jak zrobi? fotobarier??

Użytkownik "Desoft" <[wspak] snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:e3hlco$k7g$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

To nie rozwiązuje problemu, który jednak _jest problemem_, a nie "nie jest problemem". Czas przelotu=0, wynik równy stanowi początkowemu - na przykład 200 (a faktycznie nieskończoność). Czas przelotu=1ms, wynik na przykład 100 i prawdziwa prędkość 100 (tu, dla jednej wartości się zgodzi). Czas przelotu=2ms, wynik będzie 0 (w 1 ms odliczył 100 i w drugiej też 100), a prawdziwa prędkość 50. P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:445c5df8$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Nie ma to jak wymyślać problemy.

a ten liczący w górę co pokaże? cyferki wyjdą z wyświetlacza? a atmelek co wyliczy?

Licznik pokazuje zero przed pomiarem jeden impuls powoduje wyświetlenie 999 Maksymalną prędkość.

Pisałem o sygnalizacji przekręcenia licznika. A ten liczący w górę co pokaże? przecież też się przekręci.

Przy trzech dekadach licznika można zrobić pomiar od 1m/s (3,6km/h co tak wolno lata?) do

999m/s (3Mach no chyba że to za mało) z z rozdzielczością 1m/s Poniżej prędkości 1m/s pomiar będzie niemierzalny. Lub: od 0,1m/s do 99,9m/s (360km/h więc pewnie dwa liczniki wystarczą) z rozdzielczością 0,1m/s. Oczywiście to tylko przykłady.

Desoft

Reply to
Desoft

Użytkownik "Desoft" <[wspak] snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:e3hoc4$a3p$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Ad.1. Czas. Ad.2. Nie wyjdą. Ad.3. Nic, bo go nie ma (założenie przyjęte na początku tej dyskusji).

Jeśli 1 impuls odpowiada prędkości 999 to dwa (dwa razy dłuższy czas=dwa razy wolniej) odpowiada prędkości 499,5 a licznik pokaże 998 - błąd już 100%

Od początku chodzi tylko o to, że napisałem, że nie da się prosto (licznik impulsów i wyświetlacz) pokazać od razu prędkości, a Ty twierdzisz, że się da. Dopóki się nie da (na razie mnie nie przekonałeś) przekręcaniem się licznika nie ma co sobie głowy zawracać. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

On Sat, 6 May 2006 10:56:13 +0200, "Desoft"

Ok, daj schemat, chocby pogladowy :-)

Generalnie bedziesz potrzebowal ukladu dzielacego liczby. Nie mowie ze sie nie da - ale to jednak spora komplikacja ukladu.

Ciekaw jestem twojego schematu :-) W szczegolnosci jak on ma wyswietlic np 983.

J.

Reply to
J.F.

Piotr Pitucha:

Takie tez wlasnie mialem wrazenie. Koledzy pisali o róznych trudnosciach i klopotach z kalibracja, co mnie zdziwilo.

Wlasnie.

Mam juz program dla ATtiny2313 reagujacy wlasnie na dwa przerwania zewnetrzne, jedno wlaczajace zliczanie czasu, drugie zatrzymujace licznik.

Chce uzyc fotodiod podpietych pod wzmacniacz. Podejrzewam, ze opóznienie wyjdzie mi < 10us i mysle, ze nie bedzie sie zbyt róznic dla obu detektorów.

Dzialam na mikroprocku, wiec nie ma problemu :) A mikroprocek po to, bo chce wyniki wyswietlac na LCD.

Reply to
krzych

Mam w mikrokontrolerze tabelkę z przelicznikami czas przelotu - prędkość. Czas w uC mierzę z rozdzielczością 5us, bo chciałem mieć (przynajmniej od strony mikrokontrolera) dokładność do ~1km/h. Myślę, że uzyskanie takiego czasu reakcji układu LED - fotodioda też jest realne.

Reply to
krzych

Piotr Galka:

(ciach)

Tak jak juz pisalem mam zamiar uzyc mikrokontrolera. Wiadomo, ze dla rosnacego liniowo czasu przelotu przy stalej drodze predkosc maleje hiperbolicznie, bo mamy V = droga/czas. Dlatego wlasnie prosty uklad z licznikami nie wchodzi w rachube, potrzebna jest jakas tabelka z przelicznikami albo uklad, który umie dzielic. Mikrokontroler na przyklad.

Reply to
krzych

Niestety, to ich poważna wada i dyskwalifikuje je w wielu amatorsich projektach. Szkoda...

D
Reply to
Darol

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Zgadza sie, nie wyjdzie tak prosto jak mi się wydawało.

Desoft http://217.96.144.226/desoft

Reply to
Desoft

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.