Jak uzyskać dokładny sygnał 1Hz? (długe)

"Dykus" news:c6rlh2$ibq$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Zamiast 7490 użyj 74390 - redukujesz liczbę kości o połowę. Jeżeli mowa o wysokiej stałości odpuść zegarkowe kwarce 32768Hz. Polecam dwutranzystrowy układ Butlera, kwarc 10.00 MHz w dużej obudowie (omig takie kiedyś fajne robił) przewidziany dla modu szeregowego, potem separator, układ formowania TTL i masz wysokiej klasy amatorskie źródło

10000000Hz, które sobie potem dzielisz wg potrzeb. Przy pomiarze tego generatora w zależności od pory roku nie płynie więcej niż +/- 5Hz - mierzone miernikiem synchronizowanym podstawą czasu 1Hz uzyskaną z wzorcowej częstotliwości nadajnika długofalowego Warszawa 1 225000Hz. Od momentu włączenia do pracy kilkugodzinnej nie odpływa więcej niż max 2Hz.
Reply to
Andrzej Litewka
Loading thread data ...

Witam,

Dnia 02-05-04 (niedziela) o 10:20, 'Andrzej Litewka' napisal(a):

Póki co "byle jak" podłączyłem kwarc pod generator Colpittsa (na tranzystorze bipolarnym) i przed dżemką, jak i po częstotliwość była dosyć stabilna - pomiar z rozdzielczością 1Hz. Gdy zacząłem się poruszać po pokoju (a nie leżeć na łóżku:) to zaczęło skakać (max. +/-2Hz). Max. moje możliwości to pomiar z rozdzielczością 0.1Hz, ale jeszcze nie próbowałem (miernik fabryczny).

Próbowałem wstawić kwarc do generatora z rezonansem szeregowym, ale nie wzbudzał się. :( Mógłbym jeszcze przy tym się pobawić (wstawić diody...), ale nie wiem, czy to nie wyjdzie na gorsze. Najlepiej by było, gdyby wzbudzać taki kwarc na 3, 5 overtonie, tylko wtedy częstotliwość już się nie zgadza (0.5Hz)...

Planuję zbudować generator Colpittsa na dwóch tranzystorach w układzie Darlingtona i do tego separator ma MOSFET, wszystko w SMD. To razem z kwarcem (kwarc oddzielnie) zamknąć w termostacie, przy czym nagrzewany bezpośrednio były tylko kwarc. Na zewnątrz jeszcze jakiś separator na Darlingtonie i dalej cyfrówka.

Obecnie jest ładna pogoda i trzeba to wykorzystać, więc prace będą się ciągnęły... :)

Reply to
Dykus

Można jeszcze termostatować... Ale dlaczego nie skorzystać z 225 kHz?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Piotr Wyderski

ostatnio kupiłem takowy za 39.95EUR, czyli < 200zł.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

A czemu nie ? W pratyce jednak miedzany czy aluminiowy blok ma jednakowa temperature, a gradient, o ile staly, nie przeszkadza przeciez.

J.

Reply to
J.F.

Kiedys tez robili dobre, ale kosztowaly 20$ :-)

Ze sie rozni to nic, pytanie o ile sie roznil po 6 dniach. Jesli 2 sekundy to wszystko w porzadku. Do doregulowania jest trymerek.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Andrzej Litewka

"RoMan Mandziejewicz" news: snipped-for-privacy@pik-net.pl

Skorzystaj :P W okolicy Krakowa sygnał jest lichy i dość ostro zakłócony i trzeba ostro powalczyć aby z tego wyprowadzić jakiś użyteczny wzorcowy 1kHz. Tak się ślinili na ten nowy nadajnik w Solcu Kujawskim a to żadna rewelacja - przynajmniej tu w Małopolsce. Słabe to i tyle. To ruskie stacje wieczorami potrafią dawać większego kopa z anteny ferrytowej niż Wawa1.

