazali dać rdzeń toroidalny, zawinąć na nim 3-5 razy 3 fazy ale nie podali z jakiego materiału ma być. Chodzi o dławik na wyjściu między falownikiem i silnikiem. Może mały wykład zrobisz? :-) Tylko w Tobie nadzieja :-)

Reply to
KIKI

Nie odpowiedziałeś na pytanie - ja pytam, co chcesz uzyskać a Ty mi odpowiadasz, co chcesz zrobić :( Chcesz założyć rdzeń - zakładaj.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Chcę się pozbyć zakłóceń w ethernecie i w przewodach czujników. Już filtry wejściowe są zamontowane.

Drugim etapem ma być zmniejszenie THD, który obecnie wynosi 120% w prądzie. W napięciu jest około 3%.

Reply to
KIKI

Jeśli chcesz zmniejszyć THD, to musisz zastosować ciężki filtr. Na kilku duzych dławikach i kondensatorach.

Jeśli chcesz zmniejszyć zakłócenia impulsowe, to w pewnym zakresie na pewno pomoże dławik skompensowany ale przydałaby się jakaś analiza widma tych zakłóceń. Dławiki skompensowane robi się na rdzeniach o dużej przenikalności - ferrytowych, nanokrystalicznych a nawet po prostu stalowych - zależnie od pasma, w jakim przenikają zakłócenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czyli takich co mają AL kilka tysięcy czy kilkaset ? Czy wartość tego AL jest krytyczna? Czym więcej tym lepiej?

Reply to
KIKI

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.