lepszą grupę :)

W dniu Thu, 24 Aug 2023 13:35:37 +0200, użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Chyba nie mówisz tego poważnie? Tryt jest tak cholernie drogi z takiego powodu że niemal nie sposób go oddzielić od wody zwykłej. A w tej z Fukuszimy jest w bardzo małym stężeniu.

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Z jakis powodow takie trytowe farby nie są stosowane, a wydawałoby się, ze to najprostsze rozwiązanie - zrobic jakis weglotryt, i zmieszać z luminorem.

za to dosc powszechne są te rurki z trytem .. i są coraz mniejsze.

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Sto lat temu modne było wszystko z radem. Biżuteria promieniotwórcza. Bo to tak nowocześnie brzmi. W samolotach z drugiej wojny wszystkie przyrządy świeciły luminoforem pobudzanym przez promieniotwórczość. Miałem też szwajcarski zegarek, tuż powojenny, który świecił słabo, ale całą noc. Nawet nie wiem jaki tam był izotop. Czas połowicznego rozpadu trytu to coś koło dziesięciu lat. Niewiele by do dzisiaj z tego zostało. W każdym razie coś z takim okresem rozpadu wali mocno. Potem ludzie nagle przestali być chętni do obcowania ze źródłami promieniotwórczymi. Chyba wręc jest zakaz. Kilka lat temu głośno było o jednym geologu-hobbyście, którego chcieli wsadzić za to, że włączył do swojej kolekcji minerałów kawałek rudy uranowej (chyba znalazł ją gdzieś w Sudetach).

Trytytki też są popularne. Ale nie wiem, czy jest w nich izotop wodoru. Niewiele o tych rurkach wiem, ale jak zaguglałem, to na pierwszym miejcu wyskoczyła oferta czegoś, co świeci *JAK* tryt. W sumie to nie wiem, po co w XXI wieku świecić w ten sposób.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ba - kremy itp.

Ale tam własnie mógl byc jakis inny izotop, np rad.

Chyba wlasnie zakaz, bo cos mi sie widzi, ze ten zegarek byl w miare bezpieczny. Rad emituje głownie alfa, a te utkną w obudowie i szkielku. Ale produkty emitują jeszcze betę.

Ale to jeszcze inny zakaz, znacznie nowszy, i tylko krajowy.

formatting link
A po co ... swieci sporo lat, bez zasilania, zasadniczo bezpieczne ... do zegarków, celowników, kompasów ...

J.

Reply to
J.F

W dniu 24.08.2023 o 19:03, J.F pisze:

Dlaczego w kapsułkach?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Pan J.F napisał:

Też się tam trytu nie spodziewam. W lampach gazowych (tych co świeciły na ulicach, a nie że na przykład tyratron) używane były koszulki Auera nasączone azotanem toru. Tor też jest promieniotwórczy, ale to nie ma związku ze świeceniem lampy gazowej.

Ja bym już nie chciał tego zegarka, choć strachliwy nie jestem. W samolotach zaczęto używać niepromieniotwórczych luminoforów, a do tego oświetlenie kokpitu słabym ultrafioletem.

Nie podpada to jakoś pod ten "nowszy krajowy zakaz"?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Bo tryt jest gazem. Napelnia sie nim szklane rurki, pokryte od wewnątrz luminoforem, i swiecą.

Ale dlaczego nie chcą zrobic inaczej, to nie wiem. Ja bym to wbudował w jakis plastik.

J.

Reply to
J.F

Pan Robert Wańkowski napisał:

Ja takie znalazłem:

formatting link

Reply to
Jarosław Sokołowski

Widać. Diodkę widać jako biało - lekko niebieskawe światło. Jak oświetlisz coś ciemnego to oczywiście nic nie widać, natomiast z fluorescencja i fosforescencją to jest różnie. OIDP naklejki z cenami świeciły mocno, zakreślacze też, natomiast znaki ewakuacyjne słabo - chyba bliższe UV potrzebne. Robiłem taką lampkę z diodami UV-A,B,C dla kolekcjonera minerałów, ale już nie pamiętam co i jak świeciło.

Reply to
Mirek

Pan J.F napisał:

Chyba chodzi o szkło borokrzemowe, które wyłapuje niegrzeczne cząstki produkowane w rozpadach. To samo jest szklanych kulkach z zatopionymi odpadami promieniotwórczymu (radziecki pomysł). One nie świecą, tylko grzeją, w sumie dość mocno.

Chyba też tak bywa -- wątkotwórcy chodzi o świecidło w postaci stałej, zawierające pobudzający tryt.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Mirek napisał:

Świeci chinina zawarta w toniku. A także grzyby (jak ktoś ma grzybicę).

Reply to
Jarosław Sokołowski

Działało przez całą noc, przynajmniej przez letnią.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Kiedys szukałem, i nie znalazlem. Tak sie nie da? Nie wolno?

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Podejrzewam, że teraz mało kto chce takie. Być może też nie wolno.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Skoro robią te kapsułki, to ktos takie chce. Wiec albo nie wolno, albo sie nie da.

Kapsułki wolno, a innego wyrobu nie wolno? Dziwne by to troche było, ale niezmierzone sa meandry prawa.

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Dlatego Szwajcarzy nie poszli z torbami. Takiego co chce farbę, mamy narazie jednego.

Może być "zakaz wprowadzania do obrotu farb zawierających materiały promieniotwórcze". To całkiem sensowne by było, choćby dlatego, że taką farbę można zeżreć. W kapsułce jest gaz. Lżejszy od powietrza. Jest go bardzo niewiele. Szkło kapsułki jest barierą dla promieniwania. A jak się nawet stłucze, to gaz się ulotni. Tryt i tak jest w powietrzu.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 23.08.2023 o 20:48, Jarosław Sokołowski pisze:

Nie chodzi o czas a o multipletowość poziomów energetycznych. Singlet - singlet to fluorescencja, a singlet -tryplet to fosforescencja. Przejścia ze zmianą multipletowości są mniej prawdopodobne, dlatego jest dłużej.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 24.08.2023 o 18:53, Jarosław Sokołowski pisze:

ZTCW tor.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 24.08.2023 o 19:33, Jarosław Sokołowski pisze:

Dość już dawno temu widziałem maszynę do usuwania spleśniałych orzeszków arachidowych. Orzeszki sypały się strumykiem, lampa UV na nie świeciła. Gdy któryś zajarzył, był wydmuchiwany strumieniem powietrza z dyszy i spadał do śmietnika. Całkiem szybko to szło...

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Chyba nie bardzo. Naturalny tor-232 ma bardzo dlugi czas pólrozpadu, czyli bardzo słabo promieniuje.

Sa dwa ciekawe izotopy, Th-229 i Th-230, o połrozpadzie 8 tys lat i 75 tys lat ... tylko skad je wziac? Th-230 powstaje z U238, to moze da sie chemicznie z rud uranu wyekstrachowac. Ale czy nie za slabo promieniuje? To ciagle 75 tys lat ...

J.

Reply to
J.F

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.