Szkoda, że nie miałem nigdy możliwości sprawdzić jak wypadał sygnał z Konstantynowa z masztu półfalowego na 2MW. Zakładam, że różnica musiała być niesamowita. Teraz chyba jest 1MW (?) z Solca.

Reply to
Andrzej Litewka

Ja nie kwestionuje rozwiazania, tylko sie pytam, bo mnie tez chodzi po glowie zbudowanie sobie wzorca czestotliwosci i juz powoli sie do tego zabieram. :-)

Hm, wydaje mi sie (byc moze blednie), ze blok metalowy sluzy do zapewnienia duzej pojemnosci cieplnej ukladu, czyli zmniejszenia jego wrazliwosci na nagle zmiany temperatury. O ile w samym bloku rozklad temperatury wyglada OK, to w srodku jest jednak powietrze, ktore izoluje elektronike od metalu, wiec przydaloby sie je usunac. Tylko czym? Zalac uklad Distalem? :-) Pozostaje tez pytanie o sposob dostrajania wzorca, jesli zostanie on szczelnie opakowany (tj. uklad elektroniczny w bloku, blok w styropianie, styropian w obudowie metalowej). Stroic to warikapem?! :-) Kolejne pytanie to z czego zrobic dobry, stabilny grzejnik (a wlasciwie kilka malych grzejnikow).

W sumie racja.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

smar silikonowy?

dlaczego nie? do tego wziac malego DAC-a ze zrodelkiem odniesienia (tez w blok generatora wstawic) i masz generator przestrajany cyfrowo

jak masz jednolity blok metalowy to po co kilka? Jeden wystarczy.

Reply to
Michal Baszynski .

To jest pomysl, ale jak jest z dlugokresowa stabilnoscia jego parametrow (tj. czy po kilku miesiacach nie zacznie on po prostu izolowac?).

Bo nie bardzo wierze w przestrajany generator wzorcowy, do tego przestrajany napieciem. :-)

Dla lepszego gradientu i plynniejszej regulacji. 8 powinno wystarczyc. Alez czego go zrobic? Opornik, tranzystor mocy? :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
[...]

W Opolu, na 30 metrach poziomej(!) anteny, z odbiornika detektorowego bez problemów na wzmacniacz z Bambino :-)

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

z rozdzielczości) 1Hz.

Kiedyś chcąc uzyskać super dokładny wzorzez 1Hz robiło się to budując odbiornik na 227 khz (obecnie 225khz) 1 pr radia i dzieląc tę częstotliwość odpowiednio dostawało się stabilną częstotliwość. Ten nadajnik radiowy miał specjalnie stabilizowaną częstotliwość do minus którejś tam potęgi. Nie wiem jak jest obecnie. Zby

Reply to
Zbino

Obecnie robi sie podobnie tylko z wykorzystaniem odbiornika GPS. W wiekszosci odbiornikow OEM'owych jest wyjscie PPS (pulse per second) z regulowanym programowo czasem trwania impulsu, ktorego dokladnosc wystapienia w czasie mierzy sie w nanosekundach. Idealny generator 1Hz o minimalnym jitterze, synchronizowany zegarami atomowymi satelitow (cezowym i rubinowym).

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:c6u1l6$g31$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jak bym mial cos takiego robic to pomyslalbym o peltierze (w zaleznosci w ktora strone podajemy napiecie mozna albo chlodzic albo grzac jedna strone - druga na odwrot). Ale po co sie meczyc z czyms takim jak jest sposob cyfrowy:

formatting link

Reply to
Sanjuro

Użytkownik "Sanjuro" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:c7jlpg$19c$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Pożytek z tego znikomy:-( Nie grzałka jest najdroższa

formatting link
Cały czas proponują autowi wątku "gotowca":-) Te za ~$4 maja "wybitną" stabilność:-) Zresztą ten najdroższy też nie "powala" dokładnością

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.