Jaki serwer

Pan J.F. napisał:

A w postscripcie albo SVG, to na 1kB można taki schemat, że ho ho ho. W dodatku można już, bez dopuszczania binariów -- wkleić kod, tak jak to się robi z kodami programów. Tu nie o problemy techniczne chodzi, nie o miejsce i nie o kilobajty.

Jarek

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Zrozum, ¿e to nie jest kwestia jakiego¶ szemranego g³osowania na tej grupie. Umieszczanie binariów w ca³ej hierarchii pl.* jest na chwilê obecn± zabronione. I obawiam siê, ¿e ciê¿ko bêdzie ten fakt zmieniæ. Niektórzy administratorzy mog± mieæ obiekcje od strony technicznej, inni formalnej etc. Sprawa bêdzie ciê¿ka do przeforsowania.

Trochê za pó¼no na reformê USENETU. A szkoda.

k.

--
Krzysztof Gajdemski | songo (at) debian.org.pl | KG4751-RIPE 
Registered Linux User #133457 | BLUG Registered Member #0005 
PGP key at: http://s.debian.org.pl/gpg/gpgkey * ID: 3C38979D 
Szanujê was wszystkich, którzy pozostajecie w cieniu - Snerg
Reply to
Krzysztof Gajdemski

Są cięte ale mi się raz udało na pl.comp.pecet:

formatting link
- Google nie chce pokazać nagłówków :(

I tu jest największa trudność.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Osoba podpisana jako Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> w artykule <news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl> pisze:

Na razie tak, ale w Gmailu jest już karta "Fora", gdzie można przekierować wiadomości z list dyskusyjnych Google Groups, a i widok listy wiadomości wygląda podobnie.

Ano właśnie - dążą do tego, żeby był jeden.

To to samo, tylko z innego punktu widzenia. Wciąż działającym newsadminom nie zależy na tym, aby stracić posadę, więc nie da się nic zrobić, co mogłoby negatywnie nastawić ich szefostwo lub samych użytkowników, a odcięcie licznej grupy oznacza liczne skargi i narzekania. Co innego gdyby się pojawił komercyjny serwis typu Giganews czy Supernews.

Ale jak coś znalazłeś, to się możesz podzielić. Motzarelle i aioe są u nas wycinane (choć na anglojęzycznych grupach comp są to źródła dużej liczby wartościowych wiadomości), więc serwery niewycinane są przydatne.

Niby w jaki sposób i kto to ma zrobić? Jak przekonać komercyjnych dostawców, żeby zrezygnowali z wymiany feedu z Google Groups? Przecież oni zarabiają m.in. na tym, że klienci płacą za możliwość odfiltrowania tego ruchu. Co innego gdyby się udało nakłonić Google do sprzedaży całego archiwum Usenetu. Mało prawdopodobne, a jednak możliwe - w końcu Google zrezygnował z takich cenionych usług jak Google Reader czy iGoogle.

Reply to
Andrzej P. Wozniak

Osoba podpisana jako Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> w artykule <news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl> pisze:

Błąd. Jak to napisałem wcześniej, bramka już istniała i kupili ją razem z serwisem Dejanews. Użytkownicy Dejanews oczekiwali, że bramka będzie nadal działała, więc zrobili ją po swojemu.

Problem jest, bo w Polsce własne serwery zwinęli również dostawcy internetu, a w zamian nie pojawił się żaden niezależny dostawca Usenetu, który by oferował usługi komercyjne w stylu Giganews czy Supernews.

Nie skończy się, tylko będzie niszowe. Zresztą już takie jest.

Podawanie samego Message-ID to nadmierne uproszczenie tak, jak nadmiernym uproszczeniem jest podawanie adresu w stylu strona.pl - tego się nie da kliknąć.

