Optotriak + 5 triaków - jak polaczyc?

Witam! Zastanawiam sie jak zrealizowac zalaczanie 5 niezaleznych obwodów za pomoca triaków i jednego optotriaka.. O ile z jednym nie ma problemu:

formatting link
jak to podlaczyc piec triaków? Czy mozna to zrobic równolegle, laczac wszystkie bramki przez rezystor z optotriakiem i zwierajac wejscia triaków? Czy to jest bezpieczne rozwiazanie? Obwody beda zalaczane na kilkadziesiat i natychmiast wylaczane, napiecie od 0 do 500V - nie mam na to wplywu.

Nie moge uzyc optotriaka do kazdego triaka - brak miejsca i koszt wiekszy. Prosze o pomoc M. Augustyniak

Reply to
Michal Augustyniak
Loading thread data ...

__________________________________^^^^^

mikrosekund ..i polskie literki mi też pozjadało..

Reply to
Michał Augustyniak

Jesli juz to te R2 i R3, a przynajmniej R3 powinny byc powtórzone dla kazdego z triaków dla wyrównania charakterystyk wejsciowych. Triaki powinny byc jednakowego typu. Jesli ich czas wlaczania jest jednakowy to powinno zadzialac. Sprawdz jeszcze, czy optotriak jakiego chcesz uzyc ma wystarczajaca wydajnosc pradowa. Najistotniejsza sprawa jest czas zadzialania - jesli zalaczy jeden z triaków, a pozostale nie zdaza to juz potem nie maja na to szans.

Ja bym staral sie znalezc jakies inne.

Czy to ma byc projekt dla PRC, ze musisz ciac koszty?

Reply to
Bogdan Gutknecht

Dziękuję za odpowiedź. Wszystkie triaki są tego samego typu, czas załączania 2us (MAC97 A6) Optotriak MOC3021 powinien wytrzymać prądowo załączenie trzech triaków (3x5ma=15mA). Układ ma wyglądać tak:

formatting link
coś tu można usprawnić?

Będę szukał.

Wręcz przeciwnie - to urządzenie konkuruje z PRC. Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc M. Augustyniak

Reply to
Michał Augustyniak

A do jakiego stopnia niezalezne te obwody ? Bo na pewno musza miec wspolny jeden przewod [N], i identyczna faze.

A i tak moga byc klopoty z wyzwoleniem.

Pomysl jednak o 5 opto.

J.

Reply to
J.F.

polaczenie razem MT2 jest bardzo niewlasciwe. Czym to bedzie sterowalo ? Bo w zasadzie tylko rezystancje zasilane z jednego zrodla sa dopuszczalne ..

Auc, to nie wiem czy nie taniej bedzie od razu zapomniec :-)

J.

Reply to
J.F.

Są to lampy błyskowe, każda ma własne zasilanie, napięcie jest stałe. ...To chyba faktycznie nie jest dobry pomysł aby łączyć wejścia triaków.. :(

Reply to
Michał Augustyniak

To nie tak - przez MOC3021 popłynie w impulsie o momentu załączenia triaka głównego 3 x 500 V / 200 Ohm=7,5 A. Czyli nie wytrzyma.

Ale nawet nie dojdzie do 500 V tego bo załączy wcześniej bo ten typ wytrzymuje max 400 V, czyli nawet do zwykłej sieci za bardzo się nie nadaje - powinieneś użyć MOC3051.

To 500 V, o którym pisałeś to sądzę, że jest wartością szczytową, nie skuteczną - bo szczytowa przy sinusoidzie to dużo więcej.

Daj po prostu jeden triak na większy prąd - będzie łatwiej. I jeśli chcesz załączać od 0 do 500 V to w zależności od wartości tego zera może się okazać, że taki układ z optotriakiem nie zadziała (dla dużych napięć konieczna jest duża rezystancja, która uniewożliwi załączenie dla niskich napięć)

Reply to
Bogdan Gutknecht

Witam Ja tutaj widzę same błędy

MOC ma typowo prąd impulsowy 1A, 5mA to może być prąd wyzwalania od strony LEDa

Zakładając, że Anody są odpowiednio podłączone, musisz w rezystorze wytracić dużą moc. Rezystancja jest nieodpowiednia. Przez rezystor popłynie ponad 1A i 200W mocy :)...

