LDO i kondensator wyjsciowy

Witam, Zaczalem wlasnie robic sobie zasilacz do urzadzenia, i wybralem regulator LDO REG104-5.0 (produkcji TI). W pdfie do niego pisza, ze kondensator wyjsciowy ponizej 1uF moze byc jaki badz, natomiast powyzej 1u powinien miec ESR > 0.1R. I teraz mam wrazenie ze sa dwa sprzeczne wymogi. Pierwszy - regulatora: ESR > 0.1R. Natomiast skad inad wiadomo, ze za regulatorem powinna byc dosc duza pojemnosc, w dodatku o jak najmniejszej ESR, zeby uC mogl brac sobie duze prady w impulsie, natomiast na 0.1R beda spadki napiecia. Jest jakis sposob zeby pogodzic te wymagania? Ewentualnie ktore jest wazniejsze (chociaz wydaje mi sie ze oba sa jednakowo wazne). Dodatkowo procesor powinien byc odsprzegniety ceramikami 100n, ktore beda mialy bardzo mala ESR - a to tez chyba bedzie wplywac na regulator? Moze jakos oddzielic stabiliator od reszty ukladu, np opornikiem? Jak wybrnac z tej sytuacji?

Pozdrawiam, Jacek.

Reply to
Jacek Meyerhold
Loading thread data ...

Użytkownik Jacek Meyerhold napisał:

Stabilizatory o małym spadku mają inną konfigurację stopnia mocy co powoduje że mogą być niestabilne. Dlatego są dosyć ostre wymagania odnośnie impedancji obciążenia. Ale ja się spotykałem raczej z sytuacją, gdzie wymagało się na zacisku wyjściowym raczej dużej i dobrej klasy pojemności, np co najmniej tantal 10uF lub elektrolit 22uF. Może coś źle doczytałeś.

Reply to
A.Grodecki
Reply to
Jacek Meyerhold

Użytkownik Jacek Meyerhold napisał:

No to rozrzuć po płytkce kilka 100nF, tam gdzie potrzeba. Nie ma wyboru, do danych producenta trzeba się zastosować. KOndensatora sa stabilizatorem i tak większego niż 10uF nie ma sensu nigdy dawać, bo od tego jest stabilizator, żeby stabilizował. Kkondensator ma tylko poprawić odpowiedź impulsową. Rozrzucone kondensatory bezindukcyjne mają tylko eliminować wpływ indukcyjności ścieżek.

Reply to
A.Grodecki

AFAIR lepiej tego układu nie używać - ma problemy z pracą gdy napięcie wyjściowe przekroczy wejściowe (czyli gdy odłączysz zasilanie na wejściu, a pojemności na wyjściu jeszcze trzymają napięcie). Z tego co pamiętam, wtedy następuje latchup i nic nie poradzisz bez kompletnego odłączenia wszystkiego.

Reply to
Adam Dybkowski

A szczotka z wyjscia do wejscia nie pomoze? U mnie przy dodatnich stabilizatorach to regula jest.

Reply to
jerry1111
Reply to
Jacek Meyerhold
Reply to
Jacek Meyerhold

Ale i w low-dropie pewnie taki efekt jest. Nie chce mi sie czytac PDFa do _przedmiotowego_ w tym watku, ale wiekszosc stabilizatorow toleruje 0.1-0.2V roznicy. U mnie w kazdym razie 'jak reka odjal'. AFAIR Marcin Hamerla mial podobny problem, tyle ze z ujemnymi.

Reply to
jerry1111

Czyli powinienem wsadzic np 1N5817 od wyjscia do wejscia? Ok, zrobie tak. Natomiast dalej nie wiem co z tym kondensatorem wyjsciowym - narazie zrobilem tak, ze dalem na wyjsciu elektrolit niskoimpedancyjny 0.2R i oczywiscie planuje normalnie odsprzegnac procesor (10u + 100n). Dzieki za rady.