Nie wiedzą, bo Google ukryły i popsuły zaawansowane wyszukiwanie, ale ono nadal jest i teoretycznie można wyszukiwać po Message-ID. Grupy dyskusyjne są obecnie w kategorii usług społecznościowych, a wyszukiwanie zaawansowane pojawia się i działa tylko po wejściu na konkretną grupę. Jak już pisałem - nie ma dostępu do pełnej listy hierarchii, więc znalezienie czegokolwiek jest utrudnione, a w praktyce wyszukiwanie wg Message-ID nie działa, bo bardzo dużo identyfikatorów zawiera znak $, którego wyszukiwarka używa do kodowania niektórych znaków w adresie zamiast standardowego %, np dwukropek jest zapisany jako $3A. Przykładowo da się wyszukać wiadomość news: snipped-for-privacy@googlegroups.com w grupie pl.comp.ogonki:

formatting link
$ snipped-for-privacy@googlegroups.com|sort:date ale nie da się jej wyszukać bez podawania grupy:
formatting link
$ snipped-for-privacy@googlegroups.com Nie da się też wyszukać wiadomości news:kjq0sq$9om$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl z tego samego wątku (bo zawiera znaki $ zakodowane jako $24, czyli oznacza inny identyfikator):
formatting link
$3Akjq0sq$249om$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl|sort:date Jakakolwiek próba edycji linku oznacza kolejne zamiany znaku $ na $24. Zwracam uwagę, że nie wszystkie dwukropki zostały zakodowane.

Potrafisz wymienić takie archiwa poza niekompletnym news-archive.icm.edu.pl? Wiesz ile kosztuje dostęp do nich czy może znasz jakieś bezpłatne?

Przecież interfejs Google Groups w obecnej postaci już integruje własne listy dyskusyjne Google i grupy dyskusyjne Usenetu. Czyżbyś pisał o czymś, czego nie sprawdziłeś? W wyszukiwarce Google jest jeszcze gorzej - po wybraniu opcji dyskusje pojawiają się wyniki z forów, grup i list razem, przy czym wyniki z www są preferowane (choćby były to sklonowane grupy) i nie ma możliwości zawężenia zakresu do Usenetu przez skorzystanie z narzędzi wyszukiwania.

Reply to
Andrzej P. Wozniak

Osoba podpisana jako RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> w artykule <news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> pisze:

Nie zniknęło, tylko popsuli wyszukiwanie. Jak już pisałem, obecne wyszukiwanie jest zawsze filtrowane, więc zawsze dostajesz wyniki mniej więcej takie:

- najnowsze;

- najlepiej pasujące;

- nie więcej niż 1000. Jeśli zatem zamierzasz znaleźć swoje najstarsze wypowiedzi, a od lat używasz niezmienionego adresu mailowego, to Ci się raczej nie uda. Możesz mieć też kłopoty, jeśli używasz IE8 czy Opery 12, bo Google ich nie lubią i nowy format interfejsu działa tam jak zechce. Jednak poniższe rezultaty wyszukiwania powinieneś bez problemu zobaczyć:

formatting link
$3A1991$2F01$2F01|sort:dateAby zobaczyć całość, musisz kilkanaście razy dociągać starsze wiadomości przwijając stronę w dół. Konstrukcja zapytania jest jasna, więc łatwo je zmodyfikować:

topic search in: soc.culture.polish before: 1991/01/01 sort: date

Zepsute wyszukiwanie po Message-ID opisałem w innej wiadomości.

Reply to
Andrzej P. Wozniak

W dniu 13.11.2013 o 09:15 Krzysztof Gajdemski snipped-for-privacy@root.org.pl> pisze:

Ale to nie byłaby reforma tylko zarżnięcie go do reszty.

Reply to
janusz_k
[...]

Nie chodzi o wyszukiwanie. Masz post z jakiegoś wątku i wątek jest pocięty.

[...]

Sprawdzam też w ten sposób i tak samo są watki pocięte - pozostały pojedyncze posty, powyrywane z kontekstu, z cytatami z poprzednich ale już nie do odnalezienia :(

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan Andrzej P. Wozniak napisał:

No dobra, niech będzie, że z *zupełnie* innego punktu widzenia.

To jest coś takiego, jak "posada newsadmina"?! Zawsze myślałem, że takimi sprawami zajmuje się przy okazji ktoś, komu płacą za inne Ważne Rzeczy.

Jakoś nie zauważyłem, żeby ktoś specjalnie przejął sie narzekaniami użytkowników po zamknięciu news.gazeta.pl, news.onet.pl czy co tam jeszcze było a nie ma.

[...]

Czy pojęcie "komercyjny dostawca Usenetu" ma w tej chwili jeszcze jakiś sens? Czy w ogóle kiedykolwiek miało?

Teraz to już nic nie pojmuję. Za co płacą? Za feed (dostęp), to bym jeszcze rozumiał, ale za brak dostępu (odfiltrowanie)?

