JTAG USB (ARM)

Witam !! Chce zrobic wlasnego JTAG'a pracujacego z USB do uP - ARM - ATMELA, najszybciej byloby na FT2232C - producent dostarcza sterowniki i API mozna to dalej rozbudowac i dostosowac taki interfejs juz oczywiscie na drodze programowej aby proacowal z roznymi srodowiskami np. IAR ! Generalnie brakuje mi dokumentacji, moze ktos z was zajmwal sie podobnym zagadnieniem i ma jakies doswiadczenie z ktorym chetnie badz niechetnie ale jednak chcialby sie podzielic ?

Pozdrawiam Piotr !!

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

Najpierw zastanów się, z jakim oprogramowaniem to ma pracować i w jakim protokole będzie enkapsulowany JTAG. Dodatkowo prawie na pewno ten scalak FTDI będzie widoczny w systemie jako wirtualny port COM - i z takiego musi korzystać oprogramowanie.

Przykładowo ja do ARMów stosuję arm-elf-gdb i arm-elf-insight, które bezproblemowo współpracują z kabelkiem a'la Wiggler podczepionym do portu LPT (w Windows XP; nie wiem natomiast dlaczego Wiggler nie jest obsługiwany w Linuxie). No ale to jest LPT a ty chcesz USB+FTDI czyli z punktu widzenia softu port COM.

Drugie rozwiązanie to napisanie własnego softu do JTAGowania albo przerobienie istniejącego. Ja kiedyś spaczowałem źródła darmowego programu armtool aby działał ze standardowym kabelkiem Altera ByteBlaster. I działa do dzisiaj a ten sam kabelek używam też do programowania AVR'ów. :)

Reply to
Adam Dybkowski

FT2232 może być obsługiwany "bezpośrednio" nie trzeba instalować sterowników wirtualnego portu COM i obsługa programowa w tym przypadku nie ma nic wspolnego z COMem.

Reply to
Kristech

Tym gorzej, bo wirtualny COM to standard, który połknie większość programów obsługujących COMy. A gadanie bezpośrednio ze scalakiem przez dedykowanego DLLa lub prosto do sterownika wymaga napisania swojego softu i tu właśnie widziałbym utrudnienie we współpracy z popularnym softem. Przecież IAR nie przewidział, że w dalekiej przyszłości powstanie FT2232 i jeszcze trzeba będzie jakoś specjalnie z nim zagadać.

Najpierw obadaj, jakie standardowe kabelki obsługuje soft, który zamierzasz używać, a potem dopiero spróbuj jeden z nich zasymulować przez USB.

Reply to
Adam Dybkowski

Taka mala przestroga. Gdy bedziesz korzystal z FTCJTAG.DLL to ten ktory jest na stronie FTDI ma buga (ver. 1.5). Od jakiegos czasu koresponduje z supportem FTDI (nawiasem mowiac calkiem dobry) i wyjasnilem ta sprawe. Problem pojawial sie tym ze gdy np chcialbys odczytaj 33bity to odczywywal tylko 4 bajty (jeden bit sie gubil) a taka ilosc bitow jest potrzebna w momencie dostepu do Scan Chain 1 ARMa.

Reply to
Kristech

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.