layout anteny bluetooth

Loading thread data ...

Witam.

Ja rozważam zakup BTM-222 Możesz podzielić się wrażeniami jak się sprawują? Są jakieś problemy czy wszystko idzie gładko?

Czy antenka od WiFi nada się do BT?

proszę na snipped-for-privacy@eranet.pl

Mariusz

Reply to
Mariusz Koniarz

Jesli chcesz podlaczyc do tego jakas mocniejsza antene to najprostszym rozwiazaniem jest zastosowanie kawalka RG316 zakonczonego np gniazdem SMA. Do gniazda podlaczasz antenke WiFi i juz, BT z tego co mi wiadomo to realnie do 10-20 metrow dziala, jesli udalo ci sie uzyskac 60 metrow to jest to dobry wynik.

Reply to
NoName

Dla 1mm ścieżka 0,8mm (kiedyś w necie przyuważyłem skrypty w javie obliczające microscript)

JanuszR

Reply to
JanuszR

tomny pisze:

Bardzo istotnym parametrem dla wcz. jest przenikalność dielektryczna laminatu. Aby dokładnie obliczyć szerokości ścieżek musisz ją znać.

Paweł

Reply to
Paweł

Paweł pisze:

Malo kto zwraca uwage na soldermaske a ona tez ma wplyw na impedancje. Jesli nie masz doswiadczenia i przyrzadow pomiarowych a masz zamiar zrobic antene mikropaskowa odpusc sobie. Na 2.4GHz zeby znacznie zwiekszyc zasieg musialbys zastosowac antene kierunkowa o zysku wiekszym niz 6-8 dBi z malej antenki mikropaskowej wyciagniesz moze max z 2-4dBi . Niedopasowanie ukladu nie spali koncowki ale znaczaco obnizy wydajnosc karty przy nadawaniu. Z BT i dobrej anteny (12-14dBi) wyciagniesz kilka km w otwartej przestrzeni .

Reply to
NoName

Dla FR4 zakładam 4,5 - 4,9. Niestety nigdy nie będziesz wiedział ile mają naprawdę. Pomiar jednej partii a w następnej już zupełnie co innego. Kiedyś udało mi się dostać próbki Tatonica. Przysłali tego tyle, że wystarczyłoby na 10 projektów. Zainteresuj się programem sonnet w wersji lite. Wystarcza dla małych projektów ale trzeba się trochę pogimnastykować aby się zmieścić w 16MB ograniczenia wersji lite.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Płytki można zamówić na laminacie teflonowym. Jeśli dobrze pamiętam to ma on przenikalność 2,05. Niestety wszytko będzie odpowiednio większe ale z drugiej strony mniej wrażliwe na tolerancje wykonania.

Paweł

Reply to
Paweł

Jasne, że 2mm, z pamięci pomyliło mi się z 75 Ohm

JanuszR

Reply to
JanuszR

tomny pisze:

Szkoda twojego czasu na ta antenke 1.5Dbi to tyle co nic na tym zakresie, i moze sie okazac ze na polaczeniu anteny straciles wiecej niz ona daje zysku.

"Antena wewnętrzna Bluetooth, ZigBee, WLAN, chipowa SMD, 2.45GHz, zysk

1.5dBi, wym 9.5x2.0x1.0mm"

Jesli faktycznie chcesz zwiekszyc zasieg zalutuj przewod RG316 z gniazdem SMA i podlacz do tego antenke od karty WiFi przykladowo:

formatting link

Reply to
NoName

Użytkownik Paweł napisał:

Równie istotnym jest typ laminatu. Laminat ogólnego przeznaczenia pracuje w dużej mierze całym przekrojem ścieżki. Laminat w.cz w przypadku linii mikropaskowych pracuje głównie powierzchnią folii od strony podłoża. Laminat ogólnego przeznaczenia ma te stronę folii specjalnie chropowatą dla zwiększenia adhezji do podłoża - w przypadku linii mikropaskowej znacząco zwiększa to jej stratność. Specjalne laminaty w.cz mają gładką (a najlepsze wręcz chemicznie polerowaną) obustronnie folię i na zewnatrz i od strony podłoża. Oczywiście osłabia to przyleganie folii - tego typu laminaty łatwiej odparzyć, łatwiej mechanicznie oderwać folię - coś za coś.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik JanuszR napisał:

Jak kupi CuClad od 3M (szklano - teflonowy laminat mikrofalowy specjalnie kalibrowany) to będzie miał gwarancję do drugiego miejsca po przecinku. Tylko kwestia ceny i minimum handlowego - jak kiedyś próbowałem zamówić jeden arkusz 1.5x1.5m to mnie olano sikiem prostym - nawet odpowiedzieć nie raczyli. Fakt, za komuny to jeszcze było.

A przenikalność można zmierzyć samodzielnie - trawimy dwustronnie dokładnie do siebie spasowane DWA prostokąty o takim samym obwodzie ale różnych powierzchniach. Pojemności krawędziowe i pojemności naroży w obu będą takie same, z różnicy pojemności i różnicy pól możemy policzyć przenikalność względną (jeśli znamy grubość - wystarczy mikromierzem albo suwmiarką cyfrową zmierzyć).

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

I za każdą partią laminatu zmieniamy maski :) Poza tym nie mamy gwarancji stabilności starzeniowej, wchłanialności wilgoci itd. stratność też nie jest rewelacyjna, chociaż czasami tak duża stratność przydaje się.

JanuszR

Reply to
JanuszR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.