Jak zasilacie podswietlenie LCD ?

Witam, mam dylemat ..jak najlepiej zasilic podswietlenie w wyswietlaczu LCD, przez rezystor czy zrobic jakis regulator np na NE555 ? Z uC nie za bardzo moge bo nie mam jzu zasobow, procek to 89c2051.

Podswietlenie jest niestety z typu niefajnych czyli jest cala matryca ledow "zraca" nieprzecietnie duzo pradu.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik Robgold napisał:

Można rezystorami. Strata części mocy.

Można PWM mniej strat ale trzeba trochę posiedzieć. Rezystorek i tak będziesz miał, tylko mniejszej wartości. Zastanów się też nad tym czy takie szarpnięcia prądu nie zakłócą ci magistrali LCD albo samego LCD jak i procka. Bo procek którego używasz nie ma watch doga i możesz żałować swojego rozwiązania :-). Do tego musisz zadbać, żeby PWM był pewny i się nie "zawieszał" na dłuższą chwilę, bo podświetlenie możesz stracić :-(. No i do tego dodatkowe miejsce na płytce.

Reply to
AdelA

Użytkownik wkwj napisał:

A czemu miało by znacznie lepiej działać niż z rezystorem? moc tracona przy danym napięciu zasilania i danym prądzie będzie dokładnie taka sama :-).

Reply to
AdelA

Do tego rezystor będzie tańszy niż dwie diody. Jeżeli nawet pójdziemy w SMD do do podświetlania użyjemy powiedzmy 3 Rez. 1206 co i tak będzie tańsze niż 2 diody.

Reply to
AdelA

Znacznie lepiej bo "lamer" nie musi rezystancji liczyć tylko bierze pierwsze lepsze diody prostownicze :) Tak jakby kalkulatorów nie było.

Reply to
Piotr Chmiel

Jednak rezystancja rezystora nie zale=BFy od p=B3yn=B1cego przez niego pr= =B1du, a rezystancja diody silnie zale=BFy - jest nieliniowa - wystarczy =BFe=20 napi=EAcie skoczy o 1V i mo=BFe by=E6 po pd=B6wietlaniu :(.

Reply to
Piotr Chmiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.