Grosza złamanego za to nie dam, ani się do żadnej zrzutki nie dołożą. Istnienie publicznego archiwum Deja miało sens. Ale wszelkie hipotetyczne płatne warianty są bezwartościowe.

Reply to
invalid unparseable

Pan Andrzej P. Wozniak napisał:

Błąd. Ja, użytkownik Dejanews nie oczekiwałem żadnej bramki. Nawet nie wiedziałem (w każdym razie nie pamiętam tego), że taka istnieje. Mogli sobie darować swoją robotę.

Ale na czym konkretnie ten problem polega? Bo ja go nie widzę. Trzeba te istniejące chłodzić mokrą ścierką, bo się nie wyrabiają? Ten, o którym pisałem, polegał tylko na pewnym zamieszaniu i sam się rozwiązał. Jeśli coś w tej chwili bruździ, to nie brak, a nadmiar [pseudo]serwerów. A właściwie chodzi tylko o jeden.

Co będzie (jest) niszowe? Korzystanie z Usenetu, czy korzystanie inaczej niż przez port 119?

Jedno i drugie da się kliknąć -- zależy to wyłącznie od konfiguracji używanego klikotronu.

[...]

Nie potrafię, ale -- jak napisałem -- nie jest to dla mnie problem spędzający sen z powiek. Z news-archive.icm.edu.pl czasem korzystam.

Nie wiem ile kosztuje, ale to powinna być dla mnie bardzo istotna informacja. Bo skoro ktoś takie rzeczy sprzedaje, to z pewnością odpali mi działkę za to, co przez lata napisałem.

Jeśli chodzi o FB, G+ i podobne, to tak. No ale jakoś nie mogę się powstrzymać przed pisaniem. Nie mogę być gorszy od innych.

Reply to
invalid unparseable

Osoba podpisana jako Marek snipped-for-privacy@fakeemail.com w artykule <news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl> pisze:

Wszystkim, np. newsadminom. Nie zdajesz sobie sprawy ze skali dysproporcji między ruchem tekstowym a binarnym, więc Ci wyjaśnię, posługując się danymi z Wikipedii. Znany komercyjny dostawca Usenetu

formatting link
3 lata binarek i 8 lat tekstu, co stanowi 9 petabajtów danych, z czego grupy tekstowe stanowią raczej wielkość rzędu promila, a nie procenta całości. Ruch na pojedynczej grupie binarnej bez problemu sięga kilku gigabajtów na dobę, tymczasem całe dostępne archiwum pl (od 1996 r.) zajmuje mniej niż 200 GB, co można sprawdzić na stronie archiwum:
formatting link
rocznego archiwum jednej tylko grupy binarnej wymagałoby więc postawienia nowego serwera z co najmniej terabajtowym dyskiem. Za kolejny rok byłby potrzebny już nie pojedynczy serwer, a cała szafa… Wprowadzenie limitu na wielkość zmienia tylko rodzaj zapotrzebowania – zasoby trzeba będzie przeznaczyć na kolejkowanie i filtrowanie nadsyłanych śmieci.

Powszechne dopuszczenie binarek w hierarchii pl oznaczałoby zatem kosztowną inwestycję, na co żaden właściciel się nie zgodzi, bo nie będzie miał z tego wymiernego zysku. W ostateczności osobiście zainteresowany usenetem właściciel – dostawca usług internetowych prędzej wykupi usługę u znanego europejskiego dostawcy, jakim jest Supernews, a pieniądze na to wygospodaruje kosztem zwolnienia dotychczasowego newsadmina.

O tym, jak binarki szkodzą normalnym użytkownikom napiszę na pl.news.admin, dokąd robię crosspost i ustawiam FUT.

Reply to
Andrzej P. Wozniak

hipotetyczne

No można zacząć archiwizować, np. chociaż pl.* Jakie warunki nalezy spełnić, żeby moc podlaczyc oficjalnie własny serwer nntp do pl.*?

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

Przecież zaczęto gdy tylko zaczął się Usenet pl.*. Jest wymieniony już dzisiaj news-archive.icm.edu.pl.

