Kupując UPS-a

Ten ups to zwykły najtańszy chinol. Akumulator jeśli to nowe CSB to cena bardzo rozsądna.

Tym bardziej APC bym polecał. Mogę ci nawet zrobić ile wytrzyma z podtrzymaniem niskowatowego urządzenia na akumulatorze lestara (prawie nowym). Polecam też polskiego Fideltronika. Robią naprawdę świetny sprzęt. Nie przypominam sobie, bym widział kiedyś zjaranego fidela. Na APC przesiadłem się z niego, bo żadna moja hurtownia nie ma oferty fidela u siebie i musiałem kombinować oraz co dla mnie ważne (odkąd poznałem zalety) nie ma protokołu APC....

Kilka gniazd mają by nie było ordynarnego rozgałęziacza :)) Po co robić plątaninę kabli skoro możesz cały komputer podłączyć do ups włącznie z drukarką.

Farela nie, ale każda laserówka starszej daty (a i współczesne też) przeciążą UPSa nawet sporej mocy. Do tego służy gniazdo opisane jako SURGE. To zwykła przelotka tylko przez warystor, by złapać przepięcia. Są też upsy z gniazdami jak w Polsce BR550FR bodajże. Są też listwy z wtykiem IEC do upsa i 3-5 gniazdami zwykłymi w listwie.

Reply to
sirapacz
Loading thread data ...

Potwierdzam. Kupiłem małego Fideltronika jakoś w... 1998. Żyje do dziś, i sprawuje się świetnie. Akumulator już 2x wymieniany, no ale nie ma cudów. Sama elektronika nie do zdarcia.

Mam laserówkę relatywnie młodą, Samsung ML2850, i póki nie przejdzie w tryb uśpienia to światło mi w domu przygasa co 30s. Nie wiem co tam siedzi w tych laserówkach że tak ciągną prądu, nawet nic nie drukując. Przedtem miałem starszego Lexmarka i światło przygasało jeszcze bardziej.

Wracając do tematu, na moim (marketowym, najtańszym możliwym) UPSie wyraźnie napisane by nigdy nie podłączać laserówki. Raz przez pomyłkę podłączyłem to upaliło ścieżkę ze 3mm szeroką. Po zalutowaniu UPS działa dalej.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste
[...]

Grzałka (w postaci lampy halogenowej zresztą) o mocy kilkuset watów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

która przeciąża upsy bo na dziendobry - jak każda żarówka - ma bardzo duży pobór prądu zanim się zacznie żarzyć

Reply to
sirapacz

W dniu 2018-07-31 o 08:35, sirapacz pisze:

Te "lepsze" UPS-y (nie tylko APC) mają autodiagnozę, więc mało prawdopodobne, aby coś nagle padło - będzie zgłaszał wcześniej. Opad masy czynnej w żelówkach raczej nie występuje. Prędzej brak połączenia cel, ale też w poważniejszych instalacjach stosuje się dublowanie zasilania, więc nawet krytyczna awaria jednego zasilacza nie ma wpływu na pracę systemu.

Reply to
Adam

W dniu 2018-07-31 o 00:16, BaSk pisze:

Jeszcze inny aspekt: Najprostsze UPS-y dają prostokąt na wyjściu. Do takich nie wolno podłączać listew filtrujących z filtrami LC, gdyż te listwy próbują "prostować" prąd z UPSa - traktują prostokąt jako zakłócenie. Z reguły coś poleci - albo końcówka UPSa, albo listwa.

Reply to
Adam

Oj, tylko bardzo stare drukarki nie miały soft-startu żarówki.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

nie wiem co rozumiesz pod pojęciem stare ale ja jeszcze takie spotykam, zresztą te kilkuletnie też szarpią i przeciążają. Co do zasady nie podłączam drukarek do ups (bo i po co...)

Reply to
sirapacz

ale te lepsze dają trapez albo schodki. dalej szału nie ma. Gładki sinus pożera prąd baterii.

Reply to
sirapacz

zdziwiłbyś się:) W jednej instalacji miałem APC, który nie ostrzegł że ma śmietnik zamiast akumulatorów - nie był w stanie przejść autotestu.

akumulatory żelowe tracą nagle pojemność (pamiętaj, że pracują w szeregach a nie równolegle), puchną i pękają z przegrzania (miałęm już kilka które rozsadziło niszcząc obudowę akumulatora i uwalniając siarkowodór), rośnie im znaniecka rezystancja wewnętrzna i nie dają się normalnie naładować a pod większym obciażeniem szybciej spada im napięcie.

Reply to
sirapacz

W dniu 2018-07-31 o 11:46, sirapacz pisze:

Takich przypadków nie miałem. UPSy przy self-testach (nawet proste Fideltroniki serii KR Plus) pracują przez pewien czas na akumulatorach i sprawdzają napięcie, więc problem ze zdychającym jednym akku w szeregu powinien zostać wychwycony.

