Kity a normy, CE, ROHS itd.

Pan Marek napisał:

Już drugi raz w ciągu ostatnich dni ktoś w tych okolicach chce ode mnie podstawy prawnej do podobnych rzeczy. A co to ja czytelnia Dzienników Ustaw jestem? Mam pdejrzenie graniczące z pewnością, że nie istnieje akt prawny, w którym by explicite napisano, że zestawy części do montażu nie wymagają deklaracji CE. Albo że wymagają. Czyli jak przyjdzie co do czego, to i tak spór będzie rozstrzygany przez sąd. Więc ja tu tylko dostarczam argumentów możliwych do użycia w sądowych przemówieniach.

Jarek

PS W miniony czwartek byłem w lokalnym sądzie rejonowym, wydział karny przygotowawczy, gdzie rozpatrywano moje zażalenie na umorzenie przez prokuraturę postępowania w sprawie zupełnie nielokalnego wyłudzacza grubej kasy. Sąd zażalenie oddalił, co dość długo w uzsadnieniu musiał tłumaczył kazusami i paragrafami, po czym jednak dodał osobny komentarz w sprawie różnic między literą prawa i tak zwanym poczuciem przyzwoitości, a do tego zauważył, że prokuratura umorzyła postępowanie tylko wobec jednego zgłoszonego przestępstwa, a wobec pozostałych nawet ich nie wszczęła -- więc należy jej o tym przypomnieć i zawiadomić ponownie. Na koniec było coś o tym, że równie dobrze się mnie czyta jak i słucha, więc jest nadzieja na to, że następne spotkania odbędą się w tak samo dobrej atmosferze.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

W dniu 2014-07-14 01:24, Artur Miller pisze:

zmontowane oczywiście... nie w formie worka z klamotami.

@
Reply to
Artur Miller

Pan Artur Miller napisał:

A co jeśli będą zmonotwane, atoli nie do końca? Czyli bez wlutowania opornika R4, kondensatora C5 i tranzystora T2, bez których układ nijak ruszyć nie może?

Reply to
invalid unparseable

ty się kolego prosisz o wizytę panów w kominiarkach o 5 rano. Za utrudnianie życia Władzy Najwyższej Podatkowej. Dużo masz jeszcze takich pytań ??

A tak poważnie - ja się z kolei zastanawiałem; jeśli mamy urządzenie (np. sterownik) ,który OPCJONALNIE może się komunikować np. po Wifi - ale nie ma własnego nadajnika, natomiast ma gniazdo USB, do którego można wsadzić JAKIŚ dongle USB Wifi - to wtedy producent podlega normom odpowiednim dla komunikacji Wifi - czy też nie ???

Reply to
sundayman

sundayman napisał:

Poważnie? Nie wierzę! Przecież WSZYSTKO może się opcjonalnie komunikować po Wi-Fi na USB. Każdy pecet na przykład. Mamy go na wszelki wypadek badać pod względem norm Wi-Fi?! Na wszelki wypadek, to ksiądz ma...

Jarek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-07-14 01:21, Zachariasz Dorożyński pisze:

No ale musisz napisać deklarację w której podajesz jakie normy spełnia. Na ROHS, czy LVD czy EMC. No i ogólne czy przedmiotowe. A jak przytoczyłaś normy to musisz udokumentować w jaki sposób uzyskałeś pewność, że są spełnione.

Reply to
Mario

Wybieg to mało powiedziane, zdajesz sobie sprawę jaka przy okazji to oszczędność dla producenta produkcja urządzenia bez obudowy?? Już widzę np. komórki do samodzielnego montażu.. serio chętnie bym kupił.

Ale zaraz co normami bezpieczeństwa, czy kit zasilany z sieci 230v może być sprzedawany bez budowy?

Reply to
Marek

wtedy podpada już pod LVD, co ciągnie za sobą wymagania dotyczące izolacji. chyba, że w instrukcji piszą, ze bez obudowy nie wolno podłączać.