Nie mnie mówić o tym *oficjalnie*, ale podejrzewam, że koniecznym i wystarczającym warunkiem są szczere chęci. Feeda dadzą, bo czemu by nie. Jak miałem gorsze łącze, to też miałem w domu INNa. Nikomu głowy nie zawracałem prośbami o feeda, wystarczył mi suck zasysający newsy z serwerów udając czytnik.

Reply to
invalid unparseable

Ale z tego co widzę nie ma interfejsu do wyszukiwania po www, więc co to za archiwum? To raczej backup ;) Pisząc archiwum miałem na myśli wyszukiwanie z interfejsem www, najlepiej po wszystkim. Fajne zadanie na poligon big data, ostatnio modne. Można gdzieś pobrać to archiwum w formie paczki (t)gz? Te 200 GB to rozumiem nieskompresowane ?

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

No i będzie znowu jak z googlem. Zrobili tak, jak uważali, że będzie najlepiej. A to przecież fachowcy od wyszukiwania. I nikomu się nie podoba. Niewdzięcznicy. Niech więc każdy sobie w tym backupie szuka jak potrafi i jak lubi.

Znów nie chcę się za kogoś wypowiadać, ale czemu by mieli nie dać? Z tym że kopiowanie tego żywego organizmu "in situ" nie będzie się technicznie zbyt różnić od kopiowania na przykład w domu. Jak ktoś ma łącze, dajmy na to, 150Mbps, to zassa całośc w kilka godzin. Protokołem NNTP.

Reply to
invalid unparseable

U¿ytkownik "Andrzej P. Wozniak" napisa³ w wiadomo¶ci news:5283d903$0$2279$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Andrzej, wiem, jasne, ¿e ca³o¶ci nie podo³am - w jednej grupie zaciag potrafi byæ 300-400GB, a takich grup, gdzie wiadomo¶ci bywa jeszcze wiêcej, trochê jest. Je¶li ju¿ by zaci±gaæ, to mo¿e kilka, kilkana¶cie, góra kilkadziesiat wyselekcjonowanych, tak, aby tej trójce (3TB) dac trochê wytchn±æ.

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

U¿ytkownik "Andrzej P. Wozniak" napisa³ w wiadomo¶ci news:5283d903$8$2279$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Mam 3GHz PD925 2.5G RAM, wiêc chyba powinien wydoliæ? Tylko siê zastanawiam, jak bym w to wlaz³, nad wykastrowaniem systemu z wszystkiego niepotrzebnego... Przekierowaniem na ruterze ju¿ siê zajmê, skoro Osio³ chodzi³, to i to chyba siê da?

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

Niekoniecznie, mo¿na ich nadal wykorzystaæ. Robi siê prosty interfejs w stylu cvsweb czy gitweb, tak aby mo¿na by³o jedynie klikaæ po hierarchi, przegl±daæ poszczególne grupy i zlinkowaæ posty (nextprev). Takie drzewo z pageowaniem. Po tym napu¶ciæ na to googlebot'a. I ju¿ mamy za darmo wyszukiwarkê.

--
Marek
Reply to
Marek

Jest Wed, 13 Nov 2013 21:00:01 +0100, janusz_k pisze:

Ta propozycja sama w sobie -- tak. Mia³em na my¶li bardziej kompleksowe zmiany, których brak przyczyni³ siê do odp³ywu u¿ytkowników.

k.

--
Krzysztof Gajdemski | songo (at) debian.org.pl | KG4751-RIPE 
Registered Linux User #133457 | BLUG Registered Member #0005 
PGP key at: http://s.debian.org.pl/gpg/gpgkey * ID: 3C38979D 
Szanujê was wszystkich, którzy pozostajecie w cieniu - Snerg
Reply to
Krzysztof Gajdemski

W dniu 14.11.2013 o 09:26 Krzysztof Gajdemski pisze:=

ze:

y.

kompleksowe

=BCytkownik=C3=B3w. Ale odp=C5=82yw u=C5=BCytkownik=C3=B3w nast=C4=85pi=C5=82 z zupe=C5=82ni= e innych powod=C3=B3w, grupy sta=C5=82y polem bitwy i pysk=C3=B3wek, ludzi to zniech=C4=99ci=C5= =82o, poza tym brak nowych bo =C5=82atwiej jest wej=C5=9B=C4=87 na forum przez www ni=C5= =BC skonfigurowa=C4=87 czytnik.

-- =

Pozdr Janusz

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.