Reply to
EM

EM napisał(a):

Zgadza się, a ciągły 60mA, tyle, że te 5mA to dane z noty triaka - taki potrzebuje prąd bramki, żeby załączyć.. no chyba, że coś źle rozumiem. Nota triaka:

formatting link

Reply to
Michał Augustyniak

Bogdan Gutknecht napisał(a):

Aha.. Ok, dajmy na to, że maksymalne napięcie jakie wystąpi to 300V, moc3021 wytrzymuje 1A, więc rezystor powinien mieć 3x300/1A =

1500Ohm? Ale czy wtedy będzie załączał niższe napięcia?

Ok, fakt te 500V to na wyrost trochę. 300V jest ok. Tylko nie jest to napięcie przemienne tylko stałe. To urządzenie załącza lampy błyskowe. Do tej pory montowałem tylko optotriak - nie chciało jednak załączać wszystkich lamp (nie znam reguły) - załączało 180V, 12V, 100V... a 90V już nie. Po dodaniu triaka - załącza już 180V i 90V (reszty nie mam jak sprawdzić).

A więc w moim urządzeniu pracuje jedna para optotriak - triak. Można więc podłączyć jedną lampę - chciałbym rozbudować urządzenie bez powiększania jego obudowy - o możliwość podpięcia jeszcze dwóch lamp. Na DIP06 już nie mam miejsca, ale na dwa TO92 się znajdzie - stąd moje pytanie.

Obecnie rezystor ma wartość 60 Ohm i załącza 180V. Przypominam, że tylko na 20 mikrosekund!

No a jeśli już się nie da to czy można do opto podłączyć triak (8A w impulsie), a do tego triaka 3 kolejne triaki? ..rozumiem, że podłączanie triaka bezpośrednio do uC nie jest najlepszym pomsłem..?

Reply to
Michał Augustyniak

przy 3x300V to 900Ohm a 1,5k przy 3x500V

Reply to
Michał Augustyniak

Użytkownik "Michał Augustyniak" snipped-for-privacy@konto.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@h48g2000cwc.googlegroups.com...

EM napisał(a):

Zgadza się, a ciągły 60mA, tyle, że te 5mA to dane z noty triaka - taki potrzebuje prąd bramki, żeby załączyć.. no chyba, że coś źle rozumiem.

Całkiem źle. W momencie załączenia triaka w MOC-u zaczyna przez niego płynąć prąd ograniczony jedynie układem zewnętrznym, w którym jest źródło zasilania (500V, rezystor 200 omów, i pomijalne - wejście triaka) Daje to 2,5 A. Wejście triaka w żaden istotny sposób nie ogranicza tego prądu.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Ale do czego te triaki? Do wyzwalania lamp? To zupełnie innaczej trzebaby podejść do sprawy...

Reply to
EM

Póki wartość prądu będzie większa od prądu wyzwalającego triak to będzie

Jaki masz długi imuls wyzwalający - może trzeba go wydłużyć? Może dać większy prąd diody, albo czulszego MOC-a. Wydaje mi się, że dodatkowy triak jest zupełnie zbędny.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Impuls wyzwalający mam 20us. Wydłużałem go nawet do 1ms - zero zmian, niektóre lamy się nie chcą załączyć i koniec. A te 20us to jest taka wartość z marginesem, żeby triak się mógł wyłączyć. Jak czas będzie za długi to lampa się naładuje, napięcie wzrośnie i po ptokach...

Reply to
Michał Augustyniak

Masz jakiś pomysł? :)

Reply to
Michał Augustyniak

Po pierwsze trudno w takiej sytuacji mówić o jakimś wspólnym potencjale. Jeśli czas opóźnienia nie jest kluczowy proponuję miniaturowe przekaźniki. Łatwo dostępne i tanie będą miały 2 pary styków. Dajesz 3 sztuki i każdy problem z głowy. Trudniej dsotępne to takie z 4 zestykami. Przekaźniki są na prawdę małe. Masz zupełnie odizolowane galwanicznie obwody. Mankamentem może być to, że czasy załączania mogą się różnić o pojedyncze milisekundy, ale to chyba nie ma znaczenia. Może rozwiązanie mało elektroniczne, ale pewne w 100% i proste.

Reply to
EM

Mankamentem może

Czas w fotografii ma kolosalne znaczenie. po 250us musi być już pozamiatane.

Reply to
Michał Augustyniak

Michał Augustyniak napisał(a):

To moze lepiej zastosowac jakis tranzystor IGBT, albo wysokonapieciowego MOSFETa? Prawie zero problemow z wyzwalaniem, koszt nieco wiekszy, za to mozesz go w kazdej chwili wylaczyc.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.