U moich klientów zasada: jeśli UPS wysyła maila, że słabo przechodzi test, to cały pakiet akumulatorów jest wymieniany.

Reply to
Adam

W dniu 2018-07-31 o 10:47, Adam pisze:

Ooo, to ważna informacja. A czy kolejność odwrotna, jest do zaakceptowania: odwrotna, czyli wpierw listwa "flirtująca", a potem UPS?

Spieszę wyjaśnić, że listwa ma dla mnie znaczenie dodatkowe, bo jest typu master-slave, czyli gdy gaszę kompa, to ona wyłącza podpięte do niej urządzenia na "slave", jak np. monitory, wzmacniacz audio, i drukarkę. No tak, jeden, ten główniejszy monitor — będę musiał podłączyć do UPS-a. No ale to na razie muzyka przyszłości...

Reply to
JaNus

tak. tu chodzi o sytuację, gdy ups zaczyna robić napięcie wyjściowe z przetwornicy (z akumulatora). Wtedy na wyjściu masz w tanich ups prostokątny przebieg, czego nie znoszą żądne urządzenia z transformatorami lub ew. cewkami na wejściu. Natomiast sam ups jest zasilany napięciem z sieci czyli pięknym sinusem.

Reply to
sirapacz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5812696123$ snipped-for-privacy@squadack.com... Hello Mateusz, Tuesday, July 31, 2018, 9:04:38 AM, you wrote: [...]

A nie jest to jakis ceramiczny grzejnik z termostatem ? Bo halogena to wlaczali przed drukiem, a tu cos utrzymuje w cieplym stanie ...

Swoja droga - to trafo wyjsciowe powinno IMO troche izolowac od przeciazen. Tzn zmniejszac je ..

J.

Reply to
J.F.

halogen nagrzewa się momentalnie, dlatego jest używany.

Reply to
sirapacz

I tak grzeje się to cały czas non-stop?

Po oświetleniu domowym widzę że pobór jest bardzo impulsowy, ok. pół sekundy poboru co ok. 30s. Czyli dziad podgrzewa sobie coś tam w środku i utrzymuje temperaturę. Jak podłączyłem watomierz to ten skacze przez bardzo krótką chwilę do nieco ponad 500W po czym wraca do poziomu 2W. I tak regularnie ok. dwa razy na minutę. Szaleństwo. W mojej obecnej drukarce jest tryb uśpienia (domyślnie wyłączony), więc po 5 minutach niedrukowania drukarka zasypia i światło w domu przestaje migać. Ale w poprzedniej drukarce nie było takiego trybu i można było tylko z gniazdka wyciągać.

Dziwi mnie tak prądożerne rozwiązanie w dzisiejszych czasach... przyjmując 500W przez 1s co minutę wychodzi bądź co bądź kilka dobrych kWh miesięcznie. Co na to ekolodzy??

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

W dniu 2018-07-31 o 08:35, sirapacz pisze:

Mylisz się, bedzie z 15 lat a może trochę więcej gdy też kupiliśmy oryginalne pakiety (CSB) od renomowanego dostawcy, drogie w ch..j i tak jak sirapacz pisze, wytrzymały

2-3 lata, po tym daliśmy sobie z nimi spokój, zwykłe trochę lepsze aku za ułamek ceny tamtych wytrzymują tyle samo. Dlatego poradziłem aby kupił zwykłe, generalnie aku ups-owe niewiele się różnią od alarmowych i dla małych obciążeń ups-a będą działać dobrze.
Reply to
Janusz

W dniu 2018-07-31 o 08:35, sirapacz pisze:

W takim razie bardzo dobrze to zrobili. Kartoniki APC, śliczna instrukcja w środku itp, itd i u dużego dystrybutora. Nie pamiętam co to było pod lepką RBC7, pod RBC2 które też długo nie pożyły było "Kung Long Batteries WP7.2-12". RBC7 spuchły, rozszczelniły się ujemne klemy zalane czarną smołą(?) w wyniku czego zżarło śruby mocujące przewody i bezpiecznik pomiędzy ogniwami. Śruby jak plastelina się zrobiły. Dobrze że coś mnie tknęło że z oryginalnych zostawiłem sobie te elementy to było z czego poskładać pakiety na akumulatorach CSB, jakie w oryginale były.

Reply to
Irokez

wierzyć się aż nie chce, że APC robiłoby RBC na innych akumulatorach niż standardowe, ale wylanie zdarzyło mi się też w oryginalnych akumulatorach APC i nie pamiętam niestety ale _mogły_ to być akumulatory kung long (lub podobnie dziwna na zwa). W oryginalnym nigdy nie ruszanym koszu....nie pamiętam niestety na 100%.

Generalnie klops straszny z tymi akumulatorami.

Reply to
sirapacz

Po to jest tryb uśpienia w nowych drukarkach.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.