Jak zmierzyć kąt przesunięcia fazowego ?

Jak zmierzyć kąt przesunięcia fazowego pomiędzy prądem i napięciem ? Częstotliwość od 10Hz do 1MHz będzie skokowo zmieniana w tym paśmie, a pomiar musi odbyć się w miarę szybko. Czy jest jakiś scalak specjalizowany który umiałby mierzyć kąt fazoowy ?

Leszek Wieczorek

Reply to
Leszek Wieczoerk Omega El
Loading thread data ...

Jeśli jest to jednostkowy pomiar to oscyloskopem bez problemu zwalczysz... Kłopot jeśli ma to być autonomiczne ustrojstwo. W starszym EP (a może to był elektor?) był miernik kąta przesunięcia fazowego. Może na podstawie jego lektury opracujesz właściwy dla Ciebie. Mnie osobiście przychodzi do głowy jeszcze inne rozwiązanie - typowe dla grupowicza ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "Leszek Wieczoerk Omega El" snipped-for-privacy@xl.wp.pl> napisał w wiadomości news:bnf2lo$fmo$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Witam W zasadzie trzebaby mierzyć przesunięcie fazowe między napięciem, a spadkiem napięcia na jakimś rezystorze szeregowym. Kombinowałem kiedyś takie ustrojstwo, tyle że na mniejsze częstotliwości. Pomiar był cyfrowy i polegał na tym, że jedno z napięć było wzorcem dla PLL mnożącej częstotliwość x 360. Detektor przejścia przez 0 na pierwszym napięciu uruchamiał licznik zliczający impulsy z wyjścia generatora VCO PLL-ki. Detektor przejścia przez

0 na drugim sygnale zatrzymywał zliczanie. W Twoim przypadku problemem jest te 1MHz. Jaka rozdzielczość jest Ci potrzebna ? (ile stopni). Jeśli 1 stopień to VCO musiałoby chodzić do 360MHz (i liczniki również), jeśli 10stopni to już tylko 36MHz.
Reply to
Grzegorz Kurczyk

W artykule news: snipped-for-privacy@powszukaj.w.archiwum, niejaki(a): Ireneusz Niemczyk z adresu snipped-for-privacy@powszukaj.w.archiwum>

napisał(a):

Ze specjalizowanym to może być problem. Ale można spróbować zrobić na piechotę. Dwa komparatory wykrywające przejście przez 0. Jeden włącza licznik a drugi wyłacza. Do kompletu drugi licznik zliczający impulsy przez cały okres.

No i słusznie ale tylko do przeliczenia i pokazania wyniku. A i to przy częstotliwości wejsciowej 1MHz może się nie udać ;-) A i sam sygnał zegarowy dla uzyskania jakiejś rozsądnej rozdzielczości musiałby mieć bardzo dużą częstotliwość.

Już prościej będzie chyba zrobić pomiar analogowy. Jeden komparator włącza liniowe narastanie napięcia. Drugi z komparatorów powoduje zapamiętanie poziomu napięcia w momencie przejścia przez zero przebiegu a pierwszy komparator robi to samo na końcu okresu. Teraz tylko trzeba zmierzyć te napięcia, podzielić, przeliczyć na stopnie lub radiany i wyświetlić. Jeszcze trzeba się zatroszczyć o zmianę szybkości narastania napięcia wraz ze zmianą częstotliwości wejściowej bo przy tak dużym zakresie przestrajania użycie jednej szybkości źle wpłynie jakość pomiarów ;-)

Reply to
Fish

On Behalf Of Ireneusz Niemczyk

Myślisz o kol. Wróżce, czy o kol. Procku? ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

Dla zadanej częstotliwości zamieniasz wartość napięcia i prądu na przebieg prostokątny, różniczkujesz to żeby otrzymać szpilki, a następnie wprowadzasz za pomocą sumatora na wejście dzielnika / 2 (np typu D jako dwójka licząca. Napięcie będzie ustawiało poziom wysoki przerzutnika, prąd będzie zerował przerzutnik. W efekcie otrzymasz przebieg którego wypełnienie będzie zmieniało się ze zmianą kąta przesunięcia fazowego. Mierzy się wartość średnią napięcia. Kąt mierzyć można od 0 - 360 stopni. W przypadku konieczności pomiaru większych kątów należy zrobić dzielnik / 2n.

radek snipped-for-privacy@buziaczek.pl

Użytkownik "Leszek Wieczoerk Omega El" snipped-for-privacy@xl.wp.pl> napisał w wiadomości news:bnf2lo$fmo$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Reply to
radek

Pomyślałem o podobnym rozwiązaniu analogowym. Tylko narastanie napięcia mi się nie podoba. Przejście przez zero jednego sygnału powinno przełączać napięcie mierzone na stan maksymalny. Drugie przejście przez zero przełącza go z powrotem w zero. Powstaje klasyczny PWM, wynik, czyli napięcie średnie, nie zależy od czętotliwości (okresu) sygnału, dopóki komparatory i przełączniki są wystarczająco szybkie, żeby czasy przełączania nie mieszały w wyniku.

Reply to
JoeBack

No moze nie o 128 dobre na wszystko, ale coś w tym guście ;-)

Miłej niedzieli Arturze. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "radek" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:bng5t0$22t$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

To chyba będzie najlepszy sposób. Układ wytwarzający napięcie to będzie generator funkcji MAX 038 - sterowany z komputera nawet nie muszę zamieniac w prostokąt w takim przypadku bo on ma wyjście synchronizacji . Pozostaje tylko operacja zamiany na prostokąt przy mierzonym prądzie. Wszystkim dziękuję za odpowiedź

Leszek Wieczorek

Reply to
Leszek Wieczoerk Omega El

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.