Kable głośnikowe pod tynk

Witam, Czy macie pomysł jakiego kabla najlepiej użyć do zrobienia instalacji (podtynkowej albo w peszlach) pod głośniki? Fajnie by było jakby jakość dźwięku ucierpiała przy tym jak najmniej a izolacja nie rozpadła się po dwóch latach.

Reply to
RobertP.
Loading thread data ...

Niskoimpedancyjne czy radiow?ze? ?

Reply to
William

Niskoimpedancyjne - do podłączenia dwóch głośników w domowej instalacji.

Reply to
RobertP.

Na przykład takie;

formatting link
zdrowo dla kieszeni i dla dźwięku :-)

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Za takie żarty audiofile każą Ci słuchać patefonu "Bambino" w poczekalni u dentysty ;-))

Roman

Reply to
Roman

w zależności od mocy i odległości walnąłbym 2x4mm2 lub 2x6mm2 linki, najlepiej takiej supergiętkiej, bo po pierwsze w peszle się lepiej wciąga, po drugie jest trochę lepsza dla WCz ;-). Chyba, że chcesz mieć nagłośnienie ala dyskoteka, wtedy i 4x16 może nie starczyć ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Nie zgodze si?. Do sygna?u audio o przekroju > 0,5mm2 powinna by? ju? linka (efekt naskórkowy). A dalsze pytanie do autora - jaka d?ugo?? po??czenia i impedancja g?o?ników ?

Reply to
William

Ja użyłbym do tego zwykłych kabli głośnikowych ogólnie dostępnych w handlu zapakowanych w peszel + ewentualnie rozetki podtynkowe jeżeli są ostre zakręty do ułatwienia ewentualnej rewizji czy wymiany w przyszłości ale ja to zwykły profan jestem i nie odróżniam dźwięku puszczonego po okrągłych i kwadratowych kablach więc nie mam takich problemów :)

Reply to
Roman Rogóż

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:fnq241$1gej$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

linka (efekt naskórkowy).

??????!!!!!!!!!

no dobrze, o ile % zatem zmniejszy się przekrój dla 50 KHz ?

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk
[...]

Linka z nieizolowanych drutów nie niweluje efektu naskórkowego!

Przy częstotliwości 20 kHz głębokość wnikania prądu w miedzi wynosi ok. 0.5 mm, czyli drut o średnicy 1 mm (przekrój 0.785 mm^2) przewodzi nadal całym przekrojem. W drucie o średnicy 2 mm nadal przewodzi 3/4 przekroju drutu. Nie sądzę, żeby w warunkach domowych odległości były takie, żeby wnoszona rezystancja była istotna dla jakości dźwięku.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RobertP. pisze:

Wpuść w peszel zwykłe kable głośnikowe (linkę) z miedzi beztlenowej. Conajwyżej za kilka lat gdy ogarnie Cię jakieś audiofilskie zacięcie, wymienisz je na dowolnie wybrane.

Reply to
Adam Dybkowski

Jako profan (człowiek z upośledzeniem narządu słuchu) proponuje 2 x Lgy 2,5mm^2 w peszlu.

Reply to
haha

moglby mi ktos wytlumaczyc czemu linka jest lepsza dla w.cz??? Lica - rozumiem, ale czym pod tym wzgledem rozni sie linka od drutu?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Greg(G.Kasprowicz) schrieb:

no to dodam jeszcze parę ;-) ;-) ;-) ;-)

A tak na serio, to coponiektóre kabelki głośnikowe są faktycznie licą, poszczególne druciki są izolowane lakierem. Ale to, że linkę się łatwiej w peszle wciąga, jest prawdą. Kiedyś musiałem 5x4mm2 drut w peszle kłaść. Mordęga!

Waldek

Reply to
Waldemar

Obaj wiemy, że niczym. Ale audiofaszyści coś, gdzieś przeczytali i im się wydaje...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Genialne!

Też.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RobertP." <r_p_u_d_l_i snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:fnprlv$k0b$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Kładziesz w peszlach rurki miedziane od instalacji CO. Masz zagwarantowany odpowiedni przekrój i kształt. Oczywiście na każdy głośnik 2 rurki. Na rogach lutujesz kolanka a wyjścia ze ścian kończysz gustownym gwintowanym złączem (co najmniej srebrzonym).

;)

e.

Reply to
entroper

Zapomniales o koniecznosci wypelnienia rurek rtecia ;)

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Sroczyk

A nie ma jakis niuansow ? Nie mowie ze lepsza, ale czy przekroj "linkowy" i "gladki okrag" nie beda mialy jakis drobnych roznic w impedancji ?

Jakos instalacje stale do sieci komputerowych zaleca sie z drutu a nie linki.

J.

Reply to
J.F.

RoMan Mandziejewicz schrieb:

tobie też podesłać parę uśmieszków dodatkowo? A masz ;-) ;-) ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.