Było: Kity,zestawy uruchomieniowe a CE

Tak się ostatnio zastanawiałem, czy firmy produkujące Kity, zestawy i programatory powinny swoje produkty oznaczać CE / badać pod tym kątem? Jakie normy powinny spełniać? Dyrektywę RoHS, EMC, inne? Dyskusja toczyła się w 2007 roku, ale konkretnej odpowiedzi na pytanie nie znalazłem:

formatting link
Michał

Reply to
Michał Lankosz
Loading thread data ...

W dniu 2011-05-29 18:40, Michał Lankosz pisze:

Przez tyle lat hibernowales ? CE to China Export i tyle w tym temacie.

Reply to
Arkady

Użytkownik "Arkady" snipped-for-privacy@onet.eu napisał w wiadomości news:irtvh2$9p9$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Napisałem: Tak się ostatnio zastanawiałem... ale chodziło mi o ostatnie kilka tygodni, nie lat.

Ale tu chodzi o CE jako deklarację producenta spełniania przez produkty wymagań określonych przez Unię Europejską.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2011-05-29 19:48, Michał Lankosz pisze:

CE to nie deklaracja producenta a znaczek ChINA ExPORT zejdz na ziemie.

Nic sie nie zmienilo od lat o ile niemcy jakos ogarniaja swoj rynek to unas kazdy ma to w dupie i nawet produkty nie spelniajace norm sa na rynku.

Reply to
Arkady

Ale przeciez kity to są woreczki z elementami + płytki ktore trudno posądzać same z siebie o zakłócenia radia sąsiada :)

Cięzko tu mówić o produkcie w sensie CE, to troche jak by worek cementu wymagał przy sprzedaży projektu domu i gotowego odbioru pod klucz.

Reply to
Sebastian Biały

Słuchaj, skoro w Niemczech jest tak wspaniale, to co Ty tu jeszcze robisz?? :P... Sądzę, że Koledze nie chodziło o to, jak jest, tylko o to, co powinien zrobić producent kitów itp. - czy powinien robić badania i jakie... faktem jest, że niezbyt trafnie zadał pytanie, bo zapytał o to "jak sobie radzą"... Ale sam właśnie jestem ciekawy, jak to ma się w świetle reguł, a nie kombinatorstwa - czy taki KIT to urządzenie elektroniczne?? To, że ROHS musi spełniać, to raczej pewne, ale to się chyba opiera na deklaracji producenta. Z drugiej strony, ciężko zapewnić, że urządzenie będzie na przykład miało kompatybilność elektroniczną po zmontowaniu przez użytkownika, kiedy może to zależeć od sposobu montażu... Ale OK, nie chcę się wtrącać w temat, bo właściwie niewiele mogę powiedzieć, ale zauważyłem taki dysonans w podejściu do tematu ;)...

Reply to
Konop

Nie żebym się czepiał, ale czy w moim pytaniu "firmy produkujące [...] powinny swoje produkty oznaczać CE / badać" jest aż taka niejasność? Chodzi mi o to, czy wymienione w temacie urządzenia kwalifikują się do objęcia jakimiś przepisami, normami. Natomiast żeby wiedzieć, jak firmy sobie radzą to trzeba by się dowiedzieć, co muszą omijać.

Tak właśnie. To, że sporo urządzeń posiada naklejkę CE, a nie spełnia norm w tym wątku mnie nie interesuje. Polscy producenci jakoś specjalnie się nie 'reklamują' RoHS w swoich zestawach, chyba że nie zauważyłem. Myślę jednak, że w większości stosują lut bezołowiowy. Bułgarski Olimex od razu na stronie głównej wyświetla RoHS Pb-FREE (co by to nie znaczyło) podobnie zdaje się podaje Atmel czy ST.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

Olimex to bracie podparles sie swiatowa firma

Reply to
Arkady

W dniu 2011-05-29 23:23, Arkady pisze:

Podaj nazwę innej firmy która ma w ofercie tyle zestawów uruchomieniowych dla mikrokontrolerów co Olimex.

Reply to
Elektrolot

W dniu 2011-05-30 09:05, Elektrolot pisze:

Nie poda Ci, bo to jest troll próbujący podbudowywać sobie ego przypieprzając się do innych piszących.

Reply to
Mario

Użytkownik "Arkady" snipped-for-privacy@onet.eu napisał w wiadomości news:irudh0$qul$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Mam dwie ich płytki i uważam, że konstrukcje są przemyślane lepiej niż polskich producentów. Świetnie wykonane z wyższej jakości podzespołów.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.