@
Reply to
Artur Miller

Dnia Mon, 14 Jul 2014 01:24:04 +0200, Artur Miller napisał(a):

obudowa zmienia istotnie wlasciwosci EMC urzadzenia :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu poniedziałek, 14 lipca 2014 03:17:36 UTC+2 użytkownik Mario napisał:

To sprzedajesz w dwóch torebkach. W jednej płytkę a w drugiej elementy. Na paragonie z kasy fiskalnej oddzielnie płytka i oddzielnie elementy. Jakie normy musi wtedy spełnić płytka?

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2014-07-14 01:48, Jarosław Sokołowski pisze:

Ostatecznie można sprzedawać schemat, a automat będzie sugerował odpowiednie elementy (tak żeby klient nie musiał szukać). Nic na siłę. ;-)

Reply to
RR

W dniu 2014-07-14 10:56, Zachariasz Dorożyński pisze:

Pewnie ROHS. No i chyba według ROHS2 na każdy element musisz mieć dokumentację potwierdzającą ROHS.

Reply to
Mario

W dniu 2014-07-14 10:51, J.F. pisze:

od dawna wiadomo, ze prawo nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. piszą, ze enclosure musi byc, to musi :)

@
Reply to
Artur Miller

W dniu poniedziałek, 14 lipca 2014 11:16:49 UTC+2 użytkownik Mario napisał:

Większe ilości płytek podobno zamawia się i naszych skośnookich braci. Oni nie mają oporów moralnych w wystawieniu dowolnego dokumentu. Czyli sprawę dokumentacji i zgodności mamy załatwioną.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Obudowa to jedno, chyba bardziej znaczące jest tutaj słówko "finished" - z natury rzeczy kit nie jest gotowym urządzeniem.

A to ciekawe. RoHS wymaga od sprzedawcy części posiadania do każdego zgodnego z RoHS elementu odpowiedniej deklaracji producenta - ok, ale skoro ktoś podciąga RoHS2 pod CE to znaczy, że niedługo elektronik "na rogu" będzie miał przedstawiać na żądanie klienta deklaracje CE na oporniki po 10gr? Z drugiej strony: rozporządzenie o RoHS2 powołuje się na wspomnianą powyżej dyrektywę nt. CE, a co na to owa dyrektywa? Bo tam zdaje się nie ma słowa o RoHS.

Reply to
Jakub Rakus

Użytkownik "Jakub Rakus" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:lq3vp6$te8$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Klienci mogą potrzebować deklaracji RoHS dla opornika, a nie deklaracji CE. Poza tym sklep "na rogu" może sprzedawać tylko tym klientom którzy nie potrzebują tej deklaracji (tak jak każdy inny sklep może sprzedawać na przykład tylko tym klientom, którzy zapłacą gotówką, unikając konieczności obsługi kart płatniczych) - jego prawo.

Wyjaśnij proszę co to jest dyrektywa nt. CE ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Ale ja nie piszę o klientach, tylko odnoszę się do wypowiedzi wyżej, w której kolega napisał, że RoHS2 powołuje się na CE.

Jak wyżej, odnoszę się do zacytowanej EMC Directive 2004/108/EC.

Reply to
Jakub Rakus

Użytkownik "Jakub Rakus" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:lq6mit$bm9$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

W takim razie Twoje zdanie: "Z drugiej strony: rozporządzenie o RoHS2 powołuje się na wspomnianą powyżej dyrektywę nt. CE," oznacza, że rozporządzenie o RoHS2 powołuje się na dyrektywę EMC.

Skąd wytrzasnąłeś takie twierdzenie? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Proponuję przeczytać wątek od początku, nie pomijając wiadomości na które odpisuje i cytuje, bo już nie chce mi się bardziej tłumaczyć.

Reply to
Jakub Rakus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.