jaki laminat na wysokie napięcia

Witam,

Mam maly problem. Przeskakuje mi iskra pod kondensatorem SMD przylutowanym na standardowym laminacie FR-4, prawdopodobnie po powierzchni laminatu. Wszystko jest dokładnie wyczyszczone,a kondensator powinien wytrzymywać 7kV. Iskra przebija przy napięciu około 4,5kV/3MHz. Pady kondensatora są w odległości 10mm. Iskra przeskakuje po powierzchni płytki i zastanawiam sie czy to nie jest może wina solder maski.... czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w temacie płytek i wysokich napięć? Interesuje mnie czy w takich sytuacjach stosuje się inne laminaty, lakiery, może polecicie mi jakąś literaturę odnośnie konstrukcji wysokonapięciowych?

pozdrawiam Marcin

Reply to
Marcin Lipinski
Loading thread data ...

Może wystarczy wyciąć szczelinę w laminacie pod elementem.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

myślałem o 2mm szczelinie i w tej chwili prawdopodobnie tylko to rozwiązanie mi pozostanie... ale chciałbym też wiedzieć jak to powinno się robić zgodnie ze sztuką ... możliwe ze takie szczeliny są najlepszym rozwiązaniem, ale nie będę przecież ciął płytki wszędzie gdzie występuje różnica napięć. W tej chwili przebija mi w jasłabszym miejscu, po wycięciu szczeliny może okazać się ze przebije gdzieś indziej, bo docelowo chciałbym uzyskiwać napięcia nawet 7kV.

Reply to
Marcin Lipinski

Użytkownik "Marcin Lipinski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eh8pue$aqe$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

obejrzyj plyte glowna od monitora kolorowego (CRT) albo od telewizora, w okolicy trafopowielacza oraz przetwornicy. najprawdopodobniej znajdziesz tam powycinane szczeliny w miejscach, gdzie jest duza roznica napiec. ewentualnie na plytkach przetwornic do lampek ccfl

np:

formatting link
(po prawej stronie)

@
Reply to
Miller Artur

Marcin Lipinski napisał(a):

Kiedyś rozbierałem próbnik wysokonapięciowy Elabo. Laminat zwykły ( szklany ), ale w miejscach gdzie jest w.n. był od spodu wyjątkowo grubo pomalowany jakąś farbą.

Reply to
PeJot

Użytkownik "Marcin Lipinski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eh8m78$gok$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

Iskra znacznie bardziej "lubi" skoczyć wzdłuż powierzchni niż "na przełaj". Szukaj na hasła: clearance i creepage.

Tu jest kalkulator wymaganych przez różne normy bezpieczeństwa odległości clearance i creepage dla izolacji.

formatting link
Ale w przypadku izolacji funkcjonalnej są to wielkości zawyżone, bo należy je traktować tak - jak są zgodne z tymi wymaganiami, to izolacji nie trzeba testować, ale producent może zastosować mniejsze odstępy tylko wtedy taka izolacja musi przejść testy. Odległości creepage dla ponad 1000V nie są określone - chyba oznacza to, że wymagana jest inna izolacja niż "po powierzchni". Ale w normie 60950 jest zdanie dopuszczające stosowanie odstępu creepage równego odstępowi clearance dla szkła, miki, ceramiki itp. Kondensator pewnie ma powierzchnię ceramiczną, a płytka pewnie nie. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Marcin Lipinski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eh8m78$gok$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

(...)

a co Ci pomoże lakier przy SMD, skoro nie jestes w stanie w pełni osłonić padów (pod elementem)? W ogóle kontrolujesz w jakiś sposób, co tam pod tym elementem się dzieje po lutowaniu (i myciu) ? Równie dobrze może zostawać jakiś syf po topnikach albo np. kulka lutowia. Od przecięć raczej nie uciekniesz również z tego powodu, że nawet najlepszy laminat po czasie może się zakurzyć/zabrudzić/zawilgocić, na dodatek ten proces znacznie przyśpiesza w obecności WN. Moim zdaniem nie masz szans na opanowanie tego przebicia w obecnym kształcie płytki (nawet jak nie przebije u Ciebie, to przebije u klienta, za jakiś czas). Przemyśl zastosowanie dużo większych marginesów.

entrop3r

Reply to
entroper

A jak by zalać newralgiczne miejsce jakąś żywicą (tak jak np. trafo-powielacz w tv)?, oczywiście przed zalaniem sprawdzić poprawność montażu.

pozdrawiam bartek

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "BartoszK" <"bartosz{kropka}klewiado[malpka]home[i kropka]pl">

napisał w wiadomości news:4538a9fe$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

jeśli znajdziesz jakiś sposób, żeby żywica dotarła w takie miejsce jak krawędź padu _pod_ elementem SMD a następnie w idealny sposób połączyła się z idealnie czystym w tym miejscu podłożem, to oczywiście sytuacja się poprawi. Jeśli nie masz takiego sposobu, to żywica będzie tylko oryginalną osłoną przed kurzem. Zalewanie trafopowielacza to zupełnie inna bajka, tam są najpierw zapewnione przez konstrukcję karkasu i uzwojeń duże rezystancje powierzchniowe (i duże "creepage distances"), a żywica chroni przed przebiciami i ulotami "na wprost", zastępując powietrze gdzie się tylko da.

entrop3r

Reply to
entroper

Użytkownik "Marcin Lipinski"

tak, stosuje się lakiery; w Polon-Alfa standardowym lakierem zabezpieczającym (nie tylko pod kątem W.N.) był t.zw. lakier NMD; stosowano również Polastosil do zalewania elektroniki iskrobezpiecznej w warunkach dużej wilgotności; prawdopodobnie dzisiaj stosują jakieś nowsze specyfiki; NMD i Polastosil były stosowane ok. 10 lat temu

Reply to
JR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.