Pozdrawiam, Jacek

Reply to
Jacek Meyerhold

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dijkuv$akr$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Widocznie nie miałeś dotychczas pecha :-) Po coś zwracają w pdf uwagę na obszar stabilnej pracy : "ESR is critical" Po coś namalowali obrazek "Output Capacitor ESR". Przy dużych prądach on może być znikomy (jak i duży). Problem jest przy małych prądach <100mA.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik SP9LWH napisał:

Jeszcze mi się nie zdarzyło, zeby były problemy. Używam regularnie lm2940, l4940. I to w układach gdzie o błędach nie może być mowy. Żadnych oporników.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik SP9LWH napisał:

Pech w technice? Czy raczej niedoróba? Układy tes stosuję w modułach które pobierają i 20mA i 1.5A. PDF-y mam zwyczaj czytać i się do nich stosować. Dawanie szeregowo ze stabilizatorem napięcia opornika na wyjściu, i to jeszcze AŻ 0.1R, to pomysł z kategorii "rewolucyjnych". :)))))))))))))

Reply to
A.Grodecki

Tez mi to jakos brzydko pachnie... Tylko moze przedmiotowy stabilizator jest jakis 'inny'? Bo z LM2940 fakt - nigdy zadnych problemow nie mialem. Natomiast diody 'z rozpedu' zawsze wstawiam.

Reply to
jerry1111

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dijkuv$akr$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Rozważałem ostatnio zamianę 78M05 na LDO (obciążenie 20mA do 100mA), ale sobie odpuściłem. Dla LM2940 z pdf-a wynika, że przy tych prądach ESR musi być od 0.1 do 1 ohm (ale na przykład LP2950 ma znacznie szerzej - 0.01 do 6). A mój kondensator (Taiyo-yuden 22uF/10V Y5V 1206) ma (z wykresu) około 0.01 więc bezwzględnie powinienem dodać 0.1 w szereg (z kondensatorem, a nie wyjściem zasilacza). Ale nie byłem pewien, czy przy kilku innych kondensatorach (2u2 X5R 0805) odległych o kilka cm od zasilacza nie powinienem też tego zrobić, a nie mam miejsca na te oporniki. Spotkałem też (nie wiem gdzie, bo przejrzałem kilkanaście scalaków) wskazówkę, aby stosując tantale dokładnie sprawdzić ich ESR w funkcji temperatury, bo może być, że wszystko działa dobrze dopóki temperatura nie spadnie do -20, czy -30 i wtedy się wzbudzi.

Wierzę, że jeśli stosujesz tantale lub elektrolity to nie stosując żadnych R jest wszystko OK (ale może do czasu lub do wyjątkowej zimy). Jeśli natomiast stosujesz ceramiczne to opierając się na pdf-ach (nie mając żadnego doświadczenia), miałbym poważne wątpliwości. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:434e2ed7$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Jak dasz z kondensatorem, to dostosujesz się do wymagań, ale odpowiedź impulsowa będzie marna. To już prościej od razu dać byle jaki kondensator o małej pojemności i względnie dużym ESR. Blokujące są zwykle dalej od stabilizatora i rezystancja ścieżek może wystarczyć. Sugerowałem opornik szeregowo z wyjściem stabilizatora dla przypadków ogromnych pojemności (bo ktoś z przedpiściów miał taką potrzebę) w celu przejmowania impulsów prądowych obciążenia.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:dilgel$as1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Gdzieś widziałem, że na wyjście LDO daje się 100nF równolegle do większego o odpowiednim ESR. Czoło odpowiedzi impulsowej przyjmuje 100nF. Poza tym przy prądzie 100mA takie 0.1 ohm to tylko 10mV (a inne scalaki wymagają tylko 0.01 ohm). Ale szukając po opisach scalaków nie znalazłem nigdzie, czy taki 100nF to już może mieć mniejsze ESR. Więc ogólnie problem rozwiązałem metodą "przez zaniechanie".

Ja, podany przeze mnie kondensator uważam za byle jaki (bo Y5V) i nie bardzo bym umiał znaleźć równie mały byle jaki 22uF.

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

To spójrz na rysunek "Output Capacitor ESR" w dokumentacji lm2940 :)

Akurat lm2940 ma niezłą charakterystykę stabilności, ale może być też taka jak na rys. 1 (czyli lustrzane odbicie lm2940)

formatting link
Niestety dla wspomnianego reg4 nie ma takiego wykresu :(

Reply to
pisz_na.mirek

Użytkownik Piotr Gałka napisał:

Urządzenia pracują w temperaturze realnej -20..+40C. W PDF dl L4940 nie ma słowa na temat szczególnych wymagań co do kondrensatora, że układ może być niestabilny. MOżna tylko wywnioskowac że kondensator mniejszy od 22u jest nie zalecany. Ale to nie dziwi. Jest taka informacja dla LM2940, którego już jednak od dłuższego czasu nie stosuję z uwagi na mniejszy prąd max.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.