Jaką jakość można wyciągnąć ze spr

Jakiej jakości można się spodziewać przy generowaniu sygnałów audio o bardziej złożonej charakterystyce niż proste sinusoidy? Załóżmy na ten przykład, że pobieramy dane z jakiegoś skromnego pliku wav, zapisanego na karcie SD. Kolejno kierujemy je do rejestru sterującego stopniem wypełnienia PWM.

Czego mogę się spodziewać w słuchawce, włączonej za FDP i wtórnikiem? Wiadomo, że nie będzie to hi-fi. Jednak jakość będzie zbliżona raczej do tej telefonicznej, radia AM czy może do prób odtwarzania ludzkiego głosu na ZX Spectrum, za pomocą wbudowanego "brzęczyka"? ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Nie chciało się google użyć, co ?

formatting link
Generalnie - jakość CD nie do uzyskania , jest kwestia częstotliwość próbkowania/długość próbki. Jak łatwo policzyć, dla licznika

16-bitowego, możesz go przeładować max. częstotliwość zegara / 65535. Co dla np. 20Mhz daje ok. 6kHz. No - znaczy upraszczając oczywiście...

Poszukaj na youtube "AVR PWM audio" - jest tego dużo. Pierwsze lepsze :

formatting link

Reply to
sundayman

W dniu 2013-10-11 21:28, sundayman pisze:

Ale dlaczego upierać się przy 16bitach rozdzielczości i dawać tylko 6Khz próbkowania? Znacznie lepiej brzmi 8bit (zwłaszcza odfiltrowany) przy szybszym próbkowaniu (nadpróbkowaniu). PWM 8bit możesz gonic z ~80KHz , co daje znacznie przyjemniejsze wrażenia.

Reply to
BartekK

oczywiście, chodziło mi tylko o wyjaśnienie, że muzyki z tego się słuchać nie da...

Reply to
sundayman

Użytkownik "sundayman" napisał w wiadomości grup

Ale jak zejdzies do 15bit, to juz mamy 12kHz, czyli jakosc znacznie lepsza od telefonicznej jest w zasiegu.

A cos mi sie widzi ze przy ambitnym przetwarzaniu mozna by jakis noise shaping uskutecznic i zblizyc sie do jakosci CD. Mocy CPU moze jednak zabraknac :-)

J.

Reply to
J.F

zwłaszcza, że sensu nie ma, bo z dowolnym zewnętrznym przetwornikiem już bez problemu te 44.1kHz normalnie powinno się dać zrobić na 16 bitach...A pewnie znalazłby się inny MCU z już wbudowanym D/A. AVR to nie są procesory do audio (ani innych mediów zresztą)...

Czyli sztuka dla sztuki, albo raczej marnowanie bezcennego czasu.

Reply to
sundayman

W dniu 2013-10-12 02:16, sundayman pisze:

Tyle tylko, ¿e mi nigdy nie chodzi³o o odtwarzanie na tym muzyki, ale raczej jakich¶ nagranych wcze¶niej komunikatów g³osowych. W tym przypadku wystarczaj±ca bêdzie jako¶æ zbli¿ona do tej oferowanej przez telefoniê analogow±.

Reply to
Atlantis

AVR335: Digital Sound Recorder with AVR and DataFlash

Features ?Digital Voice Recorder ?8-bit Sound Recording ?8 kHz Sampling Rate ?Sound Frequency up to 4000 Hz ?Maximum Recording Time 4 1/4 Minutes ?Very Small Board Size ?Less than 700 Bytes of Code

Introduction This application note describes how to record, store and play back sound using any AVR microcontroller with A/D converter, the AT45DB161B DataFlash memory and a few extra components. This application note shows in detail the usage of the A/D Converter for sound record- ing, the Serial Peripheral Interface ? SPI ? for accessing the external DataFlash memory and the Pulse Width Modulation ? PWM ? for playback. Typical applications that would require one or more of these blocks are temperature loggers, telephone answering machines, or digital voice recorders. [...]

formatting link

Reply to
jakson

Dnia Sat, 12 Oct 2013 07:50:07 +0200, Atlantis napisał(a):

To jedna uwaga - jak bedziesz mial PWM na czestotliwosci akustycznej, te 6 czy 12kHz, to piszczec bedzie. Mozna dac analogowy filtr, ale lepiej zrezygnowac z bitow i podniesc czestotliwosc.

Szczegolnie ze do komunikatow to pewnie 8 bit wystarczy. Telefonia ma 8-bit, ale z expanderem A-/u-Law na 12 bit, a tu przy stalej glosnosci powinno 8 wystarczyc.

Ha, zaraz ... sundaymanie, skad wziales te czestotliwosci ?

20MHz/65536 = 305Hz.

20M/1024 = 19.5kHz - niektorzy moga slyszec piszczenie. Sugeruje 8 lub 9 bit.

Ale twoje strony mi przypomnialy najfajniejsze - drabinka r-2r :-) Co prawda dzis chyba gotowy DAC lepszy - tanszy, mniej lutowania i nie potrzebuje 8 linii :-) Ale np 4 bit i programowe nadprobkowanie - moze byc ciekawe.

J.

Reply to
J.F.

W latach osiemdziesiatych 8bit / 22kHz ludzie sie zachwycali jakoscia muzyki a ty sie zastanawiasz nad mowa ? Chyba uszy sie az tak ludziom nie zmienily. Nie popadajmy w absurdy.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Pan J.F. napisał:

Niektórzy pewnie jeszcze pamiętają "Magic Mashroom" grane przez głośniczek w IBM PC/XT z zegarem 4,77 MHz. Nic tam nie piszczy, nic tam nie skrzeczy, gra jak w radiu AM. A to tylko odtwarzanie przetwornikiem jednobitowym (PWM) ośmiobitowych próbek. Tyle że lekko przygotowanych pod charakterystykę głośnika.

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Ano, coś mi się pomerdało... Skleroza, albo coś.

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.