Kondensator do przetwornika

[...]

Nic nie piszesz, czy pomogło... Jeśli nie - trzeba będzie w szereg z bazami dać oporniki 100 om - antyparazytowe, jak to się kiedyś nazywało. Ten układ źródła prądowego pracuje w tak głębokim sprzężeniu zwrotnym, że może teoretycznie wejść w zakresy 'ujemnych' impedancji.

Moich rozważań o kluczach ciąg dalszy:

Doszedłem do wniosku, że malutką przetworniczką ;-P dałoby się wycisnąć dodatkowe napięcia: +7.5V i -2.5V. Dawałoby to wystarczający 'odstęp' napięć przełączanych od zasilania dla kluczy a równocześnie pozwoliłoby nadal przełączać bezpośrednio ze sterownika. Przy zastosowaniu 4066 jeden klucz do włączenia na wejście komparatora napięcia mierzonego, drugi klucz do włączenia napięcia odniesienia, a trzecim kluczem możnaby załatwić kluczowanie źródła prądowego. Jeden pozostawałby wolny - możnaby go wykorzystać do utworzenia drugiego kanału pomiarowego.

Przy takim rozwiązaniu dałoby się 'odszumić' źródło prądowe, możnaby je zasilić z +7.5V uzyskując pełny zakres pomiaru, na dokładkę możnaby wstawić diodę pomiędzy wyjściem źródła a +5V zapobiegającą nasycaniu się tranzystora w źródle prądowym. Kolejny pozytywny efekt - kondensatory odkłócające napięcia mierzone mogłyby być przed kluczami - nie wprowadzając dodatkowych błędów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Romanie - mialo byc prosto i tanio. Mozna kupic avr z ADC na pokladzie :-)

A jak sie bawic:

- drabinke R-2R, SAR w sofcie.

- po co tam jakis tranzystor ? Zwykly czlon RC i softwareowo nieliniowosci obrabiac :-)

J.

Reply to
J.F.

E tam - 555 na pompkę ładunkową się nadaje doskonale.

Też. Ale jak chciałbyś obrobić 7 kanałów, to do tego dokładasz 4051 +

555 jako 'zasilacz' i masz.

Albo 7135 - 4.5 cyfry, wyjście BCD...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Piotr Wyderski

Zdolna bestia z Ciebie. A mówiłem - wyjmij tego gwoździa z gniazda bezpiecznika ;-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

a tam 555, jest takie cus jak 7660 albo na jednym z IO procesora wygenerowac prostokat i prosty powielacz diodowo-kondensatorowy ;-)

AVR ma zwykle kilka kanalow

prosciej jakis na SPI a jak trzeba dokladnosci i ma byc z calkowianiem to staruszek MAX132 ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

no to pozostaje jeszcze uklad ze zwierciadlem pradowym aby mozna bylo napiecie pomiarowe maksymalnie do gory podciagnac ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

Zwierciadło prądowe wymaga bardzo dokładnie dobranych tranzystorów. Ale jest prawdopodobne, że ktoś jeszcze produkuje pary tranzystorów pnp w jednej obudowie :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dodatkowe scalaki odpadaja (jakiekolwiek); tak jak pisal Jarek, to ma byc uklad nalezacy do kategorii "proste". Jesli bedzie potrzeba wykorzystania ADC z prawdziwego zdarzenia, to wezme 8535. Do czego powoli dojrzewam i w obecnym ukladzie... :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

a nawet jesli, to w tym ukladzie chyba nie bedzie wielkim problemem jesli Ic1 nie bedzie dokladnie rowne Ic2, tylko np. Ic2=1.1*Ic1 ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

pnp ? A ktos to kiedykolwiek robil :-)

J.

Reply to
J.F.

nawet robi. Np. BCV62A, Phillips

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Osiągnięcie dokładności tego rzędu na tranzystorach CEMI było dużym wyzwaniem... Z tego co widzę teraz jest trochę lepiej - ale i tak 'przesiałbym' ze 20 sztuk zanim bym się zdecydowałna dobranie pary.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jassne. A parowanych TG50 nie pamiętasz?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

robil i dalej robi :) np. klasyka gatunku czyli MAT03 dawnego PMI obecnie Analog Devices, czy tez SSM2220

Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.