Konwerter RS232->RS485

Witam!

[Zanim zaczne: mam wrażenie że ostatnio wysypało się sporo tematów o RS485 ;) ]

Szyje sobie konwerter RS232->RS485 (2/4 przewodowy). Ponieważ dla interfejsu 2 przewodowego muszę przełaczać driver między wejściem a wyjściem, często spotyka się na schematach przelotek wykorzystaną do tego celu linie RTS która steruje kierunkiem pracy drivera RS485 (u mnie SN75176). I wszystko jasne gdyby nie pare wątpliwości:

  1. Rozumiem że komputer wystawia sygnał RTS na chwile przed przesłaniem danych (można to opóźnić CTS'em). No własnie, na niektórych schematach pojawia się dośc pokręcony schemat z bramkami i kondensatorami. Czy opóźnianie CTS względem RTS coś daje konkretnie, czy nie zaprzątać sobie tym głowy i podłączyć bezpośrednio a na CTS cały czas stan aktywny ?

  1. Na schematach układ połączony jest tak, że odbiornik RS485 jest cały czas włączony - czy to typowa praktyka, że słychać własne echo przy transmisji 2 przewodowej ? Przecież sygnał RTS mógłby odłaczyć odbiornik kiedy rozpoczynamy nadawanie ? Chodzi mi o zachowanie typowej aplikacji, czy to nie będzie dziwne, że nie usłyszy własnego echa ? (tak bym wolał docelowo).

  2. A jeśli odłaczy, to mam rozumieć, że linia RS485 w stanie spoczynku i w stanie wyłączonego odbiornika mają taki sam stan na lini R (wysyłany do komputera) ? Chodzi o to, czy wyłaczanie odbiornika RS485 nie powoduje w tym przypadku generowania sekwencsji startu RS232.

  1. Widze, że linie A i B RS248 są podciągane jedna do plusa a druga do masy za pomocą rezystorów - rozumiem, że zadaniem teych rezystorów jest ustalenie stanu spoczynku w sytuacji, gdy wszyscy są w stanie nasłuchu ?

Reply to
Sebastian Bialy
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Czy one nie mają stanu wysokiej impedancji ? I czy znasz jakiś sensowny (dostępny) przykład ?

Reply to
Sebastian Bialy
Reply to
invalid unparseable

Hmm. Może ja też nie zrozumiałem. Mam już drivery 75176. Pracują one na

2 drutach, czyli podczas odbioru przestawiają się w stan wysokiej impedancji. Pomiędzy przestawieniem się mastera na nasłuch a slave'a na nadawanie - istnieje chwila kiedy linia RS248 jest w stanie wysokiej impedancji (pomijamy terminatory na lini). Rozumiem, że istnieją jakieś drivery które potrafią w tej sytuacji sobie poradzić ?

Nie, pojedyncze sztuki (na razie). Docelowo może koło setki, ale i tak wole chyba 75176 bo kosztują koło 1zł (a w detalu 1.90zł). Nie wiem, jak maxy ;)

Reply to
Sebastian Bialy
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.